newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אפשר לעצור את אסון האקלים: למה נשבית את הלימודים ב-1 בספטמבר

בני נוער לא יכולים לסגור מפעלים או להעביר חוקים. אבל אם נבחרי הציבור לא עושים דבר כדי להציל את העתיד שלנו, אנחנו חייבים למחות. עינב נשר, תלמידת כיתה ט', מסבירה למה תפגין עם חברותיה וחבריה בתחילת שנת הלימודים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כיתה ט', שבה אלמד השנה, נחשבת כשנה קשה: הרבה מקצועות, הרבה עבודות ומבחנים. אבל הקושי שלה או של השנים הבאות והבגרויות מתגמדים לעומת משבר האקלים, שמאיים על העתיד שלנו – ונוכח גם בהווה בדמות השריפות ומזג האוויר הקיצוני. זאת רק ההתחלה, אך הסוף מתקרב אלינו יותר ויותר מהר. מה אנחנו עושים כדי לעצור אותו?

שום דבר. אנחנו יושבים בכיתות שלנו ולומדים לקראת העתיד, אבל איזה עתיד יהיה לנו? עתיד שבו לא נוכל לצאת החוצה כי נמות מחום – במובן המילולי. עתיד שבו ערים רבות, ובהן גם העיר שלי, תל אביב, יוצפו במי ים וישקעו. אסונות טבע ישתוללו, מחלות נגיפיות יתפרצו. זה לא העתיד שלקראתו אנחנו לומדים, כי אנחנו מקווים שהוא לא יתרחש.

אבל השינוי לא יקרה מעצמו. מה התועלת לשבת בכיתות הממוזגות שלנו וללמוד מתמטיקה, אנגלית, לשון או מדעים, כשהעולם מתפרק סביבנו? השינוי המשמעותי ביותר יקרה דרך נבחרי הציבור, אבל נדמה כי להם לא אכפת.

וכשלאף אחד לא אכפת מהעתיד שלנו – אנחנו צריכים לדאוג לו.

לכן, ביום הראשון של שנת הלימודים, אני ועוד מאות בני נוער מכל רחבי הארץ לא נבוא לבית הספר. אנחנו נמחה על המדיניות של נבחרי הציבור, שלפיה הרווחים חשובים יותר מהעתיד שלנו.

: מה הטעם לשבת בכיתות ממוזגות, כשהעולם סביבנו מתפרק? צעדת בני הנוער נגד משבר האקלים במאי השנה בירושלים (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

: מה הטעם לשבת בכיתות ממוזגות, כשהעולם סביבנו מתפרק? צעדת בני הנוער נגד משבר האקלים במאי השנה בירושלים (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

אני לא אבוא לבית הספר בשביל אותם תלמידים שעולים השנה לכיתות א', ב' ו-ג', שעד שהם יסיימו את התיכון כבר לא נוכל לעצור את המשבר.

אני אבוא לכיכר הבימה ואשאל את כל אנשי החינוך: אם אין לעולם עתיד, למה לי להיות תלמיד?

אני אמחה ואצעק ואפגין כי המצב נורא כרגע, אבל יש לנו עוד אפשרות לתקן אותו. בעוד עשר שנים כבר לא נוכל. גם אם שנת 2030 נדמית רחוקה, אנחנו חייבים לפעול לפני שהיא תגיע, ואיתה גם נקודת האל-חזור, שממנה והלאה לא נוכל להשפיע על דבר.

בתור בני נוער אנחנו לא יכולים לסגור מפעלים מזהמים או לפעול במקום הפוליטיקאים, אבל יש לנו כוח. אנחנו יכולים לגרום להם לפעול. כל עוד משבר האקלים ייתפס כנושא שלא מעניין את האנשים, אף אחד לא ינקוף אצבע בשביל לעצור אותו. במדינות רבות בעולם הוכרז מצב חירום אקלימי, אבל מדינת ישראל לא הלכה בעקבותיהן. בואו נראה לממשלה, ולזאת שתבוא אחריה, שאכפת לנו מהעתיד. חייהם של הילדים שלכם, הנכדים שלכם, וכנראה גם חייכם, מונחים על הכף. רק קול חזק, צלול וברור, קולם של האנשים, יגיע אל נבחרי הציבור היושבים בצמרת ויגרום להם להבין שרווחים לא עושים על חשבון חייהם של אנשי העולם. אולי בטווח הקצר זהו רווח, אבל כל הכסף הזה לא ישנה דבר בעתיד.

אני רוצה שבית הספר יהיה רלוונטי. אני רוצה ללמוד לקראת העתיד. אבל אני רוצה שזה יהיה עתיד שיש סיבה ללמוד לקראתו. אני רוצה שזה יהיה עתיד שבו אוכל להשתמש בכישורים שלמדתי בבית הספר, במקום עתיד שבו אנסה, ללא הצלחה, להתגונן ממזג אוויר קיצוני ואסונות טבע – העתיד הצפוי לנו אם נמשיך לשבת בשקט.

אני מסרבת לשבת בשקט, וכמוני עוד מאות בני נוער בארץ. נמאס לנו שהעתיד שלנו נמצא בסכנה שגוברת מיום ליום, ורק לנו אכפת מזה. אנחנו לא נשב בשקט יותר.

ביום ראשון הקרוב, הראשון בספטמבר, אנחנו ניפגש בכיכר הבימה בשעה תשע בבוקר כדי להראות שהעתיד חשוב לנו יותר מהלימודים שלנו.

מבוגרים יקרים, תמיד אמרתם שאנחנו דור העתיד. למה אתם לא מוכנים לעזור לנו להגן על העתיד הזה?

עינב נשר היא תלמידת כיתה ט', פעילה במחאת הנוער למען האקלים Strike for Future

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים סוגרים את הכניסה לירושלים כדי לאכוף את הסגר שהוטל בחג הפסח, ב-8 באפריל 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

שוטרים סוגרים את הכניסה לירושלים כדי לאכוף את הסגר שהוטל בחג הפסח, ב-8 באפריל 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

הסגר שלנו, הסגר שלהם

הערב נשב גם אנחנו וגם הפלסטינים בסגר. אך בעוד אנחנו נחגוג חג חירות משונה תחת סגר שנועד להגן עלינו מתוך סולידריות קהילתית, הפלסטינים ישבו בסגר שמשית עליהם צבא כיבוש אלים ועוין. עם הסגר שלנו צריך להשלים - את שלהם יש לשבור

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf