רוצים לשנות את המצב בגדה? תפסיקו לדבר על כיבוש

כיבוש צבאי הוא לגיטימי לפי החוק הבינלאומי, משטר אפליה - לא. מכאן שמסגור שונה של המתרחש בשטחים יכול לשנות את מפת הלחצים על ישראל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: יריב מוהר

לאחרונה עולה ביתר שאת בימין שיח המתנגד הן לבנט ולימין הסיפוחיסטי והן לשמאל ואומר: הפתרון לגדה המערבית הוא להמשיך במצב הקיים כמה שיותר זמן. ממילא, טוענים תומכי הסטטוס קוו, לא חווינו שום לחץ בינלאומי משמעותי נגד ישראל; אפשר להמשיך את מצב העניינים הקיים עוד זמן רב, עד שייווצרו תנאים נוחים יותר מבחינתנו. למרבה הצער, הם כנראה צודקים – לפחות נכון לעכשיו.

רבים לא ערים לכך, אבל בניגוד לאמונה הרווחת, כיבוש איננו דבר לא לגיטימי לפי החוק הבינלאומי. אלא שלפי מסגרת משפטית זו, ראשית יש לסיימו מתישהו, ושנית, כל עוד הוא מתקיים עליו לעמוד בכל מיני מגבלות. לא לחינם החוק הבינלאומי מגדיר כיצד יש לנהוג במצב של כיבוש – משום שבעיקרון זהו מצב לגיטימי, גם אם לא רצוי. לכן הניסיון להציג את המצב בגדה כ"שטחים במחלוקת המוחזקים באופן זמני תחת ממשל כיבוש צבאי עד שיוברר מעמדם" משרת היטב את ישראל. זה בהחלט בהלימה עם החוק הבינלאומי, שמנחה את רוב הממשלים והמוסדות הבינלאומיים.

מאידך, מצב של משטר אפליה המבחין בין אוכלוסיות על בסיס אתני-לאומי איננו לגיטימי לפי החוק הבינלאומי. ישנם תקדימים בינלאומיים של סנקציות קשות כנגד משטרים מהז'אנר הזה, כמו במקרה של משטר האפרטהייד בדרום אפריקה. לכן משטר של אפליה צפוי לעמוד מול לחץ בינלאומי משמעותי.

> שתיקתו המבישה של הימין מול גל האנטישמיות בארצות הברית

מחסום קלנדיה, יום שישי השני של רמדאן (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

דיבור על משטר אפליה מעורר עולם אסוציאציות הרבה יותר אפל ומובהק מבחינה ערכית ורגשית. מחסום קלנדיה (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

מי ראוי להיחשב לאדם

המצב בגדה הוא כמובן משטר אפליה מובהק: אוכלוסייה אחת של נתינים משוללי זכויות אזרחיות תחת משטר צבאי, ואוכלוסייה שנייה של אזרחי המדינה השולטת. מעבר למעמד האזרחי עצמו, האפליה מתבטאת כמעט בכל תחום ותחום: קרקעות ציבוריות מוקצות רק למתנחלים יהודים (למעט שברי אחוזים של קרקעות שהוקצו לפלסטינים כפיצויי על הפקעת אדמותיהם), כל מאחז לא חוקי זוכה לתשתיות בעוד שכפרים פלסטינים ותיקים רבים בשטח סי תחת שליטה ישראלית מלאה חיים בלי חשמל מים וביוב במשך שנים; מערכת תכנון צבאית חוסמת פיתוח פלסטיני בעוד שמערכת תכנון אזרחית מאפשרת פיתוח למתנחלים (ואם הפיתוח מוקפא זה כתוצאה של החלטה מדינית – לא תכנונית – מצד ממשלה שהמתנחלים יכולים להשתתף בבחירתה); ודין פלילי שונה לחלוטין ביחס לשתי האוכלוסיות, בפרט בתחום של מעצרים מנהליים ממושכים ונרחבים ללא משפט ומבלי לראות עורך דין (הליך אשר ביחס למתנחלים הוא קצר מועד ומצומצם היקף, ומוטב שלא היה מבוצע כלל).

מה, אם כן, ההשלכות של כל זה? כל עוד הפלסטינים, ארגוני זכויות האדם, מוסדות בינלאומיים וממשלים מרחבי העולם ממסגרים את המצב בגדה כסיטואציה מהסוג הראשון, קרי של כיבוש, הרי שהסיכוי ללחץ בינלאומי משמעותי על ישראל להפסיק – או לאזרח – את שליטתה הצבאית בגדה הוא יחסית קטן. אם יעברו השחקנים השונים למסגר את הסיטואציה בגדה כמו שהיא בפועל – משטר מתמשך של אפליה – יגדלו הסיכויים להפעלת לחץ בינלאומי הרבה יותר משמעותי על ישראל בדרישה לסיים את המשטר הצבאי והמפלה בגדה.

אם עוד ועוד ממשלים ומוסדות בינלאומיים יתחילו לדבר על המצב בגדה כעל משטר של אפליה, הם יהיו מחוייבים במידה רבה לתקדימים הבינלאומיים בהתמודדות עם משטרים כאלו. הם יהיו מחוייבים לדינים הבינלאומיים הנוגעים לסיטואציה כזו, ודעת הקהל תתייחס לסוגיה אחרת.

הדיון במושג כיבוש נסוב לרוב סביב השאלה למי שייך השטח. זה נופל לתוך הסוגה של סכסוכים טריטוריאליים. המושג של משטר אפליה מעלה לרוב ויכוח סביב השאלה מי ראויים להיחשב לבני אנוש הזכאים לזכויות שוות. זה מעלה עולם אסוציאציות הרבה יותר אפל ומובהק מבחינה ערכית ורגשית. אנשים לא נוטים להיכנס לוויכוח למי שייך שטח באזור מרוחק שהם לא מכירים את ההיסטוריה שלו לעומק, אבל מעטים הרבה יותר האנשים שיישארו אדישים למפעל אפליה ממוסד. לכן, אם אכן יחול שינוי כזה במסגור המציאות בגדה, צפויים תומכי המשכו של המצב הקיים לגלות שהמחיר לו עולה ועולה.

יריב מוהר עוסק בהסברה בתחום זכויות האדם.

> ישראל מקדמת סיוע צבאי לאחת הממשלות האלימות והמושחתות בעולם

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

בהולנד 30% מהדירות נמצאת בבעלות ציבורית. בישראל - שני אחוז בלבד. פרויקט בנייה ברמת בית שמש (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)

נתניהו לא הצליח לתת לישראלים חלופה לרכישת דירה

נתניהו התגאה היום שהצליח "ליישר" את מחירי הדירות, אבל המחירים נשארו גבוהים מאוד. באירופה יש לאזרחים אופציות אחרות, בישראל - לא. שוק הדיור נשאר מחולל אי-השוויון הגדול ביותר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf