סיבוב שני בירושלים: חייבים מנהיגות אזרחית מקומית

הבחירה בין משה ליאון לעופר ברקוביץ' לראשות העיר הגדולה בישראל היא לא בחירה בין ימין לשמאל. היא אפילו לא בחירה בין דתיים לחילונים. היא בכלל בחירה בין עסקה מושחתת הנרקמת מעל ראשי התושבים, לבין מנהיגות מקומית אמיתית. הנה כמה הוכחות לכך

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בימים האחרונים לפני סבב הבחירות השני לראשות עיריית ירושלים, הקמפיינים מציגים את ההתמודדות כמערכה המכריעה בשאלה אם ראש העירייה הנבחר יפגע בחיים הדתיים בעיר או יהפוך אותה לדתית יותר, אם הוא שמאלני עם מקורות מימון ״מפוקפקים״ או ימני קיצוני שיחריב את מרקם החיים השברירי בעיר.

אולם הבחירות הללו אינן ביטוי למאבק בין חרדים לחילונים ולא בין ימנים לשמאלנים. הבחירות הללו יכריעו בין זכותם של תושבי ירושלים לנהל את ענייניהם באמצעות מנהיגות מקומית אמיתית, לבין עסקה מושחתת שנרקמת מעל ראשיהם של התושבים ובניגוד לאינטרסים של רובם.

מצד אחד ניצב משה ליאון. האיש שנכנס ויוצא מחדרי חקירות במשך חלק ניכר מחייו המקצועיים – מבקש שנפקיד בידיו את תקציב העיר הגדולה בארץ.

האיש שנתפס בנתב״ג כשהוא מנסה להבריח בגדים בשווי עשרות אלפי שקלים – מבקש את אמון הציבור בניקיון כפיו.

האיש שבעקבות הקמפיין האחרון נכנס לחובות משוערים של מיליוני שקלים – מבקש שנחשוב שיוכל להקדיש את עיקר זמנו וכוחותיו לניהול העיר המורכבת בישראל.

האיש שהוקלט מדבר על תפקידו בעסקת חוק הגיוס בין אביגדור ליברמן לאריה דרעי – מבקש שנאמין שהוא הגיע כדי לשרת את תושבי העיר ולא את פטרוניו הפוליטיים.

האיש שלא הצליח להכניס למועצה אפילו נציג אחד – מבקש שנאמין שהוא מנהיג מקומי ואותנטי.

האיש שכהונתו כממונה על המנהלים הקהילתיים היתה פאסיבית ורדומה עד כדי כך שגרמה לאנשי המנהלים להתגעגע לקודמו (הגרוע כשלעצמו) מאיר תורג׳מן – מבקש שנאמין שהוא בולדוזר שמזיז עניינים.

האיש שעמד מחוץ לבית הנסן כשהוא מוקף בפעילי להב״ה בהפגנה אלימה נגד השקת ספר עיון – מבקש שנאמין שהוא יהיה ראש עיר ממלכתי.

האיש שאסר על הקרנת סרטים לכל המשפחה בשבתות בבוקר בשכונה חילונית – מבקש שנאמין שהוא יהיה ראש העיר של כולם.

האיש שנוהג לאיים על עיתונאים ופעילים חברתיים בתביעות דיבה על כל דבר ביקורת – מבקש שנאמין שהוא יהיה ראש עירייה דמוקרטי וקשוב.

האיש שבמשך כל תקופת ההתמודדות לא סיפק שום חזון או תוכנית עבודה לניהול ירושלים מלבד הבטחות חסרות כיסוי לחניה חינם, חוגים חינם ודיור מוזל – מבקש שנאמין שהוא מנהל רציני שיודע מה הוא עושה.

ומנגד…

מול משה ליאון ניצב עופר ברקוביץ. אומרים שהוא צעיר – אבל מאחוריו ניסיון של שתי קדנציות במועצה, חלק גדול מהזמן כסגן ראש העיר.

אומרים שהוא חסר ניסיון – אבל האיש הקים במו ידיו תנועה פוליטית מקומית, הוביל אותה במשך עשור והפך אותה לסיעה הגדולה במועצה.

חוששים שהוא לא ידע לתת מענה לבעיות שמצפות לו – אבל בניגוד לכל יתר המועמדים לתפקיד, ברקוביץ הוא היחיד שהציג עוד לפני הבחירות תוכנית מפורטת, פרי עבודת מטה של חודשים, שמתמודדת עם מכלול האתגרים שמצפים לעיר בשנים הקרובות בתחומי התחבורה, הבינוי, החינוך, הרווחה, התעסוקה, מזרח העיר, התרבות ועוד.

אומרים שהוא פוליטיקאי – אבל הוא גם ניהל במשך חודשים קמפיין נקי, חיובי ומכובד ונמנע מהכפשת יריביו גם כשחטף מהם השמצות ושקרים.

אומרים שהוא ימני מדי, שמאלני מדי, חילוני מדי או לא חילוני מספיק. אין ספק שהוא לא מושלם, אבל בסופו של דבר הוא מנסה לקדם פה מסגרת סבירה לחיים משותפים, וזה הרבה הרבה יותר ממה שניתן לומר על משה ליאון.

הבחירות הללו הן קרב קשה אבל הכל עדיין פתוח. כדי להיבחר ברקוביץ זקוק לכל קול וקול. ביום שלישי יוצאים להצביע, כי אין לנו פריבילגיה להישאר אדישים.

יונתן אמיר הוא עורך שותף של כתב העת המקוון לאמנות ״ערב רב״

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

נלחם כל חייו נגד גזענות על כל סוגיה, ועכשיו מדביקים לו תווית של אנטישמי. ג'רמי קורבין, מנהיג הלייבור (צילום: Party of European Socialists)

קורבין לא אנטישמי. הוא על הכוונת כי הוא רוצה להציל את העולם

פריבילגים, איסלמופובים ואפילו אנטישימים מקדמים במרץ את הטענה שקורבין אנטישמי. אך מה שמפחיד אותם באמת זה שלראשונה זה שנים, מוצגת אלטרנטיבה למשטר ההרס הניאו-ליברלי. לכן צריך לקוות שקורבין ינצח ביום חמישי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf