newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שוטף כלים לח"כ השכל: "12 אלף שקל בחודש? זה בלתי אפשרי"

מבקש מקלט מאריתריאה שעובד כשוטף כלים במסעדה אומר כי מי שינסה להגיע לסכום שבו נקבה הח"כית מהליכוד "יתמוטט אחרי שבוע". הוא לא ממליץ לאיש לעבוד במטבח: "יש סיכונים ונזקים לגוף, אין זמן לאכול ויכולים להחליף אותך בשנייה". לדבריו, "לח"כ השכל מטרה אחת – להסית נגד מבקשי המקלט"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

"זה פשוט בלתי אפשרי אף אחד לא יכול להגיע לסכום הזה", אומר ד', מבקש מקלט מאריתריאה שעובד בשטיפת כלים, בתגובה ל"המלצה" של ח"כ שרון השכל למפוטרים בדרום לעבוד בתור שוטפי כלים בתל אביב ולהרוויח 12 אלף שקל בחודש. למשמע ההצעה הוא פורץ בצחוק. "מי שניסה להרוויח סכומים כאלה לא יחזיק מעמד ויתמוטט אחרי שבוע".

על פי ד' (שביקש לדבר בעילום שם בשל הסכנה הנשקפת לחייו באריתריאה), "במקום לדבר על הזכויות שלנו שנפגעות בעבודה היא מדברת על הכסף". מכיוון שרוב העובדים בתחום הם מבקשי מקלט, ד' בטוח שלהצהרה של ח"כ השכל יש מטרה אחת: "היא מבקשת להסית נגדנו, שיחשבו שאנחנו עושים בישראל מלא כסף. אבל גם אני אעבור שבעה ימים בשבוע משמרות ארוכות, בחיים לא אגיע לסכום כזה".

במאי 2017 נכנס לתוקף חוק הפיקדון, שקובע שעל מעסיקים להפקיד 20% מהשכר בקרן שהמדינה פתחה, ואת הסכום יכול לקבל מבקש המקלט רק שיעזוב את ישראל.

ד' עובד בבית קפה במרכז תל אביב ומשתכר 35 שקל לשעה. הוא עובד בין חמישה לשישה ימים בשבוע, משמרת של תשע שעות ביום, והשכר שלו, לפני ההורדה של 20% בגלל חוק הפיקדון, מגיע לכ-7,000 שקל.

על פי ד' השכר הממוצע לשוטף כלים בתל אביב הוא 28-32 שקל בשעה, כאשר כיום הוא מרוויח מעט יותר, מכיוון שהוא גם עובד כטבח בבית הקפה שבו הוא מועסק.

מבקש מקלט מאפריקה שוטף כלים במסעדה, ב-2014 (צילום: אורן זיו)

מבקש מקלט מאפריקה שוטף כלים במסעדה, ב-2014 (צילום: אורן זיו)

ח"כ השכל דיברה על מפוטר ממפעל בן 55 שאמור באופן תיאורטי לעבוד כשוטף כלים, אך ד' מדגיש כי אפילו בקרב מבקשי המקלט, המעסיקים מפטרים אנשים מעל גיל 30. "אם אדם בן 40 בא לחפש עבודה במטבח ונראה מבוגר או עייף, אין מצב שייקחו אותו".

לדבריו, "אנשים חושבים שעבודה במטבח זה קל, כמו במטבח בבית, מכיוון שעובדים בפנים ולא בשמש. אבל זה בדיוק ההיפך. יש הרבה סיכונים ומחיר שמשלמים – כאבי גב ורגליים אחרי שעות של עמידה רצופה ליד הכיור, כוויות מכימיקלים, אלרגיות בידיים מחומרי ניקוי, חתכים. לאף אחד לא אכפת מהגוף שלנו".

ד', בן 31, ברח מהדיקטטורה הצבאית באריתריאה שכופה שירות צבאי לכל החיים, והגיע לישראל דרך סיני לפני 12 שנה. הוא נכלא לשנה בחולות, ואף שהגיש בקשת מקלט לפני שנים עדיין לא קיבל תשובה.

ד' לא ממליץ לאף אחד לעבוד בשטיפת כלים. "לנו אין ברירה, זו אמורה להיות עבודה זמנית. לא נולדתי להיות עובד מטבח כל החיים שלי. אבל המצב בישראל, שלא מכירים בבקשות המקלט שלנו ולא מאפשרים לנו ללמוד, מאלץ אותי לעבוד בזה". באריתריאה הוא סיים תואר ראשון ועבד בתחום החינוך, אך מאז שהגיע לישראל עבד ד' ביותר מעשר מסעדות, בתי קפה ובתי מלון.

לדבריו, לא מדובר בעבודה יציבה. "אם אתה אומר משהו לא במקום יכולים להחליף אותך בשנייה". הוא מדגיש כי מבקשי מקלט רבים עובדים דרך חברות כוח אדם, שגובות מהמעסיקים 45 שקל לשעה אך משלמות לעובדים פחות מ-30 שקל לשעה. "ככה אין בעיה להחליף עובד אם הוא חולה, מאחר או כי סתם בא להם. הם מחפשים אנשים שקטים וכנועים, שלא ידברו".

ד' מספר שברבים מהמקומות שבהם עבד אין הפסקות מסודרות, זמן לאכול או רשות לאכול מנות מהתפריט שהוא עצמו בישל. על ההצעה של ח"כ השכל למפוטרים מהדרום לנסוע כל הדרך לתל אביב מגיב ד': "השכר דירה פה גבוה וקשה למצוא דירה ראויה. מצד שני, אם הם יבואו בתחבורה ציבורית מהדרום, מספיק שיאחרו פעם אחת והם יאבדו את מקום העבודה שלהם".

השכל מזכירה בניתוק שלה את נתניהו ואת שר האוצר המיועד שלא יודע כמה עולה כיכר לחם. שרן השכל (צילום: גילי יערי / פלאש 90)

ח"כ שרן השכל (צילום: גילי יערי / פלאש 90)

לגבי עבודה בבניין, שח"כ השכל טענה שניתן להרוויח בה 15 אלף שקל "בלי הכשרה" אומר ד': "עבדתי גם בבניין. לא מרוויחים שם סכומים כאלה. מקבלים שם פחות מעבודה במטבח".

"אנחנו לא מכונות, אבל מתייחסים אלינו ככאלה", מסכם ד'.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאיים במהלך מחאת העצמאיים בתל אביב, בהתארגנות ליאצה בשיירה לכנסת, 30 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאיים במהלך מחאת העצמאיים בתל אביב, בהתארגנות ליאצה בשיירה לכנסת, 30 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

העובדים יוצאים למאבק: רשת ביטחון מלאה לכולם, עכשיו

על רקע המשבר הכלכלי החמור המאיים על כלל העובדים במשק ולאור המענה המגומגם שמציע האוצר, במיוחד לעובדים העצמאיים - ארגוני העובדים, פעילים חברתיים וחברי אופוזיציה דורשים מהממשלה להתחייב למענה הולם, בהתאם לצעדים שנקטו ממשלות ברחבי העולם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf