עהד תמימי לא לבד: מאות קטינים פלסטינים בבתי הכלא הישראליים

על-פי נתוני שב"ס, ישראל מחזיקה בבתי הכלא שלה למעלה מ-300 קטינים פלסטינים. יותר מ-180 מתוכם מוחזקים במעצר עד תום ההליכים מבלי שהורשעו, כמו במקרה של תמימי

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאת יהושע (ג'וש) לייפר

מעצרה של הנערה עהד תמימי מנבי סאלח אמנם זכה לסיקור תקשורתי בינלאומי, אך הטיפול לו זכו עהד ואמה נרמיאן מצד מערכת הכליאה הצבאית הישראלית איננו יוצא דופן. על פי נתוני השב"ס שפרסם ארגון בצלם בתחילת החודש, ישראל מחזיקה בבתי הכלא שלה למעלה מ-300 קטינים פלסטינים. יותר מ-180 מתוכם מוחזקים במעצר עד תום ההליכים מבלי שהורשעו, כמו במקרה של תמימי.

על פי נתוני השב"ס שהועברו לארגון בצלם, נכון לסוף נובמבר 2017 הוחזקו בבתי הכלא הישראליים 5,881 פלסטינים, מתוכם 1,775 במעצר עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. יותר מ-400 מתוכם עצירים מנהליים, ובכללם שלוש נשים ושני צעירים בגילאים 16 ו-18. מעצר מנהלי הוא כלי המשמש את ישראל להחזיק במעצר פלסטינים (ולעתים גם יהודים) ללא הגבלת זמן, מבלי שיוגש נגדם כתב אישום ומבלי שזכו למשפט. במקור נועד הכלי לשימוש מדוד ומוגבל. בפועל, ישראל משתמשת בו כמוצא ראשון ולא אחרון. בסך הכל הוחזקו במעצר 2,200 פלסטינים מבלי שהורשעו בעבירה כלשהי.

לאיזה צדק יכלו יונתן היילו ועהד תמימי לצפות?

חיילים עוצרים צעיר פלסטיני בחברון, 20.9.2017 (ויסאם השלמון/פלאש90)

הנתונים מצביעים על עלייה חדה במספר הקטינים שהוחזקו במעצר בשלוש השנים האחרונות. בדצמבר 2014 שהו בבתי הכלא הישראליים 181 קטינים פלסטינים. בדצמבר 2015 המספר קפץ ל-477. המספר הכולל של הפלסטינים שישבו במעצר מנהלי זינק באפריל 2016 ל-692.

בעקבות החלטת בית המשפט הצבאי שלא לשחרר את עהד ונרימאן תמימי עד לסוף ההליכים, פרסם ארגון בצלם הודעה המגנה את השלילה השיטתית של אפשרות השחרור על תנאי לעצורים פלסטינים. "ההחלטה השגרתית עוד בטרם התנהל משפט לאסור אדם שלא הורשע עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו מרוקנת בפועל את ההליך המשפטי מתוכן", נאמר בהודעה.

"מערכת בתי המשפט הצבאיים היא אחד הכלים ההרסניים ביותר של הכיבוש", אומר דובר בצלם, עמית גילוץ. "מטרתה אינה רדיפת הצדק או האמת אלא שימור השליטה הישראלית בעם הפלסטיני. כך גם במקרה של משפחת תמימי, כמו גם במאות ואלפי מקרים אחרים".

יהושע (ג'וש) לייפר הוא עורך שותף במגזין 972+. הרשימה התפרסמה שם במקור ותורגמה לעברית על ידי אורלי נוי.

> אביה של עהד תמימי: "לא סומך על מערכת שנועדה להעניש פלסטינים"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

הגברים בוכים בפייסבוק, וצוקרברג מתגייס להגנתם

בעוד נשים נלחמות על זכותן לחיים ולהגנה מאלימות מינית, גברים נאלצים להילחם על זכותם לא להיעלב. זהו מאבק עיקש, שכולל שעות של לחיצה על "דווח על תגובה זאת". מרגש לראות שבהנהלת הרשת החברתית השכילו לזהות את האוכלוסייה שהכי זקוקה להגנה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf