newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פסטיבל זאפה בסילוואן: לא לתת לאלע"ד במה

כחלק ממאמציה להיכנס לקונצנזוס ולטשטש את העוולות שלה במזרח ירושלים, עמותת אלע"ד גייסה את זאפה לפסטיבל "live בגיא". זו הזדמנות דווקא להזכיר לציבור שמה שאלע"ד עושה אינו חלק מהקונצנזוס  

מאת:

בשבוע הבא צפוי להתקיים פסטיבל "זאפה live בגיא". הפסטיבל הוא שיתוף פעולה בין קבוצת זאפה ובין עמותת המתנחלים אלע"ד. מי שיגיע לאחת משש ההופעות המתוכננות במהלך חודש אוגוסט, ימצא את עצמו שותף לצעד נוסף בהכנסה של עמותת אלע"ד ושל עמותות מתנחלים דומות לתוך המיינסטרים, חלק מהמאמץ שלהן להיכנס לקונצנזוס כדי להכשיר את פועלן ולהתנחל במרחבי התודעה הציבורית.

אבל כאן גם נמצא עקב אכילס של הפרויקט. המעשים שאלע"ד אחראית להם – ייהוד מזרח ירושלים ופינויי משפחות פלסטיניות, ובהן אם חד הורית שפונתה מביתה רק לפני חודש יחד עם ארבעת ילדיה – אינם, בינתיים, קונצנזוס ישראלי. קיומם מתאפשר, בין השאר, משום שהם נעשים הרחק מן התודעה הציבורית.

באמצעות הקשר עם גוף מוזיקלי ידוע כמו זאפה, אלע"ד מבקשת להיכנס למיין סטרים. לא צריך לתת לה את זה. הפגנה נגד פינוי משפחה בסילוואן (צילום: Free Jerusalem)

באמצעות הקשר עם גוף מוזיקלי ידוע כמו זאפה, אלע"ד מבקשת להיכנס למיין סטרים. לא צריך לתת לה את זה. הפגנה נגד פינוי משפחה בסילוואן (צילום: Free Jerusalem)

הפסטיבל הזה – צעד מחוכם של אלע"ד לטשטוש העוולות שהיא מבצעת במרחק הליכה קצר ממרכז התיירות ההתנחלותי החדש שלה, שם צפויות להתקיים ההופעות – הוא הזדמנות עבורנו לעשות את המעשה ההפוך. זו הזדמנות להביא לידיעת הציבור, שרוצה לשמוע מוזיקה ב"פסטיבל בגיא", מה אלע"ד עושה, ובכך להפוך את דרכה אל המיינסטרים לדרך חתחתים. זו הזדמנות פז לסמן קו גבול ברור בדיוק במקומות שבהם אלע"ד מבקשת לעמעם אותם: לעמעם את ההבדל בין מתחם התחנה בירושלים לבין סילוואן, בין קונצרט תחת כיפת השמיים לבין התנחלות יהודית אגרסיבית בלב שכונות פלסטיניות.

בימים האחרונים פעילי "פרי ג'רוזלם" פנו לאמנים המופיעים בפסטיבל, וכן לאמנים רבים נוספים שעובדים עם זאפה באופן קבוע, בבקשה שיביאו לידיעת זאפה את ההשלכות לשיתוף הפעולה שבחרה בו, וידרשו ממנה שלא לתת יד לפגיעה המתמשכת בתושביה הפלסטינים של ירושלים. אחינועם ניני כבר שיתפה את הקריאה בדף הפייסבוק שלה, ואמנים אחרים הבטיחו שיפנו לזאפה בעניין. היו אמנים שהביעו הזדהות וכעס על התנהלותה של זאפה, אך חששו לקחת את הסיכון ביציאה פומבית נגד גוף השולט בחלק לא מבוטל מבמות המופעים בארץ.

במקביל לפנייה לאמנים חשוב שנזכור שלנו, לצרכני התרבות, יש כוח אמיתי ומשמעותי לא פחות מול זאפה. קמפיין הפניות להנהלת זאפה, שחתמו עליו מאות אנשים רק בימים האחרונים, הוא אחת הדרכים להפגין את הכוח הזה. עלינו להבהיר לזאפה שאם תמשיך לזהות את עצמה עם עמותות מתנחלים קיצוניות כמו אלע"ד ותסייע להן לסלול את דרכן אל המיינסטרים – יהיה לכך מחיר. בימים הקרובים יגיעו פעילי פרי ג'רוזלם למועדוני זאפה ברחבי הארץ לדבר עם הלקוחות ולבקש שיצטרפו אלינו. בינתיים, אתם מוזמנים ומוזמנות להצטרף ללחץ על זאפה על ידי שליחת מכתב בלינק הזה.

נעה דגוני היא פעילה ב-Free Jerusalem

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פרופ' רפאל גרינברג (צילום: אורן זיו)

"אנחנו אמורים להיות גאים ולבנות עתיד חדש, והעתיקות שלנו מורידות אותנו כל הזמן". פרופ' רפאל (רפי) גרינברג (צילום: אורן זיו)

"האסונות שלנו נחגגים בארכיאולוגיה. אנחנו ממש קבלני חורבן"

ספרם החדש של הארכיאולוגים רפי גרינברג ויאניס חמילקיס עוסק בשימוש הדומה שנעשה בארכיאולוגיה קולוניאלית בישראל וביוון לצורך ביסוס הזהות המערבית ומחיקת שכבות היסטוריות "עודפות" בדרך אל העבר המכונן. אבל הארץ שלנו, מזכיר גרינברג, אינה לבנה. ראיון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf