newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שקט מסיתים: נתניהו נואם והתקשורת עוברת לדום

נתניהו משסה את צאן מרעיתו נגד אזרחים ונגד מני נפתלי בשידור חי, ואיש לא עוצר את מחול השדים פן יואשם בגרוע מכל: סיקור לא מאוזן

מאת:

כותבת אורחת: כרמלה כהן שלומי

לפני שנים סערה הארץ. ילדה בקריית שמונה אמרה בטלוויזיה: "אני רעבה" ואמות הסיפים רעדו. מאמרים נכתבו ברתחה ותדהמה. אזרחים מחו והשלטון עמד בגבו אל הקיר.

אתמול זה קרה שוב. במקביל לנאום נתניהו הודתה ילדה בת 11 מחולון, בכתבה בערוץ "כאן" על פתיחת שנת הלימודים, שלא פעם היא הולכת לישון רעבה. "כשאגדל", העירה בתום, "אני רוצה להרוויח הרבה כסף. אני רוצה להיות שוטרת".
"מה לעשות, אין…", זעה אמה במבוכה.

אבל אנחנו לא שמענו כי בזמן שילדה חלמה על קלמר וכריך הרמנו כוסית לזכר המדינה. שקט, מסיתים.

> אחרי עשור של רדיפה החלטתי לשבור שתיקה ולענות לג'ראלד שטיינברג

נמאס לומר על התקשורת שלנו שהיא פופוליסטית, היסטרית, מתחנפת  ורדודה, אבל חייבים. הנאמנים המעטים לתפקידם ולא לרוח המפקד מזהרים כיהלום בזבל המהביל. מלכים לרגע קמים ונופלים על המסך ורק נתניהו יהיה חדשות לוהטות חרף העובדה שלא יתראיין אלא בדף הפייסבוק שלו, משל היה אושיית פייסבוק כמו בר רפאלי או "הצל" ומאות אלפי עוקביהם.

נאומו אתמול במפגן הנוהרים באוטובוסים של ביטן היה אבדן עשתונות מוחלט של שליט היסטרי ומפוחד שאיבד את דרכו אבל מצליח למוטט את עמודי היסוד של העם שהוא שליטו, וכמו מהמר עם מזל משוגע זוכה שוב ושוב בקרב על לב מצביעיו, ולתפארת תקשורת הסוגדת לכוחו המשחית.

עומד איש מבוגר ולחוץ, רואה צל הרים כמני נפתלי ויורה לכל עבר. לא כלכלה, לא חברה, לא נכים, לא ביטחון ולא שנת הלימודים שבפתח, לך מפה ילד, תהיה גבר, אתה רואה שאני מנהל פה מדינה. אפילו הסורים לא מטרידים את הראש. גם החיזבאללה סבבוש.

הכרזת מלחמה על צללים

מה כן? מני נפתלי. מה לנו הגרעין האירני כשאב-הבית לשעבר מפגין בפתח תקווה במימון הקרן להשמדת ישראל, כמאמר הסלוגן של בן המלך. לשם כך יתקבצו חברי ליכוד מכל קצוות ארץ להקשיב לנאום האקדוחנים שנאם מנהיג העם היהודי בארץ ובתפוצות נגד עובד לשעבר. שמעו שמיים והאזיני ארץ, מני נפתלי הקפיץ את הוצאות האוכל של מעון ראש הממשלה, הטריד מינית, גנב אוכל והרביץ למישהו. עכשיו הוא עושה הפיכה. תשאלו את אשתי. ואל תתפלאו אם גנב צוללת. חכו חכו. כזה גיבור ראש הממשלה שלנו.

נתניהו הכריז מלחמה על צללים. האיש שכתב שצריך להפיל את רבין עושה במדיה כבשלו ומשסה את צאן מרעיתו באזרחים ובאב הבית ואין פוצה פה ומצפצף ואיש לא יעצור את מחול השדים הזה שמא ייאשם בגרוע מכל: סיקור לא מאוזן. ככה התרגלו תושבי הממלכה שיצר לעצמו בשנות שלטון ארוכות מדי, ככה התרגלה תקשורת עצלה ומפוחדת ברובה שאימת האיזון הקדוש נפלה עליה, ולא תניח מידיה את הפלס ותשקול בחרדה בין ימין ושמאל, ביבי ובוז'י, הענק וגנו.

> התקשורת מתעלמת, אבל מני נפתלי הוא גיבור עממי

עומד איש מבוגר ולחוץ, רואה צל הרים כמני נפתלי ויורה לכל עבר. נתניהו בכנס תמיכה והרמת כוסית לכבוד השנה החדשה (מרים אלסטר/פלאש90)

עומד איש מבוגר ולחוץ, רואה צל הרים כמני נפתלי ויורה לכל עבר. נתניהו בכנס תמיכה והרמת כוסית לכבוד השנה החדשה (מרים אלסטר/פלאש90)

את ההפגנות החוקיות תסקר התקשורת אחרי 39 שבועות של דממה, ורק כשביטן, סריס המלך שהתקשורת אוהבת לאהוב, יואיל לארגן מניין עם דגלים מול הפגנת אלפי אזרחים שראש הממשלה מסית נגדם. אבל כשמרכז הליכוד נקרא לדגלו של המלך החשוד, תקדיש הממלכה השביעית המוטה את מהדורות החדשות בשידורים חיים, ושוב יככב בהם מנהל המדינה הזחוח ביטן. הוא עממיקו אותנטיקו, קטעים אתו. ולאורן חזן נולדה בת, היתה פריצת שידור, אל תגידו לא ידעתי.

אתמול בערוץ 2 הטיחה דוריה למפל, קריינית חדשות הלילה, במני נפתלי שאלות מגרונו של נתניהו ולא שעתה לתשובות. מהאזרח המותקף, לא מהמנהיג שתקף אותו בנאום חג, חלילה. נתניהו לא מתראיין אלא אם המתנחל ריקלין חורץ לשון ארוכה ומהנהן בצייתנות, שאז לובש המראיין את פני שרה נתניהו ומכלה זעמו במי שמטריח עצמו לאולפן לענות על שאלות קשות.

האם תפרוץ כאן מלחמת צוק-נפתלי? לכלבי השמירה אין פתרונים ולנו תמיד תהיה פתח-תקווה. לפחות עד להודעה חדשה. מנדלבליט מתלבט ממושכות ובית המשפט העליון גם. ולאזרח ינעם.

כרמלה כהן שלומי, עוסקת זעירה, כותבת המון וסופרת מעט. סיפור שכתבה מופיע בספר "עד קצה הזריחה" שיצא לאור השנה.

> לזה נתניהו לא יתייחס: מתנחלים הטרידו מינית תושבת חברון לעיניי חיילים

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עלי באקרי, ראש משלחת המשא ומתן מטעם איראן, בווינה ב-29 בנובמבר 2021 (צילום: סוכנות הידיעות האיראנית)

עלי באקרי, ראש משלחת המשא ומתן מטעם איראן, בווינה ב-29 בנובמבר 2021 (צילום: סוכנות הידיעות האיראנית)

ישראל מפרפרת מול שיחות הגרעין עם איראן כתרנגולת ערופת ראש

בתקשורת הישראלית נרשמה נחישות גדולה נגד איראן ונגד הסכם לקראת חידוש השיחות בווינה היום. בפועל, ישראל מתרוצצת אנה ואנה, ונראית חלשה ומנותקת יותר מהמציאות בכל יום שעובר. ההתנהלות הזאת עלולה להיות מסוכנת

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf