newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עתירה לבג"צ: ישראל מונעת מכלה מעזה להגיע לחתונתה

על פי הקריטריונים של הצבא, תושבי עזה יכולים לצאת מהרצועה במקרה של חתונת קרוב משפחה מדרגה ראשונה, אבל לא לחתונה של עצמם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב: עדו קונרד

צעירה פלסטינית מעזה, בת 23, עתרה לבג"צ נגד הצבא שמונע ממנה לעבור דרך ישראל כדי לצאת לטקס חתונתה שצפוי להתקיים בירדן. הצעירה הכירה לפני שלוש שנים את בן זוגה, פלסטיני תושב עזה המתגורר בשמונה השנים האחרונות בספרד ומחזיק באזרחות ספרדית.

על פי ארגון זכויות האדם "גישה", לפני כשנה וחצי התארסו השניים והחליטו להתחתן בירדן ומשם להמשיך את חייהם המשותפים במדריד. מאז תאריך חתונתם נדחה כבר פעמיים מאחר וישראל אינה מאפשרת לה לצאת את רצועת עזה. בפעם השניה נדחתה החתונה לאחר שבני הזוג כבר הדפיסו ושלחו הזמנות לאורחיהם.

> בלדה לחובש: כשהצבא מנסה להרתיע מגיש עזרה ראשונה

פלסטינים מקיימים מייצג חתונה במהלך הפגנה לא אלימה בגדה המערבית. המפגינים ממחו על המגבלות שמטילה ישראל על תנועה שפוגעת גם בזכותלהתחתן ולהקים משפחה. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

פלסטינים מקיימים מייצג חתונה במהלך הפגנה לא אלימה בגדה המערבית. המפגינים ממחו על המגבלות שמטילה ישראל על תנועה שפוגעת גם בזכות להתחתן ולהקים משפחה. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

הכלה המיועדת, כמו גם הורי החתן, ניסו לתאם את יציאתם מהרצועה דרך מעבר רפיח למצרים, אולם במהלך השנה וחצי האחרונות המעבר סגור מרבית הזמן ותור הממתינים לוויזת מעבר דרכו עומד על כ-17 אלף בני אדם, על פי "גישה".

הצבא דחה את בקשות היציאה של הצעיה מאחר ו"אינה עומדת בקריטריונים". אולם על פי הקריטריונים שקבעה המדינה עצמה, פלסטינים מעזה יכולים לבקש אישור יציאה רק במקרים הומניטריים חריגים, ובכלל זה השתתפות בחתונה או לוויה של קרוב מדרגה ראשונה – אבל נראה כי לא בחתונה של עצמם.

אתמול (חמישי) ארגון "גישה" הגיש בשם הצעירה והורי החתן עתירה לבג"ץ בבקשה שיורה לשר לבטחון פנים יעלון, למתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) ולמפקד מפקדת התיאום לעזה (מת"ק) לנמק את התנגדותם לחתונה. בתגובה להגשת העתירה הורה בית המשפט לשר הבטחון והצבא למסור את תגובתם עד השלישי בדצמבר.

עדו קונרד הוא עורך באתר 972+. הפוסט פורסם במקור באנגלית ותורגם על ידי יעל מרום.

> צפו: שוטר מג"ב תוקף עיתונאים וחובשים בגז פלפל

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
טקס בקיבוץ, ביולי 1951 (צילום: פוטו ארדה, אביבה שני בית חרות)

טקס בקיבוץ, ביולי 1951 (צילום: פוטו ארדה, אביבה שני בית חרות)

למען העתיד המשותף, עלינו לשכוח את כל מה שלמדנו על ציונות

חוסר היכולת לדמיין מצב שבו המגורשים הפלסטינים חוזרים להיות חלק מחיינו מדגים את הכוח העצום של הדמיון הלאומי הציוני. כדי שנוכל לבנות מרחב של חיים בחירות ובשוויון, אנו צריכים לתרגל את הדמיון באמצעות לימוד מחדש של ההיסטוריה ואימוץ של גישה אקטיביסטית למציאות, ולתת מקום לנכבה ולשיבה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf