newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המדינה נערכת לחלק קרקעות לקיבוצים

מאחורי המודעה המסתורית שפרסמה התנועה הקיבוצית בעיתון עומדת תוכנית להקצות כמאה אלף דונם לקיבוצים במחיר מבצע

מאת:

כותבים אורחים: תנועת התחברות-תראבוט

מודעת ענק מסתורית הופיעה בעמוד הראשון של עיתון "הארץ" ביום שישי. התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים פונות לנתניהו, ללפיד ולמועצת מקרקעי ישראל ומזכירות להם, שהיום (ראשון) עומדת להתקבל "החלטה גורלית לעתיד התנועה הקיבוצית, ההתיישבות והמדינה כולה", במועצת מקרקעי ישראל. הן מנפנפות במלחמה האחרונה ובביטחון ומבקשות "תשובה ציונית חזקה וברורה לאיומים על מדינת ישראל". בררר.

אם ההחלטה כל כך גורלית, לא כדאי להגיד לאזרחיות ולאזרחים פשוטים במה מדובר? יש רמזים במודעה שזה קשור בבנייה (לטובת מי?) וצמיחה (של מי?) ואפילו ל"פתרון מצוקת הדיור"(!). אבל זהו.

> לעשירים מחלקים קרקעות, את העניים זורקים מהבית

מודעת התנועה הקיבוצית ב"הארץ"

מודעת התנועה הקיבוצית ב"הארץ"

מתברר שיש לתנועה הקיבוצית ולמושבים סיבות טובות להסתיר מאיתנו את אופי ההחלטה, ולהוציא הרבה כסף על מודעה שפונה במישרין לשליטים. באתר רשות מקרקעי ישראל אפשר לגלות מה הנושא שיעלה על סדר היום של המועצה: ההחלטה על שיוך קרקע לקיבוצים. לא על מצוקות הדיור של עניי הארץ מדובר כאן, לא על דיור ציבורי, לא על צדק חברתי וחלוקה מחדש של הקרקעות. מדובר בהרבה מאוד קרקעות (למעלה ממאה אלף דונם של אדמה בנויה) ובשיוכן לקיבוצים. ואל תתנו למילה העתיקה "קיבוצים" להטעות אתכם: מדובר פשוט בישובים קהילתיים לאזרחים סוג א'.

האם יצטרכו חברי קיבוצים לשלם תמורת קרקע שעברה "שיוך" והועברה לידיהם? הקיבוצים רוצים את הקרקע חינם, ההחלטה מציעה שישלמו 33 אחוז מערכה, בתנאים נוחים. לא יותר.

האם תשלוט "אגודת הקיבוץ" בהקצאת הקרקע למי שמבקש להתקבל ל"קיבוץ"? בעזרת השליטה הזו יוכל ה"קיבוץ" לשמור על "צביונו", כלומר על אופיו האקסקלוסיבי.

כי במדינת ישראל לא מותר לכל אדם, ללא הבדל מוצא, לגור איפה שהיא או הוא רוצים. ממש לא. אחרת, איך אפשר יהיה לשמור על עליונות יהודית-אשכנזית? איך אפשר יהיה אז לשמור על הנכסים בידיים הנכונות?

התחברות-תראבוט היא תנועה ערבית-יהודית לשינוי חברתי ופוליטי. הפוסט פורסם לראשונה בעמוד הפייסבוק של התנועה.

> תושבי כפר שלם מחדשים את המאבק על הבית

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

"ההצבעה היום היא תמרור אזהרה". משמאל: איימן עודה, עאידה תומא סלימאן, עופר כסיף ויוסף עטאונה (אורן זיו)

הנהגת חד"ש שמרה על מקומה אך החברים העבירו מסר: דרוש שינוי

אף שבתום הפריימריז, שלושת חברי הכנסת המכהנים שמרו על מקומם, ההצבעה לוותה במתחים שמקורם בביקורות על הקו המתון של עודה מול הקו של מק"י, ועל עמדותיה של תומא סלימאן בנושאי מגדר. כעת האתגר הוא להוציא את הבוחרים לקלפיות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf