newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

האם בעיני נפתלי בנט דין גוש עציון כדין אשדוד?

שר הכלכלה התחיל להטיף לקידום החינוך המקצועי-טכני. אז למה ברוב בתי הספר בהם ביקר בפתיחת שנת הלימודים המקצועות האלה לא קיימים?

מאת:

שר הכלכלה, נפתלי בנט, פתח את שנת הלימודים בסיור בין בתי ספר, בדגש על חיזוק החינוך המקצועי-טכני. בהודעה לתקשורת שהוציא ובדף הפייסבוק שלו הדגיש כבוד השר את הצורך בעובדים מקצועיים, ואף נתן רשימה של מקצועות דרושים לכלכלה. בהודעה לתקשורת צוינו: "קולינריה, אוטוטרוניקה, חשמל ותעופה, מחשבים ומולטימדיה, מכטרוניקה ועיבוד שבבי ממוחשב, עיצוב שיער ועוד", ובפייסבוק נוספו גם: "רתכים ונגרים".

אלא שיש פער לא מוסבר בין הצהרותיו של בנט לבין הסיור שערך בפועל. בדף הפייסבוק שלו העלה השר פירוט ארוך על ביקורו במגמות המקצועיות בבית הספר עמל באשדוד, וציין בסוף, למטה, שביקר גם בגוש עציון. ללא פירוט.

מההודעה לתקשורת של משרד הכלכלה עולה שבנט ביקר בארבעה מוסדות חינוך: מעון יום בהתנחלות תקוע, החטיבה לבנות "חן נריה" בהתנחלות אלון שבות, ישיבת "מקור חיים" בכפר עציון (המקום בו למדו שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו), ובית הספר עמל אשדוד.

החלטתי לבדוק עד כמה בתי הספר בהם ביקר השר מתאימים לאג'נדה אותה הוא מנסה לקדם. נתעלם מהמעון לפעוטות ונתחיל בבית הספר התורני "חן נריה", שמתגאה בשיעורי יהדות, דרמה, מחול, מוזיקה, מצוינות במתמטיקה, איכות הסביבה ומחשבים, ומקיים פרויקט "בת מצווה בחו"ל". מקצועות טכניים ודרושים – יוק. בישיבת "מקור חיים" אפשר ללמוד הוראה, גמרא, תנ"ך, הלכה, ביולוגיה, פיזיקה, היסטוריה וספרות ברמה של חמש יחידות, אך אין זכר להנדסת חשמל, קולינריה או רתכות.

בבית הספר "עמל" באשדוד, לעומת זאת, יכולים התלמידים לעבור הכשרות שיכינו אותם לשירות בחיל הלוגיסטיקה, אילוף כלבים, חשמלאות, עיצוב מוצר, חינוך לגיל הרך וטכנאות מחשבים. הנה, החלום של נפתלי בנט מתגשם. מגמות ביולוגיה או ספרות בחמש יחידות, לעומת זאת, לא מצאתי באתר בית הספר.

נותר רק לתהות אם השר בנט במסגרת ביקורו בבתי הספר של גוש עציון, אזור בחירה משמעותי שלו מן הסתם, הפציר בתלמידות ובתלמידים להניח את ספרי הקודש, את המדעים המדויקים ואת האמנויות היפות ולהתמסר לאפשרות של מסלולים מקצועיים של נגרות ומכונאות רכב. שהרי כפי שהשר עצמו הודיע, מסלולי לימוד למקצועות אלה צריכים להיות מסופקים לכל תלמיד מוכשר, כדי שזה יוכל אחר כך "לספק למשק ולתעשייה ידיים מקצועיות שחיוניות לו".

ואולי בנט לא באמת חושב שכולם צריכים ללמוד את המקצועות הטכניים הכל כך דרושים? אולי אפשר להסתכל על התמונות שבנט העלה לפייסבוק ולתהות: מה בעצם ההבדל בין גוש עציון לבין אשדוד? ולמה, מכל הערים בארץ, בשנים האחרונות נפתחו בתי ספר מקצועיים דווקא בערים האלה, כפי שמצוין בהודעה לתקשורת של משרד הכלכלה: עכו, טבריה, רמלה, צפת, כפר זיתים, ערד, עפולה, זיכרון יעקב, טורען, דלית אל כרמל וחורה?

> אי אפשר לחנך לסובלנות בכיתות של סרדינים

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

"ההצבעה היום היא תמרור אזהרה". משמאל: איימן עודה, עאידה תומא סלימאן, עופר כסיף ויוסף עטאונה (אורן זיו)

הנהגת חד"ש שמרה על מקומה אך החברים העבירו מסר: דרוש שינוי

אף שבתום הפריימריז, שלושת חברי הכנסת המכהנים שמרו על מקומם, ההצבעה לוותה במתחים שמקורם בביקורות על הקו המתון של עודה מול הקו של מק"י, ועל עמדותיה של תומא סלימאן בנושאי מגדר. כעת האתגר הוא להוציא את הבוחרים לקלפיות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf