newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פמיניסטיות, אל תגידו לי איך נכון להתחפש בפורים

מגוון התחפושות שמציעות החנויות לילדות ולנשים הוא מצומצם וסקסיסטי. אבל זה לא הופך את הבחירה להתלבש בחצאית קצרה או מחשוף עמוק לפחות פמיניסטית

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: ליהי רוטשילד

כגיקית שמתחפשת בכל הזדמנות הנקרית בדרכה, פורים הוא אחד המועדים החביבים עלי בשנה. אבל כמי שחצאיות קצרות וקצרות יותר מהוות חלק ניכר מהמלתחה שלה, קצה נפשי ב – Slut Shaming הפמיניסטי שהפך זה מכבר לאחד ממנהגי החג.

יש מקום לביקורת על המגוון המצומצם של תחפושות שקיים בשוק לנשים ולילדות. הן על דיכוטומית המלאך/שטן, נסיכה/זונה – שמרבית התחפושות נופלות אליה, והן על העדרן של תחפושות שאינן משדרות מיניות. אפשר גם לבקר את החלוקה המגדרית המובהקת המאפיינת לא מעט מהתחפושות, כשלילדות מציעים להיות נסיכות, כלות, אחיות, פרחים, חרקים ופיות, ולילדים מציעים להיות חיילים, שוטרים, אסטרונאוטים, נינג'ות ולוחמים. זה סקסיסטי, זה מיליטריסטי, זה מקבע את טווח הרגשות והשאיפות של ילדים וילדות ואומר להם שוב שבנות נמצאות כאן כדי להיות יפות ובנים כדי להיות חזקים.

> מאות השתתפו בצעדת השרמוטות בתל אביב ומחו נגד האשמת הקורבן

עדלאידע (ויקימדיה, אבישי טייכר, CC BY 2.5)

עדלאידע (ויקימדיה, אבישי טייכר, CC BY 2.5)

אבל כמו בכל שנה, סביב פורים, הביקורת המרכזית שאני נתקלת בה לא מערערת על המגוון הקיים, אלא על עצם הלגיטימציה של תחפושות לנשים המשדרות מיניות. בשם הפמיניזם נשים כותבות שהחצאיות הקצרות "זנותיות", "פרובוקטיביות", "חושפות את השחלות", ו"מראות את כל התחת" ומאמצות שיח מוסרני וסקס נגטיבי שמשפיל ומבזה את כל אותן נשים שבפורים או ביומיום נהנות מתלבושות מיניות.

אני תומכת לחלוטין בביקורת פמיניסטית על טווח האפשרויות המצומצם המוצע לנשים. אני רוצה שנשים המעוניינות בכך, תוכלנה לרכוש תחפושות שאינן כוללות מחשופים עמוקים וחצאיות קצרות. אבל אל תעשו את זה על חשבון אלה מאיתנו שנהנות מפרפורמנס מיני. אל תשללו את הזכות שלי ללבוש שמלה שמסתירה טפח וחושפת טפחיים. בשביל שיקראו לי שרמוטה בגלל שהחצאית שלי קצרה מדי, אני לא צריכה להיכנס לשיח פמיניסטי. אני יכולה פשוט לצאת לרחוב.

> נולדתי עניה ואשאר עניה, אך על זכותי לבית לא אוותר

ליהי רוטשילד פעילה פמיניסטית פוליטית וחברתית, מאסטרנטית למגדר באוניברסיטת בן גוריון, כותבת ומפרסמת בבלוג Radically Blonde ובבמות שונות.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: אורן זיו)

יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: אורן זיו)

יונתן פולק עומד להשתחרר. ההליך של "עד כאן" בוטל

פולק נמצא במעצר מאז ה-6 בינואר בעקבות קובלנה פלילית שהגיש ארגון הימין "עד כאן". עו"ד גבי לסקי: "ארגון ימין קיצוני ניסה להשתלט על התביעה הכללית, היועמ"ש הבהיר באופן חד משמעי שזה עניין של המדינה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf