newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סוד הקסם האפל של פוקימון גו

המשחק החדש שסוחף עשרות מליונים ברחבי העולם מחזיר לתחייה את האמונה שאנחנו לא לבד. שיש יצורים קסומים ובלתי נראים סביבנו, וצריך רק לדעת לחפש. רק שבניגוד לאגדות העם הישנות, הפעם היצורים שייכים כולם לתאגיד

מאת:

שוב ושוב אני שואל את עצמי למה אני כל כך מהופנט מפוקימון גו. לא שהורדתי או שאני משחק בזה (הדיווחים על פרצות האבטחה והפרטיות שם קצת מפחידים), אבל התופעה מרתקת ומרגשת אותי. למה?

נראה לי שיש כמה סיבות, אבל אחת מהן היא התקומה של עולם הפנטזיה. הנרטיב הבסיסי של פחות או יותר כל סיפורי הפנטזיה הוא שפעם היו בעולם פיות, אלפים, הוביטים, רוחות רפאים ועוד. עם הזמן הם נסוגו ונעלמו בפני המודרניזציה של האדם. בולדוזרים שסללו כבישים מהירים הרסו את מאורות הגמדים והאור המלאכותי הניס את שדוני הלילה לאבדון…. הקסם פס מן העולם בגלל הטכנולוגיה.

פיקאצ'ו מופיע על כביש באוסטרליה באפליקציית פוקימון גו (Kallee Buchanan CC BY-NC-ND 2.0)

פיקאצ'ו מופיע על כביש באוסטרליה באפליקציית פוקימון גו (Kallee Buchanan CC BY-NC-ND 2.0)

והנה הטכנולוגיה מחזירה אותו לעולם. התחושה הזאת שיש כאן עוד משהו, עוד מגוון של משהו-אים, נוכחויות שחיות ונושמות באש ומים ובשיחים ובקצה מאורת הארנב ובתוך הדופן הפנימי של ארון הבגדים הישן, תחושה שפעם קיבלה ביטוי דרך היצורים השונים של אגדות העם שהתגלגלו לתוך ספרות הפנטזיה, חוזרת ומאושררת דרך הטכנולוגיה.

פתאום עולה מן האוב מגוון עצום של יצורים שאכן נמצאים איתנו כל הזמן, סביבנו בכל מקום, ואנחנו סתם לא רואים אותם ביום-יום, כי הם מתחבאים או כי המבט שלנו מוגבל בגבולות העולם המודרני והמסודר והרציונלי, אבל אפשר לראות אותם אם רק נדע איך להסתכל, ואם רק נשקם ונחייה את האמונה הילדית שלנו באפשרות קיומו הממשי של הקסם. וזה נפלא.

אבל יש פה קאץ'. כי הפעם, בניגוד לילדות, לאגדות, לפנטזיה, הקסם מתווך לנו על ידי תאגידים. היצורים עצמם ממוסחרים לחלוטין. דמותם וגזרתם ומיקומם והתנהגותם נקבעים על ידי בעלי אינטרסים שתוחמים לנו את הדמיון. אם הם רוצים, הם יכולים לגרום ליצור להופיע בבית הנשיא בשביל קידום מכירות, או לדאוג שלא יהיו יצורים כלל באושוויץ כי זה רע ליח"צ ולערכי המותג. אבל מי אמר שפוקימונים בכלל רוצים להסתובב בבית הנשיא, או שיש להם סיבה להמנע מאושוויץ?

אני מניח שרוב הזמן השחקנים לא חושבים על הפן הזה של פוקימון גו. כי המסחור כבר כל כך מובנה לשיטה שהוא הפך שקוף. אנחנו חוגגים כלי מחאה חדשים כמו טוויטר או פייסבוק לייב, ושוכחים שגם הם נשלטים על ידי תאגידים שכל מה שמניע אותם זה רווח. הכלים הכי בסיסיים שלנו – לתקשורת בינאישית, לחיפוש מידע, להתארגנות פוליטית או קביעת פיקניק, לאיסוף זכרונות ורעיונות ותמונות, להצפנת סודות – כולם מנוהלים על ידי שלושה-ארבעה תאגידים צוברי-מידע, סוחרי-מידע, שאנחנו מזינים ומשרתים אותם יום-יום. זה כל כך מחריד כשחושבים על זה, שהאפשרויות הן או לצאת לגמרי מהגריד, או להדחיק ולהשלים עם הטשטוש המתמשך בין האישי למסחרי. כמובן שרובנו המכריע בחר באפשרות השניה.

וזה גם מה שעלול לקרות לדמיון שלנו, לחיבור שלנו עם עולם השדים והפיות, דרך פוקימון גו.

ואולי לא. לא יודע. עדיין לא שיחקתי.

> הפיכה בשידור חי: הלילה שבו פייסבוק לייב שינה את התקשורת

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf