שתי הפגנות בת"א: אלפים הפגינו נגד משלוחים חיים, ובתמיכה בבג"ץ

בעקבות חשיפת סרטוני זוועות של התנאים באוניות המובילות בעלי חיים מאוסטרליה לישראל קראו מפגינים וחברי כנסת לאסור על כניסת האוניות לנמלי ישראל. במקביל צעדו אלפים נגד השחיתות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

למעלה מ-3,000 מפגינים צעדו הערב (מוצ"ש) בדרישה להפסקת המשלוחים החיים לישראל. המפגינים צעדו לאורך שדרות רוטשילד תוך קריאות "משלוחים חיים הם משלוחי מוות", ו"כל הים כבר מדמם – משרד החקלאות אשם", ולבסוף התכנסו לעצרת מחאה ברחבת הסינמטק.

בין המפגינים היו חברי הכנסת תמר זנדברג ומוסי רז (מרצ), דב חנין (חד"ש, הרשימה המשותפת), יעל כהן פארן (המחנה הציוני), שרן השכל ונורית קורן (ליכוד).

אלפים הפגינו בתל אביב נגד משלוחים חיים, 28.4.18 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אלפים הפגינו בתל אביב נגד משלוחים חיים, 28.4.18 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

ההפגנה התקיימה זמן קצר לאחר שנחשף תיעוד מחריד של הסבל שעוברות טלאים בספינות במסען מאוסטרליה לישראל – לרבות מחנק, שבועות של דשדוש בתוך צואה, מוות ברמיסה ועוד. בשנים האחרונות עולה דרמטית מספר החיות המיובאות לארץ, כשב-2017 עמד המספר על כחצי מיליון, ובארבעת החודשים הראשונים של 2018 יובאו לארץ למעלה ממאה אלף בעלי חיים. חשיפת התמונות מהמשלוחים החיים עוררה ביקורת בפרלמנט באוסטרליה ואף הובילה את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפרסם הצהרה נגד המשלוחים החיים – אך עמדת משרדי האוצר והחקלאות בפועל כיום דווקא מעודדת את המשך המשלוחים.

צפו בסרטון המתעד את הזוועה על פני הים. זהירות: תמונות קשות

"משלוחים חיים הם סבל איום ונורא לטלאים ועגלים שנמצאים בבטן האוניות", אמרה ח"כ כהן פארן במהלך הצעדה. "הם מובלים בדוחק ובתנאים לא הגיוניים שגורמים להם למחלות ואף למוות. משרד החקלאות חייב לאכוף את חוק צער בעלי חיים, ולאסור על אוניות המשלוחים לעגון במים הטריטוריאליים של מדינת ישראל".

"בקרוב יחל הקיץ, וכשהטמפרטורות עולות התנאים הנוראיים במשלוחים החיים רק מחריפים", הוסיף ח"כ חנין. "הערב אני צועד יחד עם האלפים בדרישה ברורה מהממשלה, לעצור עכשיו ומיד את המשלוחים החיים ולקדם מדיניות כוללת של הפחתת צריכת המזון מן החי".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, הזכירה את הצעת החוק שהגישה לעצירת משלוחים חיים ואמרה שהיא מצפה שהמאבק הציבורי יעזור בקידום החוק. "אמרו לנו שאין שום סיכוי", הוסיפה מנכ"לית תנו לחיות לחיות, יעל ארקין. "אמרו לנו שכוחות השוק ינצחו. שהפוליטיקאים יהססו. שדעת הקהל אדישה. אבל נלחמנו ולא פעם ולא פעמיים גם ניצחנו. החיים ניצחו. הצדק ניצח. המוסר ניצח. החמלה ניצחה. וגם הפעם אנחנו ננצח!"

אלפים צעדו נגד השחיתות ולהגנה על בג"ץ (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אלפים צעדו נגד השחיתות ולהגנה על בג"ץ (אורן זיו / אקטיבסטילס)

במקביל לצעדה זו השתתפו עוד כ-3,000 מפגינים בצעדה נגד השחיתות השלטונית ונגד הפגיעה בבג"ץ באמצעות פסקת ההתגברות. המפגינים התכנסו בכיכר הבימה וצעדו לכיכר רבין, שם הצטרפו לאירוע הזיכרון לזכר הנערים ההרוגים בשיטפונות. המפגינים הניפו דגלי ישראל רבים, שרו "הון, שלטון – עולם תחתון" ו"ביבי, תוריד את הידיים מבג"ץ", וקראו ליועץ המשפטי לממשלה לזרז את תהליך קבלת ההחלטות בעניין חקירות ראש הממשלה לפני שיוכרזו בחירות מוקדמות.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
פעילי שמאל בהפגנה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחרי הכרזת היועמ"ש על הגשת כתב האישום נגדו, בכיכר הבימה בתל אביב, ב-23 בנובמבר 2019 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

להתפטר? להיפך! פעילי שמאל בהפגנה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחרי הכרזת היועמ"ש על הגשת כתב האישום נגדו, בכיכר הבימה בתל אביב, ב-23 בנובמבר 2019 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

אנחנו כל-כך מרוכזים בצדק, ששכחנו שצריך גם לנצח

הימין מוכן להעמיד בראשו איש מושחת? שיבושם לו. זה לא העניין שלנו, השמאל. אנחנו צריכים להתרכז במטרה אחת ויחידה: לנצח. ואת זה קל יותר לעשות עם נתניהו בראשות הימין

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf