newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הפגנה לא אלימה בחברון פוזרה בגז מדמיע: מפגין וצלם עיתונות נעצרו

פעילים בחברון קראו לפתיחת רחוב השוהדא, שסגור לפלסטינים כבר 22 שנים. חיילים הכריזו על שטח צבאי סגור, ועצרו את אחד ממארגני ההפגנה ועיתונאי שסיקר אותה

מאת:

כתב: אורן זיו, צילמו: אורן זיו ואחמד אל-באז

כמאה מפגינים פלסטינים, פעילי הוועדות העממיות ותנועת ״צעירים נגד התנחלויות", צעדו היום בחברון בהפגנה לא אלימה בקריאה לפתוח את רחוב השוהדא בעיר.

ההפגנה, שהגיעה עד לקרבת ההתנחלות קריית ארבע, הותקפה באלימות על ידי חיילים ושוטרי מג"ב, שהשתמשו נגד המפגינים בגז מדמיע וברימוני הלם. החיילים הכריזו על שטח צבאי סגור, עצרו את אחד ממארגני ההפגנה, והמשיכו לתקוף את יתר המפגינים.

לאחר שרוב המפגינים ברחו לאחור, החלו החיילים והשוטרים להשליך רימוני הלם וגז הישר לעבר הצלמים הרבים שהיו במקום, ועצרו אחד מהם, צלם בטלוויזיה הפלסטינית.

> איך ולמה נכלה תנועת ההתנגדות הבלתי חמושה הפלסטינית

הפגנה לפתיחת רחוב השוהדא, חברון (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפגנה לפתיחת רחוב השוהדא, חברון (אורן זיו / אקטיבסטילס)

חיילים מפזרים את ההפגנה לפתיחת רחוב שוהדא עם גז מדמיע (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

חיילים מפזרים את ההפגנה לפתיחת רחוב שוהדא עם גז מדמיע (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

חיילים עוצרים עיתונאי, צלם בטלוויזיה הפלסטינית (אורן זיו / אקטיבסטילס)

חיילים עוצרים עיתונאי, צלם בטלוויזיה הפלסטינית (אורן זיו / אקטיבסטילס)

ההפגנה התקיימה לציון 22 שנה לטבח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה, בסיומו של שבוע פעילות בחברון שהתרכז בקריאה לתפיחת רחוב השוהדא – שנסגר לתנועת פלסטינים מאז הטבח ועד היום."אנחנו קוראים לפתוח מחדש את כל הרחובות שנסגרו לתנועת פלסטינים בחברון, ואת החניות והשוק שנסגרו, ובראשם את רחוב השוהדא", אמר לשיחה מקומית עיסא עמרו, מתנועת צעירים נגד התנחלויות. "הפתרון היחיד הוא סיום הכיבוש הישראלי בחברון ובכל הגדה המערבית".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה למעצרים כי לאור "הפרת סדר" הוכרז במקום שטח צבאי סגור, והמפגין והצלם נעצרו מכיוון שהפרו את הצו. זאת על אף שהצלמים (ואני ביניהם) זזו ועמדו במקום שבו החיילים ביקשו, ועל אף שלא מקובל לעצור עיתונאים בתפקיד שמסקרים הפגנה – גם בשטח צבאי סגור. כל יתר הצלמים עמדו בדיוק באותו שטח צבאי סגור, ולא נעצרו.

בשבוע שעבר נעצרו 12 פעילי שמאל ישראלים בהפגנה לא אלימה משותפת בחברון, גם היא לציון יום השנה לטבח במערת המכפלה.

> למה לא נשמע קולם של העיתונאים הישראלים בפרשת אלקיק?

גז מדמיע על עיתונאים, חברון (אורן זיו / אקטיבסטילס)

גז מדמיע על עיתונאים, חברון (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפגנה לפתיחת רחוב השוהדא, חברון (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

הפגנה לפתיחת רחוב השוהדא, חברון (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

 

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

"ההצבעה היום היא תמרור אזהרה". משמאל: איימן עודה, עאידה תומא סלימאן, עופר כסיף ויוסף עטאונה (אורן זיו)

הנהגת חד"ש שמרה על מקומה אך החברים העבירו מסר: דרוש שינוי

אף שבתום הפריימריז, שלושת חברי הכנסת המכהנים שמרו על מקומם, ההצבעה לוותה במתחים שמקורם בביקורות על הקו המתון של עודה מול הקו של מק"י, ועל עמדותיה של תומא סלימאן בנושאי מגדר. כעת האתגר הוא להוציא את הבוחרים לקלפיות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf