עזה: תמונת מצב בשלוש מערכות

צעירות בסולידריות עם המשוררת דארין טאטור, דיוקן של מתאם צעדות השיבה שמאמין בכל לבו במאבק לא אלים, והפגנת השיבה מזווית שעוד לא ראיתם. על רקע הייאוש המדמם בו מתבוססת עזה, שלושה סרטונים שפותחים צוהר חדש למציאות בלתי נתפסת

מאת:

בסוף השבוע האחרון נהרגו בעזה מאש הצבא שבעה מפגינים שהשתתפו בצעדת השיבה השבועית. על רקע ההרג המתמשך והמשבר ההומניטרי החמור בעזה שעלה שוב לרגע לסדר היום, בחרנו להביא שלושה סרטים וקטעי וידאו המציגים את המצב בעזה, כל אחד מזווית מעט שונה.

השבוע פורסם ברשת אל ג'זירה סרט דוקומנטרי קצר (25 דקות) באנגלית על מי שנחשב ליזם ״צעדת השיבה״, אחמד אבו רתימה, בן 33, משורר ועיתונאי. אבו רתימה כתב בעבר בשיחה מקומית רשימה שהובילה להתכתבות מרגשות שלו עם סרבן המצפון הלל גרמי.

בסרט, שעוקב אחרי אבו רתימה במהלך התרוצצויות בין ההפגנות, להלוויות, לביקורי פצועים בבתי חולים, אפשר לראות נקודת מבט פחות חדשותית ויותר עומקה על ״צעדות השיבה״, כמו גם את הניסיונות של אבו רתימה לשכנע את סביבתו ביעילות המאבק הלא אלים, בו הוא מאמין.

סרטון קצר בהרבה, שצולם על ידי צלם סוכנות הידיעות אי-פי פיליפ דנה (Felipe Dana) בעזרת רחפן, מראה את אחת ההפגנות הראשונות בחוף הים של עזה, בצפון הרצועה, ממבט-על. הזווית הלא שגרתית של הצילום, והמיקום של הפגנה על חוף הים, יוצרים ביחד נקודות מבט כמעט סוריאליסטית וקולנועית של האירועים.

סרטון נוסף שמגיע השבוע מעזה, הוא מסר של תמיכה וסולידריות של צעירות מעזה עם המשוררת דארין טרטואר, שהשתחררה מהכלא בשבוע שעבר. בווידאו, כתבות פלסטיניות מעזה מדברות באנגלית, וקוראות להגנה של חופשי הביטוי של יוצרים ויוצרות פלסטיניים.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ראש הממשלה נפתלי בנט והמפכ"ל קובי שבתאי בביקור ברהט, ב-6 בדצמבר 2021 (צילום: נועם רבקין פנטון / פלאש90)

ראש הממשלה נפתלי בנט והמפכ"ל קובי שבתאי בביקור ברהט, ב-6 בדצמבר 2021 (צילום: נועם רבקין פנטון / פלאש90)

ביישובים הערביים השטח בוער, והפעם זו לא מטפורה

למרות התוכנית החדשה למאבק באלימות ובפשיעה בחברה הערבית, התקציבים ומבצעי הראווה, התחושה היא שהאלימות רק מתגברת, ושההכרזות על פתרון הבעיה בתוך חצי שנה הן מופרכות. "הקמפיינים הממשלתיים הם רק משככי כאבים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf