newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

נעצר במעצר מינהלי, וגילה שנבחר לראש עיריית אל-בירה

השב"כ כלא כמה מתמודדים בבחירות לרשויות המקומיות, שנערכו ברשות הפלסטינית בשבת. פרשנים סבורים שהמהלך נועד לפגוע ברשימות שמתנגדות לקו הפוליטי שמוביל נשיא הרשות, מחמוד עבאס. ועדת הבחירות: "זו התערבות בוטה בהליך הבחירות"

מאת:

השב"כ כלא במעצר מינהלי שלושה פלסטינים, שנבחרו בבחירות המוניציפליות שנערכו בשבת בגדה המערבית. אחד העצורים, אסלאם אל-טויל, גילה אתמול (ראשון) עם פרסום תוצאות הבחירות, כי נבחר להיות ראש העירייה החדש של אל-בירה.

השב"כ הכניס את אל-טויל לארבעה חודשי מעצר, בלי משפט או כתב אישום. שני העצורים הנוספים, עבד אל-כרים פראח ואסמעיל אל-עואודה, נבחרו כחברי מועצה בערים חברון ודורה, בהתאמה. השלושה נעצרו לפני מועד קיום הבחירות.

ועדת הבחירות המרכזית של הרשות הפלסטינית גינתה את המעצרים, ואמרה כי הם מהווים "התערבות בוטה בהליך הבחירות ופגיעה בחופש הדמוקרטי". ועדה זו מורכבת מנציגים שנבחרו על ידי הרשות והיא פועלת לפקח על טוהר הבחירות.

פלסטינים מצביעים בבחירות לרשויות המקומיות בגדה המערבית, בעיר חברון, ב-26 במרץ 2022 (צילום: ויסאם השלמון / פלאש90)

רשימות עצמאיות זכו להצלחה. פלסטינים מצביעים בבחירות לרשויות המקומיות בגדה המערבית, בעיר חברון, ב-26 במרץ 2022 (צילום: ויסאם השלמון / פלאש90)

כמה פרשנים פלסטינים ייחסו את המעצרים והחקירות שערך השב"כ למועמדים בחודש החולף, לניסיון של השב"כ לדכא מועמדים המזוהים עם חמאס או מועמדים המהווים אופוזיציה לרשימות של הרשות הפלסטינית.

באפריל, ביטל נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, את הבחירות שתוכננו לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיני, שהיו אמורות להתקיים לראשונה מזה 16 שנה. עם זאת, נערכו כמתוכנן הבחירות למועצות הערים הפלסטיניות הגדולות בגדה, בהן שכם, חברון ורמאללה, לאחר שלפני שלושה חודשים נערכו הבחירות בכפרים.

רשמית, חמאס החרים את הבחירות, אך התמודדו בהן רשימות עצמאיות, שבהן שובצו מועמדים המזוהים כאנשי חמאס, לצד אנשי פתח שמתנגדים לקו הפוליטי שמוביל עבאס. רשימות אלו זכו להצלחה.

ראש עיריית אל-בירה הנכנס אל-טויל נעצר ביום שני בלילה. הוא עומד בראש הרשימה העצמאית "אל-בירה מאחדת אותנו", שבה משובצים אנשי חמאס ופתח יחד. לדבריו, הרשימה כוללת מועמדים ממפלגות פוליטיות שונות, שמלוכדים במחויבות שלהם לעיר אל-בירה, הצמודה לרמאללה. "נפעל לקדם את השירותים בעיר, עם דגש על מעורבות של צעירים בעשייה המוניציפלית, ונמנע אפליה על רקע שייכות פוליטית", הצהירו חברי הרשימה ביום הקמתה.

לפי דיווחים בתקשורת, אל-טויל העביר מסר מהכלא: "משפחתי, תושבי אל-בירה, צעירים וצעירות, אני כותב לכם מתא בית הסוהר. הכיבוש החליט להעלים אותי מהבחירות כדי לחנוק את רוח התקווה שעליה דיברתי איתכם במפגשים בינינו. אבל התשובה שלי נחרצת, ואמרתי אותה גם לקציני הכיבוש: אהיה ראש עיריית אל-בירה". רשימות עצמאיות שבהן שובצו אנשי חמאס קיבלו את מירב הקולות בשמונה מתוך 11 ערים גדולות בגדה, וגברו על הרשימות שזוהו עם פתח של אבו מאזן והרשות הפלסטינית.

לפני כשבועיים נעצר עבד אל-כרים פראח, תושב חברון, ששובץ במקום מספר שבע ברשימה שקיבלה את מירב הקולות בעיר, אל-ופא לחברון, ונבחר לכהן כחבר מועצת העיר. רשימה זו מורכבת מנציגי פתח וחמאס, והיא גברה על רשימה מתחרה המזוהה עם הרשות הפלסטינית.

פראח הוכנס למעצר מינהלי של ארבעה חודשים. "חיילים הגיעו לבית שלי באמצע הלילה", העיד אחיו, מחמוד פראח, "הם שאלו אותי: אתה מתמודד בבחירות? אמרתי להם שלא. ואז הם הלכו לבית של אח שלי, שאלו אותו – והוא אמר כן. אחר כך עצרו אותו".

אחיו מייחס את המעצר לרצון של ישראל למנוע איחוד פלסטיני בין פתח לחמאס, ולשמר את שלטון פתח בגדה. "רשימת אל-ופא לחברון הורכבה מכמה פלגים פלסטינים, ובהם פתח וחמאס", אמר ל"שיחה מקומית", "והכיבוש מתנגד לאחדות הלאומית הזו".

לפני שלושה ימים עצר השב"כ גם את אסמעיל אל-עואודה, תושב דורה המזוהה עם חמאס, ומספר שתיים ברשימת אל-וחדה ואל-בונא, שזכתה בשלושה מושבים במועצת העיירה. "ביום חמישי, קצין שב"כ הזמין את אח שלי לחקירה בגוש עציון", אמר ל"שיחה מקומית" אבד אל-רחמן עואודה. "הסעתי אותו לשם בתשע בבוקר. בתשע וחצי הקצין התקשר אלי ואמר: תחזור הביתה. אח שלך ישאר אצלנו".

זו הפעם הרביעית שנערכות בחירות לרשויות המקומיות בגדה מאז הקמת הרשות הפלסטינית ב-1994. לפי ועדת הבחירות המרכזית, שיעור ההצבעה השנה היה 53% מבעלי זכות הבחירה, בדומה לסבבים שנערכו ב-2017 וב-2012.

פנינו לשב"כ בשאלה מדוע נעצרו שלושת נבחרי הציבור. התגובה תתפרסם אם וכאשר תתקבל.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"הבנתי שאם אחשוב על החיים בחוץ, אני אהרס". אמל נחלה אחרי שחרורו (צילום: יובל אברהם)

"הבנתי שאם אחשוב על החיים בחוץ, אני אהרס". אמל נחלה אחרי שחרורו (צילום: יובל אברהם)

"אין שמש בכלא". אמל נחלה, נער, על 16 חודשים במעצר מנהלי

אחרי שבימ"ש צבאי החליט לשחררו, הצבא עצר במעצר מנהלי את אמל נחלה, אז ילד בן 16, והחזיק אותו בכלא שנה וחצי למרות שהוא חולה במחלה נדירה. "בשב"כ אמרו לי, שתף פעולה ותשחרר", הוא מספר בראיון ראשון אחרי שחרורו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf