newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"ישראל היום" שכח לדווח על האנטישמי שמונה לתפקיד בכיר בבית הלבן

כלי תקשורת יהודיים בישראל ובארה"ב, לצד ארגונים נגד שנאה, מודאגים מאוד ממינויו של סטיבן בנון - אנטישמי מוצהר - לתפקיד בכיר בבית הלבן. רק העיתון של שלדון אדלסון משום מה לא מדווח על זה

מאת:

כתב: עדו קונרד

מאות אלפי ישראלים שקראו "ישראל היום" הבוקר (שני) לא יידעו שיד ימינו של נשיא ארה"ב הבא הוא אנטישמי מוצהר. הנשיא הנבחר דונלד טראמפ הודיע אמש שהוא עומד למנות את סטיבן בנון לתפקיד האסטרטג הראשי של הבית הלבן. בנון הוא לאומן-לבן, אנטישמי ואחת מהדמויות היותר-מזוהות עם קמפיין הימין הקיצוני למען טראמפ. אבל את כל זה לא יודעים מי שעלעלו היום בעיתון של שלדון אדלסון, שהשמיט לחלוטין את כל עמדותיו של בנון לגבי יהודים, נשים, היספאנים וקהילת הלהטב"ק.

> להתגייס נגד טראמפ לפני שנגמור כמו הדינוזאורים

הנשיא הנבחר דונלד טראמפ (Michael Candelori/CC-by-2.0)

הנשיא הנבחר דונלד טראמפ(Michael Candelori/CC-by-2.0)

בכתבתו של יוני הירש, שליח ישראל היום לארה"ב, מוזכר סטיבן בנון בשני משפטים בלבד, שמציינים רק שטראמפ בחר בריינס פריבוס על פניו לתפקיד ראש מטה הבית הלבן, וכן שבתור ראש קמפיין הבחירות של טראמפ בחר בנון בקו התוקפני ביותר כלפי הילרי קלינטון. שאר הכתבה עוסקת בפריבוס, שנחשב לרפובליקאי מתון יותר, וכן בתוכניתו של טראמפ לגרש מליוני מהגרים.

וזהו. אף מילה על תיאוריות הקונספירציה של בנון על הומה אבדין, העוזרת של קלינטון, שאותה האשים בריגול למען סעודיה, או על כך שתוכניות לתכנון המשפחה מקורן במשטר הנאצי. שום אזכור לכך שלפי דיווחים שונים סטיבן בנון לא רצה שבנותיו התאומות ילכו לבית הספר ארצ'ר בלוס אנג'לס כי יש בבית הספר תלמידות יהודיות רבות, או לכך שלדבריו יהודים גדלים כ"פרחחים לבנים". גם לעובדה שהואשם בכך שחנק את גרושתו או לכך שקרא לפעילות פמיניסטיות "חבורת לסביות" או לעוד שורה ארוכה של אמירות כאלה לא מצאו הירש ועורכיו בישראל היום מקום בידיעה.

1

הסירוב של המערכת מבית אדלסון לעסוק אפילו באופן מינימלי באנטישמיות הצומחת בארה"ב ניכר גם בכתבה נוספת שפורסמה בעיתון הבוקר, גם היא בחתימתו של הירש. הכתב בארה"ב מדווח בהרחבה על גל ההפגנות נגד טראמפ, שאותן מובילים מי שמפחדים מתוכניותיו של הנשיא החדש ביחס לזכויות מהגרים, מיעוטים, נשים ולהטב"ק, לביטוח רפואי ולאיכות הסביבה.

עם זאת, הירש לא מציין שרבים מהמפגינים שיצאו לרחובות נמצאים בעצמם בסכנה ישירה נוכח התגברות מפחידה בפשעי השנאה נגד מיעוטים שנרשמה בארה"ב בשבוע האחרון. צלבי קרס מרוססים בכל רחבי המדינה, כמו גם סיסמאות נגד שחורים (וכנסייה שחורה אחת הוצתה שבוע לפני הבחירות, כשלצדה רוססה הסיסמה "הצביעו טראמפ"), הצדעות במועל יד, איומים בלינצ'ים והתקפות אלימות נגד מוסלמים ברחובות – כל אלה לא נראו לעיתון הנקרא ביותר במדינה כנושאים רלוונטיים לסיקור.

עסקה עם השטן

בינתיים בארה"ב עצמה הידיעה על מינויו הצפוי של סטיבן בנון מעוררת דאגה עצומה בתקשורת הליברלית ובארגונים שונים, שמביטים בזעזוע על גל פשעי השנאה ועל האיומים נגד מיעוטים. בנון, קצין חיל הים בדימוס, מוכר לאמריקאים בעיקר כמי שהפיק סרטי תעודה בעלי אופי ימני קיצוני וכיו"ר אתר הימין הקיצוני "ברייברט ניוז" (Breirbart News), לפני שמונה לתפקידו במטה טראמפ.

2

"המרכז המשפטי לעוני בדרום", עמותה שנאבקת בשנאה, חוסר סובלנות ואפליה באמצעות חינוך וחקיקה, הביע חששות ממינויו של בנון. ג'ונתן גרינבלאט מהליגה נגד השמצה אמר ש"זהו יום עצוב כשאדם שעמד בראש אתר ימני קיצוני – של לאומנים, גזענים ואנטישמים – ממונה לתפקיד בכיר ב'בית של העם'", כלומר הבית הלבן.

על פניו לא צריכה להיות שום סיבה שיהודים יתמכו בגזען בוטה כל כך. אלא שהממסד היהודי הימני בארה"ב, בהובלת אנשים כמו שלדון אדלסון, החליט שבעידן בו המדיניות הרפובליקאית הישנה איבדה את דרכה משתלם לקבל את העסקה החדשה: תשלימו עם פוליטיקאים אנטישמים בתמורה לכך שהנשיא יתמקד ברדיפת מוסלמים ומהגרים ויתמוך בישראל ללא סייג. זהו אותו הגיון שמאמצים פוליטיקאים ימנים בארץ כשהם חוברים לאנשי ימין קיצוני באירופה כמו מארי לה-פן, גירט ויילדר והיינ-כריסטיאן שטראכה: מתעלמים מהעבר הנאצי ומהקריקטורות האנטישמיות שהם מפיצים, בתמורה לתמיכתם במדינת היהודים.

ככה נראית עסקה עם השטן.

עדו קונרד הוא עורך באתר 972+. הפוסט פורסם במקור באנגלית שם, ותורגם על ידי חגי מטר

> הדילמה של השחקן הערבי: לשתוק בהמנון או לעבור לליגה הפלסטינית

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
חיילים ליד הגבול עם עזה, לפני הפלישה לרפיח, ב-8 במאי 2024 (צילום: ג'מאל עוואד / פלאש90)

חיילים ליד הגבול עם עזה, לפני הפלישה לרפיח, ב-8 במאי 2024 (צילום: ג'מאל עוואד / פלאש90)

הקלף של חמאס כבר אינו החטופים, אלא המשך הלחימה

חייהם של החטופים לא היו חשובים מספיק לישראל כדי שתסכים לעסקה הכוללת את סיום המלחמה. בחמאס מבינים את זה, וכנראה שהם מעריכים כעת שהמשך המלחמה מאיים על ישראל יותר מאשר עליהם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf