newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ברגע האחרון: נמנע גירוש של אם ובנה לפיליפינים

בית המשפט העליון אישר את הגירוש של מהגרת עבודה מהפיליפינים יחד עם בנה, למרות חוות דעת של עובדת סוציאלית ולפיה הגירוש יפגע בילד ב"צורה בלתי הפיכה". התנגדות האם על המטוס ככל הנראה הקפיאה את הגירוש

מאת:
השאירו תגובה
א א א

[עדכון, חצות הלילה] לפי דיווחי פעילים בשדה התעופה, גירושם של אם ובנה לפיליפינים נבלם הלילה (ראשון), לפחות באופן זמני. השניים כבר הועלו על טיסה להונג קונג, אך בשל התנגדותם העזה על המטוס – הורדו ממנו והוחזרו למתקן הכליאה בשדה התעופה. כעת לא ברור אם ייעשה נסיון נוסף לבצע את הגירוש בשעות או בימים הקרובים.

חבר הכנסת עופר כסיף (חד"ש תע"ל), שהעביר את כל הערב בשדה התעופה בתמיכה באם ובנה, מנסה לפגוש את השניים ולהבין את מצבם.

—-

מוקדם יותר הלילה נשים פיליפיניות הפעילות נגד הגירוש יחד עם פעילים נוספים יצאו בקריאה לטייסי אל-על לא להטיס את מהגרת העבודה מהפיליפינים ואת בנה שנולד בישראל.

השניים – מהגרת עבודה בת 45 ובנה בן ה-13 – הוחזקו כרגע 3 בנתב"ג, והיו צפויים להיות מועלים על טיסה לבנגקוק ב-23.00.

עורכי הדין הגישו צו מניעה נגד הגירוש, עדיין לא התקבלה החלטה. מפגינים נגד הגירוש היום (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

עורכי הדין הגישו צו מניעה נגד הגירוש, עדיין לא התקבלה החלטה. מפגינים נגד הגירוש היום (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

הגירוש בא לאחר שבית הדין לעררים דחה בצהריים את הבקשה למנוע את גירושם. עורכי דינם של השניים הגישו ערעור, אולם בית המשפט העליון דחה בשעת לילה מאוחרת את הערעור ואפשר את הגירוש. חבר הכנסת עופר כסיף ומספר פעילים נמצאים מחוץ למתקן הכליאה בנתב"ג, אך לכסיף לא ניתנה אפשרות לבקר את העצורים.

ארגון האמהות "ילדי ישראל המאוחדים" (UCI) יצא בקול קורא לטייסי אל על לא לשתף פעולה עם גירוש בניגוד לרצונם של אמהות וילדים, "ילדים אשר נולדו וגדלו בישראל כל חייהם וזו המולדת שלהם, אנא עשו כל שביכולתם כדי למנוע גירוש כפוי זה".

בפסק הדין שבו אישר את הגירוש היום, ציין הדיין מרט דורפמן כי חוות דעת שהגישה עובדת סוציאלית קבעה כי עקירתו של הילד מסביבתו עכשיו עלולה לפגוע בו "בצורה בלתי הפיכה" ולגרום לו לבעיות התנהגות קשות. לעומת זאת, בחוות דעת של הממונה על העובדים הסוציאלים נאמר כי הילד "התחנך על ערכי תרבותו הפיליפינית ורואה את עצמו שייך לקבוצה מבודלת במדינה".

הדיין כתב כי אם הגירוש יעוכב עכשיו, הוא עלול להיות מעוכב לחודשים ארוכים ואולי אפילו לשנים, שכן לאם תעמוד זכות ערעור. לפי הדיין, האם ובנה יוכלו לחכות להחלטה סופית בעניינם בפיליפינים, ואם ההחלטה תשונה, הם יוכלו לחזור.

"הלילה לא אוכל לישון", אמר ח"כ כסיף. "פרופ' מור יוסף, מנכ"ל רשות ההגירה, נתן הוראה פושעת לגרש את רוהן בן ה-13 ואמו רוזמרי בשיא המהירות, מה שלא השאיר זמן לעתור כראוי לערכאות המתאימות. העתירות הוגשו על רגל אחת, ונדחו כלאחר יד. בזמן זה נמנע ממני לגשת ולפגוש ברוהן ובאמו, בניגוד לחוק חסינות חברי הכנסת. ילד בן 13 נגרר הלילה אל מטוס, ויזרק למדינה זרה שאינו מכיר, כנגד כל הגיון וערך אנושי. מדיניות ההגירה נפשעת כלשעצמה, אך אלו מפלצות אשר פעלו ככל יכולתן כדי לזרז את ההליך כך שלא תתאפשר התבררות הנושא בבית המשפט".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

בני משפחת טקה ביקשו לראות מי האיש שירה בסלומון, חומת השוטרים באולם לא נתנה להם. השוטר הנאשם לפני תחילת הדיון (צילום: אבי בלכרמן)

פתיחת משפט השוטר שהרג את סלומון טקה: הנאשם הוצג כקרבן

השופט פנה לבני משפחת טקה ואמר ש"אלימות לא תשפיע עליו", חומה של שוטרים הסתירו את הנאשם מבני המשפחה, אבל אחד הפעילים סיכם: כתב האישום מרוכך, אבל עצם העובדה שהוא נשפט היא הישג של המאבק

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf