newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שתי הפגנות בת"א: אלפים הפגינו נגד משלוחים חיים, ובתמיכה בבג"ץ

בעקבות חשיפת סרטוני זוועות של התנאים באוניות המובילות בעלי חיים מאוסטרליה לישראל קראו מפגינים וחברי כנסת לאסור על כניסת האוניות לנמלי ישראל. במקביל צעדו אלפים נגד השחיתות

מאת:

למעלה מ-3,000 מפגינים צעדו הערב (מוצ"ש) בדרישה להפסקת המשלוחים החיים לישראל. המפגינים צעדו לאורך שדרות רוטשילד תוך קריאות "משלוחים חיים הם משלוחי מוות", ו"כל הים כבר מדמם – משרד החקלאות אשם", ולבסוף התכנסו לעצרת מחאה ברחבת הסינמטק.

בין המפגינים היו חברי הכנסת תמר זנדברג ומוסי רז (מרצ), דב חנין (חד"ש, הרשימה המשותפת), יעל כהן פארן (המחנה הציוני), שרן השכל ונורית קורן (ליכוד).

אלפים הפגינו בתל אביב נגד משלוחים חיים, 28.4.18 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אלפים הפגינו בתל אביב נגד משלוחים חיים, 28.4.18 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

ההפגנה התקיימה זמן קצר לאחר שנחשף תיעוד מחריד של הסבל שעוברות טלאים בספינות במסען מאוסטרליה לישראל – לרבות מחנק, שבועות של דשדוש בתוך צואה, מוות ברמיסה ועוד. בשנים האחרונות עולה דרמטית מספר החיות המיובאות לארץ, כשב-2017 עמד המספר על כחצי מיליון, ובארבעת החודשים הראשונים של 2018 יובאו לארץ למעלה ממאה אלף בעלי חיים. חשיפת התמונות מהמשלוחים החיים עוררה ביקורת בפרלמנט באוסטרליה ואף הובילה את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפרסם הצהרה נגד המשלוחים החיים – אך עמדת משרדי האוצר והחקלאות בפועל כיום דווקא מעודדת את המשך המשלוחים.

צפו בסרטון המתעד את הזוועה על פני הים. זהירות: תמונות קשות

"משלוחים חיים הם סבל איום ונורא לטלאים ועגלים שנמצאים בבטן האוניות", אמרה ח"כ כהן פארן במהלך הצעדה. "הם מובלים בדוחק ובתנאים לא הגיוניים שגורמים להם למחלות ואף למוות. משרד החקלאות חייב לאכוף את חוק צער בעלי חיים, ולאסור על אוניות המשלוחים לעגון במים הטריטוריאליים של מדינת ישראל".

"בקרוב יחל הקיץ, וכשהטמפרטורות עולות התנאים הנוראיים במשלוחים החיים רק מחריפים", הוסיף ח"כ חנין. "הערב אני צועד יחד עם האלפים בדרישה ברורה מהממשלה, לעצור עכשיו ומיד את המשלוחים החיים ולקדם מדיניות כוללת של הפחתת צריכת המזון מן החי".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, הזכירה את הצעת החוק שהגישה לעצירת משלוחים חיים ואמרה שהיא מצפה שהמאבק הציבורי יעזור בקידום החוק. "אמרו לנו שאין שום סיכוי", הוסיפה מנכ"לית תנו לחיות לחיות, יעל ארקין. "אמרו לנו שכוחות השוק ינצחו. שהפוליטיקאים יהססו. שדעת הקהל אדישה. אבל נלחמנו ולא פעם ולא פעמיים גם ניצחנו. החיים ניצחו. הצדק ניצח. המוסר ניצח. החמלה ניצחה. וגם הפעם אנחנו ננצח!"

אלפים צעדו נגד השחיתות ולהגנה על בג"ץ (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אלפים צעדו נגד השחיתות ולהגנה על בג"ץ (אורן זיו / אקטיבסטילס)

במקביל לצעדה זו השתתפו עוד כ-3,000 מפגינים בצעדה נגד השחיתות השלטונית ונגד הפגיעה בבג"ץ באמצעות פסקת ההתגברות. המפגינים התכנסו בכיכר הבימה וצעדו לכיכר רבין, שם הצטרפו לאירוע הזיכרון לזכר הנערים ההרוגים בשיטפונות. המפגינים הניפו דגלי ישראל רבים, שרו "הון, שלטון – עולם תחתון" ו"ביבי, תוריד את הידיים מבג"ץ", וקראו ליועץ המשפטי לממשלה לזרז את תהליך קבלת ההחלטות בעניין חקירות ראש הממשלה לפני שיוכרזו בחירות מוקדמות.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עיתונאים מתעדים כוחות צבא סמוך לגבול עם עזה, באוקטובר 2023 (צילום: אורן זיו)

עיתונאים מתעדים כוחות צבא סמוך לגבול עם עזה, באוקטובר 2023 (צילום: אורן זיו)

"עיתונאים הם העדים של ההיסטוריה"

ב"פורבידן סטוריז" התקבצו 50 עיתונאים מ-13 כלי תקשורת ברחבי העולם כדי לחשוף מה קורה לעיתונאים בעזה – וגם להמשיך את עבודתם של העיתונאים שנרצחו, נעצרו או נעקרו מביתם. "להרוג את העיתונאי לא יהרוג את הסיפור", מבטיח מייסד הפרויקט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf