newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סוד הקסם האפל של פוקימון גו

המשחק החדש שסוחף עשרות מליונים ברחבי העולם מחזיר לתחייה את האמונה שאנחנו לא לבד. שיש יצורים קסומים ובלתי נראים סביבנו, וצריך רק לדעת לחפש. רק שבניגוד לאגדות העם הישנות, הפעם היצורים שייכים כולם לתאגיד

מאת:
השאירו תגובה
א א א

שוב ושוב אני שואל את עצמי למה אני כל כך מהופנט מפוקימון גו. לא שהורדתי או שאני משחק בזה (הדיווחים על פרצות האבטחה והפרטיות שם קצת מפחידים), אבל התופעה מרתקת ומרגשת אותי. למה?

נראה לי שיש כמה סיבות, אבל אחת מהן היא התקומה של עולם הפנטזיה. הנרטיב הבסיסי של פחות או יותר כל סיפורי הפנטזיה הוא שפעם היו בעולם פיות, אלפים, הוביטים, רוחות רפאים ועוד. עם הזמן הם נסוגו ונעלמו בפני המודרניזציה של האדם. בולדוזרים שסללו כבישים מהירים הרסו את מאורות הגמדים והאור המלאכותי הניס את שדוני הלילה לאבדון…. הקסם פס מן העולם בגלל הטכנולוגיה.

פיקאצ'ו מופיע על כביש באוסטרליה באפליקציית פוקימון גו (Kallee Buchanan CC BY-NC-ND 2.0)

פיקאצ'ו מופיע על כביש באוסטרליה באפליקציית פוקימון גו (Kallee Buchanan CC BY-NC-ND 2.0)

והנה הטכנולוגיה מחזירה אותו לעולם. התחושה הזאת שיש כאן עוד משהו, עוד מגוון של משהו-אים, נוכחויות שחיות ונושמות באש ומים ובשיחים ובקצה מאורת הארנב ובתוך הדופן הפנימי של ארון הבגדים הישן, תחושה שפעם קיבלה ביטוי דרך היצורים השונים של אגדות העם שהתגלגלו לתוך ספרות הפנטזיה, חוזרת ומאושררת דרך הטכנולוגיה.

פתאום עולה מן האוב מגוון עצום של יצורים שאכן נמצאים איתנו כל הזמן, סביבנו בכל מקום, ואנחנו סתם לא רואים אותם ביום-יום, כי הם מתחבאים או כי המבט שלנו מוגבל בגבולות העולם המודרני והמסודר והרציונלי, אבל אפשר לראות אותם אם רק נדע איך להסתכל, ואם רק נשקם ונחייה את האמונה הילדית שלנו באפשרות קיומו הממשי של הקסם. וזה נפלא.

אבל יש פה קאץ'. כי הפעם, בניגוד לילדות, לאגדות, לפנטזיה, הקסם מתווך לנו על ידי תאגידים. היצורים עצמם ממוסחרים לחלוטין. דמותם וגזרתם ומיקומם והתנהגותם נקבעים על ידי בעלי אינטרסים שתוחמים לנו את הדמיון. אם הם רוצים, הם יכולים לגרום ליצור להופיע בבית הנשיא בשביל קידום מכירות, או לדאוג שלא יהיו יצורים כלל באושוויץ כי זה רע ליח"צ ולערכי המותג. אבל מי אמר שפוקימונים בכלל רוצים להסתובב בבית הנשיא, או שיש להם סיבה להמנע מאושוויץ?

אני מניח שרוב הזמן השחקנים לא חושבים על הפן הזה של פוקימון גו. כי המסחור כבר כל כך מובנה לשיטה שהוא הפך שקוף. אנחנו חוגגים כלי מחאה חדשים כמו טוויטר או פייסבוק לייב, ושוכחים שגם הם נשלטים על ידי תאגידים שכל מה שמניע אותם זה רווח. הכלים הכי בסיסיים שלנו – לתקשורת בינאישית, לחיפוש מידע, להתארגנות פוליטית או קביעת פיקניק, לאיסוף זכרונות ורעיונות ותמונות, להצפנת סודות – כולם מנוהלים על ידי שלושה-ארבעה תאגידים צוברי-מידע, סוחרי-מידע, שאנחנו מזינים ומשרתים אותם יום-יום. זה כל כך מחריד כשחושבים על זה, שהאפשרויות הן או לצאת לגמרי מהגריד, או להדחיק ולהשלים עם הטשטוש המתמשך בין האישי למסחרי. כמובן שרובנו המכריע בחר באפשרות השניה.

וזה גם מה שעלול לקרות לדמיון שלנו, לחיבור שלנו עם עולם השדים והפיות, דרך פוקימון גו.

ואולי לא. לא יודע. עדיין לא שיחקתי.

> הפיכה בשידור חי: הלילה שבו פייסבוק לייב שינה את התקשורת

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

האיש שרוצה לספח את הגדה נהנה מהמשטר הצבאי השורר בה. נפתלי בנט (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

בנט עלול לגלות שממתקי הכיבוש עושים לו כאב בטן

שר הביטחון הטרי נראה שיכור משלל הסמכויות האזרחיות ששלטון הכיבוש מעניק למפקד הצבאי בשטחים, מאישורי בנייה עד הכרזת שמורות טבע. אבל די מהר יתברר לו שלא די בהבל הפה שלו כדי להקים שכונה או לחסום פעילי שמאל

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf