newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מתנחלים תקפו את אוהד חמו, המשטרה חקרה פעילי שמאל

התיעוד בערוץ 12 הראה שחמו והצלם שלו הותקפו על ידי מתנחלים כשסיקרו מסיק בכפר ליד רמאללה. למרות זאת, דווקא פעילי שמאל זומנו לחקירה. "זו חקירה פוליטית", הם אמרו. חמו על הטענה שהותקף בידי פעילי שמאל: "קשקוש מקושקש"

מאת:

שני פעילים ישראלים נגד הכיבוש נחקרו אתמול באזהרה בחשד שהם תקפו את כתב ערוץ 12 אוהד חמו, אף שבתיעוד שפורסם בזמנו נראה בבירור שחמו וצלם ערוץ 12 הותקפו על ידי מתנחלים.

אוהד חמו מותקף על ידי מתנחל רעול פנים באדמות כפר בורקא (צילום מסך מערוץ 12)

אוהד חמו מותקף על ידי מתנחל רעול פנים באדמות כפר בורקא (צילום מסך מערוץ 12)

ב-13 באוקטובר הותקף חמו ידי מתנחלים בעת שתיעד מסיק בכפר בורקא שליד רמאללה. חמו הגיע להכין כתבה על קבוצת ״פזעה״ המסייעת לחקלאים פלסטינים בעת המסיק.

זמן קצר לאחר תחילת המסיק, מתנחלים מהמאחזים הלא מורשים הסמוכים, עוז ציון וגבעת אסף, הגיעו לשטח ובמקום התפתח עימות.ֿ אחד המתנחלים תועד מכה את חמו ולאחר מכן מתנחלים נוספים זרקו אבנים לעברו ולעבר צלם הערוץ.

אתמול (שני) זימנה משטרת מחוז ש״י את הפעילים הישראלים יונתן פולק וקובי סניץ לחקירה בקשר לאירוע. בשיחה טלפון שקיבלו לא הוסבר להם מה החשד, אך צוין שמדובר בחקירה באזהרה, כלומר שהם לא מוזמנים בתור עדים לאירוע.

היום (שלישי), כשהשניים הגיעו לחקירה בתחנת המשטרה בשער בנימין, התברר להם שהם חשודים בתקיפה של חמו עצמו, זאת למרות שבדיווח בערוץ 12 חמו אמר שמי שתקף אותו ואת הצלם שלו היו מתנחלים. חמו עצמו אמר ל"שיחה מקומית" שזה "קשקוש מקושקש" שפעילי שמאל תקפו אותו.

"אין ספק שהמניע מאחורי החקירה הוא פוליטי מאחר וביום המדובר הייתי בכלל בעבודה", סיפר פולק. "'הראיה' היחידה שיכולה להיות למשטרה לכך שאני קשור לעניין באיזושהי צורה היא לחץ של המתנחלים".

שוטרים משליכים רימון גז לעבר פלסטינים באדמות כפר בוקרא, במקום שבו הותקף אוהד חמו שבוע קודם לכן (צילום: אורן זיו)

שוטרים משליכים רימון גז לעבר פלסטינים באדמות כפר בורקא, במקום שבו הותקף אוהד חמו שבוע קודם לכן (צילום: אורן זיו)

פולק סיפר שהוא וסניץ נחקרו בחשד ל"תקיפה שגורמת של חבלה של ממש" כלפי מתנחלים שהיו במקום, כלפי פלסטינים שהיו שם וכלפי חמו והצלם שלו. "מבחינת חומרים הראו לי רק את הצילומים של ערוץ 12, ושאלו כמה פעמים אם תקפתי אותו (את חמו)".

פולק וסניץ שמרו על זכות השתיקה וסירבו לחתום על תנאי שחרור. לאחר שהתעקשו, הם שוחררו ללא תנאים.ֿ

בהמשך התקיים בבית משפט השלום בירושלים דיון בבקשה של המשטרה לקבל את חומרי הגלם שצילם ערוץ 12 בשטח. הערוץ מתנגד לבקשה. פולק ציין כי בסיום החקירה, הגיע שוטר ולקח את תיק החקירה לדיון בבית המשפט.

המשטרה לא הגיבה על החקירה של סניץ ופולק.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
כ-40 אחוז מתקציב החינוך של מועצת אלקסום מוקדש להסעות של ילדים מהכפרים הבלתי מוכרים. ילדים בדואים בדרך לבית ספר בנגב (צילום יעלה רענן, המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים)

יסחבו פערי התפתחות והשכלה עד אחרית חייהם. ילדים בדואים בדרך לבית ספר בנגב (צילום: יעלה רענן, המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים)

הילדים הלא מוכרים להורים הלא מוכרים בכפרים הלא מוכרים בנגב

אלפי ילדים בגיל חינוך חובה בכפרים הלא מוכרים בנגב לא רשומים לגנים. במקום לספק כיתות, המדינה מתעלמת מהחלטות ומציעה פתרונות גרועים. במשך שנים ישראל מתעמרת בתושבים בתקווה שיעזבו את אדמותיהם, והילדים משלמים את המחיר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf