newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לאחר 104 ימים בכלא הצבאי: שוחרר סרבן המצפון אדם רפאלוב

רפאלוב, שריצה כבר 104 ימי מחבוש בשמונה תקופות מאסר שונות, שוחרר אמש. "המאבק שלי להשגת פטור מהצבא הסתיים, אך המאבק למען חופש ושוויון לכל בני האדם בין הירדן לים ממשיך", אמר עם יציאתו מהכלא

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אדם רפאלוב, בן 19 מקריית מוצקין, הגיע לראשונה ללשכת הגיוס לפני כחצי שנה, והצהיר כי אינו מתכוון להתגייס לצבא בשל מדיניות הכיבוש. מאז הוא נכלא בשמונה תקופות כליאה שונות לעונש מצטבר של 104 ימי מחבוש. אתמול (שלישי) הוא קיבל פטור מוועדת אי-התאמה תחת הסעיף ״התנהגות רעה וחמורה״.

רפאלוב לא היה מעולם פעיל פוליטי לפני כן, והסביבה ממנה הגיע אינה קרובה להשקפותיו. חרף כל אלה הוא בחר שלא להתגייס, להכריז את כוונתו לסרב, ולשלם את המחיר שבשל כך – תקופת כליאה ממושכת. בכלא הצבאי הוא פגש את סרבן המצפון הלל גרמי, דרכו נחשף רפאלוב לפעילות רשת מסרבות ולהתארגנויות פוליטיות נגד הכיבוש.

104 ימים במחבוש. אדם רפאלוב

עם צאתו מהכלא אמר רפאלוב: ״שמח שהלכתי אחר צו מצפוני וסירבתי לקחת חלק בכיבוש ובמעגל האלימות. אמנם נשלל ממני החופש בחצי השנה האחרונה, אך מהפלסטינים נשללות זכויות אדם כבר למעלה מחמישים שנים. המאבק שלי להשגת פטור מהצבא הסתיים, אך המאבק למען חופש ושוויון לכל בני האדם בין הירדן לים ממשיך״.

רפאלוב מלווה על-ידי ״מסרבות״ – רשת סרבנות פוליטית המחברת מכתבי, יוזמות וקבוצות סירוב מהשנים האחרונות לפעולה משותפת. הרשת תומכת בסרבני וסרבניות מצפון הבוחרות שלא להתגייס לצבא הכיבוש, תוך מודעות והתייחסות להיבטים המגדריים שמביא עימו גיוס החובה לחברה הישראלית. הרשת פועלת בשיתוף ובסיוע תנועת ״יש גבול״.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

תא חד"ש בעברית יצא נגד המיליטריזציה בקמפוס ועורר זעם

בסרטון שהופץ לרגל יום הנכבה נטען ש"האוניברסיטה העברית שותפה" לדיכוי הפלסטינים משום שהיא מציפה את הקמפוס בחיילים ודוחקת את רגלי הסטודנטים הערבים. בימין טענו שמדובר בקריאה לפגוע בחיילים ודרשו לסגור את תא חד"ש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf