newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המדינה נערכת לחלק קרקעות לקיבוצים

מאחורי המודעה המסתורית שפרסמה התנועה הקיבוצית בעיתון עומדת תוכנית להקצות כמאה אלף דונם לקיבוצים במחיר מבצע

מאת:

כותבים אורחים: תנועת התחברות-תראבוט

מודעת ענק מסתורית הופיעה בעמוד הראשון של עיתון "הארץ" ביום שישי. התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים פונות לנתניהו, ללפיד ולמועצת מקרקעי ישראל ומזכירות להם, שהיום (ראשון) עומדת להתקבל "החלטה גורלית לעתיד התנועה הקיבוצית, ההתיישבות והמדינה כולה", במועצת מקרקעי ישראל. הן מנפנפות במלחמה האחרונה ובביטחון ומבקשות "תשובה ציונית חזקה וברורה לאיומים על מדינת ישראל". בררר.

אם ההחלטה כל כך גורלית, לא כדאי להגיד לאזרחיות ולאזרחים פשוטים במה מדובר? יש רמזים במודעה שזה קשור בבנייה (לטובת מי?) וצמיחה (של מי?) ואפילו ל"פתרון מצוקת הדיור"(!). אבל זהו.

> לעשירים מחלקים קרקעות, את העניים זורקים מהבית

מודעת התנועה הקיבוצית ב"הארץ"

מודעת התנועה הקיבוצית ב"הארץ"

מתברר שיש לתנועה הקיבוצית ולמושבים סיבות טובות להסתיר מאיתנו את אופי ההחלטה, ולהוציא הרבה כסף על מודעה שפונה במישרין לשליטים. באתר רשות מקרקעי ישראל אפשר לגלות מה הנושא שיעלה על סדר היום של המועצה: ההחלטה על שיוך קרקע לקיבוצים. לא על מצוקות הדיור של עניי הארץ מדובר כאן, לא על דיור ציבורי, לא על צדק חברתי וחלוקה מחדש של הקרקעות. מדובר בהרבה מאוד קרקעות (למעלה ממאה אלף דונם של אדמה בנויה) ובשיוכן לקיבוצים. ואל תתנו למילה העתיקה "קיבוצים" להטעות אתכם: מדובר פשוט בישובים קהילתיים לאזרחים סוג א'.

האם יצטרכו חברי קיבוצים לשלם תמורת קרקע שעברה "שיוך" והועברה לידיהם? הקיבוצים רוצים את הקרקע חינם, ההחלטה מציעה שישלמו 33 אחוז מערכה, בתנאים נוחים. לא יותר.

האם תשלוט "אגודת הקיבוץ" בהקצאת הקרקע למי שמבקש להתקבל ל"קיבוץ"? בעזרת השליטה הזו יוכל ה"קיבוץ" לשמור על "צביונו", כלומר על אופיו האקסקלוסיבי.

כי במדינת ישראל לא מותר לכל אדם, ללא הבדל מוצא, לגור איפה שהיא או הוא רוצים. ממש לא. אחרת, איך אפשר יהיה לשמור על עליונות יהודית-אשכנזית? איך אפשר יהיה אז לשמור על הנכסים בידיים הנכונות?

התחברות-תראבוט היא תנועה ערבית-יהודית לשינוי חברתי ופוליטי. הפוסט פורסם לראשונה בעמוד הפייסבוק של התנועה.

> תושבי כפר שלם מחדשים את המאבק על הבית

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פאיז וכרימאן, ילדיו של אנאס ג'והא, שנהרגו ונלכדו מתחת להריסות בהפצצה ישראלית בעיר עזה, לצד אישתו של אנאס, לנה (צילום: באדיבות אנאס ג'והא)

משרד הבריאות בעזה מעריך שהמספר הכולל של הנעדרים נע סביב 10,000. פאיז וכרימאן, ילדיו של אנאס ג'והא, שנהרגו ונלכדו מתחת להריסות בהפצצה ישראלית בעיר עזה, לצד אישתו של אנאס, לנה (צילום: באדיבות אנאס ג'והא)

החיפוש הנואש אחרי הילדים הנעדרים בעזה

קבורים מתחת להריסות, אבודים בכאוס, גופות רקובות שכבר לא ניתן לזהות: המאבק למצוא אלפי ילדים שנעלמו במתקפות הישראליות הבלתי פוסקות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf