newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

האם בעיני נפתלי בנט דין גוש עציון כדין אשדוד?

שר הכלכלה התחיל להטיף לקידום החינוך המקצועי-טכני. אז למה ברוב בתי הספר בהם ביקר בפתיחת שנת הלימודים המקצועות האלה לא קיימים?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

שר הכלכלה, נפתלי בנט, פתח את שנת הלימודים בסיור בין בתי ספר, בדגש על חיזוק החינוך המקצועי-טכני. בהודעה לתקשורת שהוציא ובדף הפייסבוק שלו הדגיש כבוד השר את הצורך בעובדים מקצועיים, ואף נתן רשימה של מקצועות דרושים לכלכלה. בהודעה לתקשורת צוינו: "קולינריה, אוטוטרוניקה, חשמל ותעופה, מחשבים ומולטימדיה, מכטרוניקה ועיבוד שבבי ממוחשב, עיצוב שיער ועוד", ובפייסבוק נוספו גם: "רתכים ונגרים".

אלא שיש פער לא מוסבר בין הצהרותיו של בנט לבין הסיור שערך בפועל. בדף הפייסבוק שלו העלה השר פירוט ארוך על ביקורו במגמות המקצועיות בבית הספר עמל באשדוד, וציין בסוף, למטה, שביקר גם בגוש עציון. ללא פירוט.

מההודעה לתקשורת של משרד הכלכלה עולה שבנט ביקר בארבעה מוסדות חינוך: מעון יום בהתנחלות תקוע, החטיבה לבנות "חן נריה" בהתנחלות אלון שבות, ישיבת "מקור חיים" בכפר עציון (המקום בו למדו שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו), ובית הספר עמל אשדוד.

החלטתי לבדוק עד כמה בתי הספר בהם ביקר השר מתאימים לאג'נדה אותה הוא מנסה לקדם. נתעלם מהמעון לפעוטות ונתחיל בבית הספר התורני "חן נריה", שמתגאה בשיעורי יהדות, דרמה, מחול, מוזיקה, מצוינות במתמטיקה, איכות הסביבה ומחשבים, ומקיים פרויקט "בת מצווה בחו"ל". מקצועות טכניים ודרושים – יוק. בישיבת "מקור חיים" אפשר ללמוד הוראה, גמרא, תנ"ך, הלכה, ביולוגיה, פיזיקה, היסטוריה וספרות ברמה של חמש יחידות, אך אין זכר להנדסת חשמל, קולינריה או רתכות.

בבית הספר "עמל" באשדוד, לעומת זאת, יכולים התלמידים לעבור הכשרות שיכינו אותם לשירות בחיל הלוגיסטיקה, אילוף כלבים, חשמלאות, עיצוב מוצר, חינוך לגיל הרך וטכנאות מחשבים. הנה, החלום של נפתלי בנט מתגשם. מגמות ביולוגיה או ספרות בחמש יחידות, לעומת זאת, לא מצאתי באתר בית הספר.

נותר רק לתהות אם השר בנט במסגרת ביקורו בבתי הספר של גוש עציון, אזור בחירה משמעותי שלו מן הסתם, הפציר בתלמידות ובתלמידים להניח את ספרי הקודש, את המדעים המדויקים ואת האמנויות היפות ולהתמסר לאפשרות של מסלולים מקצועיים של נגרות ומכונאות רכב. שהרי כפי שהשר עצמו הודיע, מסלולי לימוד למקצועות אלה צריכים להיות מסופקים לכל תלמיד מוכשר, כדי שזה יוכל אחר כך "לספק למשק ולתעשייה ידיים מקצועיות שחיוניות לו".

ואולי בנט לא באמת חושב שכולם צריכים ללמוד את המקצועות הטכניים הכל כך דרושים? אולי אפשר להסתכל על התמונות שבנט העלה לפייסבוק ולתהות: מה בעצם ההבדל בין גוש עציון לבין אשדוד? ולמה, מכל הערים בארץ, בשנים האחרונות נפתחו בתי ספר מקצועיים דווקא בערים האלה, כפי שמצוין בהודעה לתקשורת של משרד הכלכלה: עכו, טבריה, רמלה, צפת, כפר זיתים, ערד, עפולה, זיכרון יעקב, טורען, דלית אל כרמל וחורה?

> אי אפשר לחנך לסובלנות בכיתות של סרדינים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"אם המגפה תתפשט, פה לא יתנהלו איתנו כמו עם בני ברק - מיד יסגרו את המחסום. זה יהיה אסון". מתנדב במחנה הפליטים שועפאט (צילום: כאמל ג'עברי)

"אם המגפה תתפשט, פה לא יתנהלו איתנו כמו עם בני ברק - מיד יסגרו את המחסום. זה יהיה אסון". מתנדב במחנה הפליטים שועפאט (צילום: כאמל ג'עברי)

מגפה קטלנית בשער והפלסטינים מעבר לגדר בי-ם מופקרים לגורלם

גם בימים כתיקונם הרשויות הישראליות לא מספקות שירותים בשכונות שמעבר לחומת ההפרדה, אבל כיום ההזנחה הזו עלולה להסתיים באסון. באין בדיקות, ציוד רפואי ואפשרויות בידוד, התושבים מתארגנים לעזור לעצמם במקום בו גם הרשות הפלסטינית מנועה מלפעול   

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf