newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: שוטר תופס באלימות במפשעה של מפגין חרדי

בתיעוד מהפגנת "הפלג הירושלמי" נגד מעצר עריק, נראה שוטר תופס בכוונה במפשעה של מפגין שהוא מנסה לעצור. בסרטון נוסף נראית חבורת שוטרים רכובים על אופנועים נוסעת לעבר המפגינים במהירות כדי לפזר אותם מהכביש

מאת:

הפגנת הפלג הירושלמי אתמול (שני) בבני ברק, נתקלה שוב בתגובה משטרתית קשה. תיעוד וידאו שאנחנו מפרסמים כאן לראשונה מאושש את טענות המפגינים לאלימות שהופנתה כלפיהם. באחד הסרטונים נראים שני שוטרי מג"ב כשהם מנסים לעכב מפגין חרדי צעיר ומפילים אותו לקרקע. ואז שולח אחד משני השוטרים את ידו לעבר המפשעה של המפגין ותופס אותה. המפגין המופתע קורא "מה זה האלימות הזו?", ואז מחזירים השוטרים לו את הכיפה שנפלה מראשו ולוקחים אותו מהמקום. דבר המקרה פורסם לראשונה באתר חדרי חרדים, שם פורסם תיעוד של התקרית מזווית שונה.

לפני שנעצר, ניסה המפגין למנוע, יחד עם משוטרים לדחוף את רבי אליהו ליברמן, מרבני "הפלג הירושלמי", שעמד מאחורי מחסומי המשטרה ברחוב השומר. המפגין וחבריו צעקו "אל תיגע ברב".

מאות מפגינים מהפלג הירושלמי, התכנסו אתמול בשעות הצהריים למחות נגד מעצר העריק יצחק אריה תלמיד ישיבת בריסק לפני כשבועיים ונגד חוק הגיוס. המשטרה נערכה הפעם מראש בכוחות גדולים והצליחה למנוע, באופן חלקי, את חסימת רחוב ז'בוטינסקי בעיר.

כבר בתחילת ההפגנה, כאשר עשרות ניסו לחסום את הכביש, המשטרה נקטה יד קשה נגד המפגינים. פרשים דהרו לתוך הקהל, שוטרים בלבוש אזרחי היכו מפגינים וגם נעשה שימוש במה שנראה כמו טקטיקה חדשה – כעשרה זוגות שוטרי יס"מ רכובים על אופנועים כבדים רכבו במהירות לתוך הקהל, תוך שהם מנסים להפחיד את המפגינים שיושבים על הכביש ומסכנים אותם. השוטרים נסעו במהירות גבוהה, חבושים בקסדות שחורות שהסתירו את פניהם, כשהם מפעילים את הסירנות. הפעולה גרמה ללחץ גדול בקרב המפגינים.

חשוב לציין, שהשוטרים לא הסתפקו בסיבוב אחד או שניים, אלא מידי כמה דקות התאספו במרחק מאות מטרים מהמפגינים, הפעילו את הסירנות שלהם ודהרו שוב לעבר מי שישב על הכביש. עיתונאים שהיו במקום תהו האם מדובר בשיטה חדשה ומסוכנת במיוחד לפיזור מפגינים, או שמדובר בסוג של תרגיל או אימון. הנה התיעוד:

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי במהלך ההפגנה נעצרו 28 מפגינים אשר "הפרו את הסדר הציבורי באופן בוטה, לא שמעו להוראות השוטרים ונקטו באלימות פיזית ומילולית". ביחס למפגין שתועד בסרטון כאשר שוטר שולח ידיו ותופס בחלציו אומרים במשטרה כי הוא "התפרע, הפר את הסדר הציבורי וסירב לקריאות השוטרים, אשר נאלצו לעצור אותו תוך הפעלת כוח סביר והוא הועבר להמשך טיפול החקירות".

בנוסף, נמסר כי "הגם שהמחאה אמש התקיימה מבלי שהוסדרה מראש כנדרש, הרי שהמשטרה איפשרה את מימוש זכות המחאה וחופש הביטוי ובד בבד, נקטה בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותה בכדי לשמור על שלום ובטחון הציבור באזור תוך מינימום פגיעה במרקם החיים התקין".

דוברות המשטרה לא התייחסה לפרקטיקה של נסיעת חבורת שוטרים-אופנוענים לעבר קהל המפגינים.

שוטרים על אופנועים נגד מפגינים חרדים. הפגנת הפלג הירושלמי בבני ברק. 10 בדצמבר 2018 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

שוטרים על אופנועים נגד מפגינים חרדים. הפגנת הפלג הירושלמי בבני ברק. 10 בדצמבר 2018 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אלימות משטרתית נגד מפגינים חרדים. הפגנת הפלג הירושלמי בבני ברק. 10 בדצמבר 2018 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אלימות משטרתית נגד מפגינים חרדים. הפגנת הפלג הירושלמי בבני ברק. 10 בדצמבר 2018 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

שוטרים על אופנועים נגד מפגינים חרדים. הפגנת הפלג הירושלמי בבני ברק. 10 בדצמבר 2018 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

שוטרים על אופנועים נגד מפגינים חרדים. הפגנת הפלג הירושלמי בבני ברק. 10 בדצמבר 2018 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

בצפון עזה, 1 מכל 3 ילדים מתחת לגיל שנתיים סובל מתת תזונה חריפה. פלסטינים ממתינים לארוחה חמה שבושלה על ידי מתנדבים ברפיח, 20 בפברואר 2024 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש90)

עזה, כרוניקה של הרעבה

הרעב הכבד שישראל משיתה על עזה מאז 7 באוקטובר הגיע לממדים חסרי תקדים, אך המדיניות עצמה איננה חדשה: מאז 1967, ישראל שולטת בסל המזון הפלסטיני ברצועה ומשתמשת בו כנשק לניהול האוכלוסייה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf