newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מרתון בית לחם: רצים למען חופש התנועה

אלפי משתתפים רצו במעגלים ליד החומה במסגרת מרתון פלסטין הרביעי. ישראל מנעה מספורטאים עזתים להגיע לאירוע. המארגנים: הגבלות התנועה הן מהבעיות הגדולות בכיבוש

מאת:

צילם: אחמד אל-באז, כתב: חגי מטר

כ-4,400 רצות ורצים השתתפו היום (שישי) במרתון הפלסטיני, שמתקיים זו השנה הרביעית ברציפות. לדברי המארגנים, זהו מספר המשתתפים הגדול ביותר במרוץ עד היום. כבכל שנה, גם הפעם נאלצו משתתפי מרתון בית לחם לרוץ במעגלים, מכיוון שלטענת מארגני המרתון לא ניתן למצוא שום מסלול בשטחי הרשות הפלסטינית שבו יש 42 קילומטרים של שליטה פלסטינית רצופה ללא מחסומים ישראלים.

בין אלפי הרצים היו פלסטינים וספורטאים מרחבי העולם, אך בלטו בהיעדרותם 102 רצים מעזה שביקשו להגיע ולא קיבלו היתרי מעבר מישראל. זאת לאחר שבשנה שעברה הזוכה במקום הראשון במרתון היה ספורטאי עזתי.

מרתון בית לחם (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס) מרתון בית לחם ליד החומה (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

מלשכת מתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר בתגובה כי מדובר בפרובוקציה פלסטינית. "גם הפעם, הגישו בכירים פלסטינים בקשה מאוחרת להשתתפות רצים מעזה במרוץ בית לחם. הבקשה.. הוגשה בלוח זמנים שאינו מאפשר לטפל בה.. אין לנו אלא להצר על הניסיון החוזר ונשנה לעשות שימוש ציני בתחום הספורט".

מניעת כניסתם של העזתים והצורך לרוץ במעגלים, בין היתר למרגלות חומת ההפרדה, מזכירים שריצת מרתון בית לחם אינה רק אירוע ספורטיבי, אלא גם מפגן מחאה נגד הפגיעה בחופשה התנועה, שממנה סובלים פלסטינים תחת המשטר הצבאי של ישראל. "הגבלות תנועה הן אחד מהאתגרים הגדולים ביותר שעמם מתמודדים פלסטינים תחת הכיבוש", נמסר מהמארגנים. "פלסטינים לא יכולים לנסוע בחופשיות מעיר אחת לשנייה".

מרתון בית לחם ליד החומה (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

מרתון בית לחם ליד החומה (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

הריצה נפתחה בשעות הבוקר המוקדמות ליד כניסת המולד בלב בית לחם. פרטי הזוכים במקומות הראשונים במירוץ יפורסמו רק אחר הצהריים.

> ועידת ידיעות אחרונות נגד החרם הייתה היג עצום לתנועת ה-BDS

מרתון בית לחם (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס) מרתון בית לחם (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס) מרתון בית לחם (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס) מרתון בית לחם ליד החומה (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס) מרתון בית לחם (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס) מרתון בית לחם (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פעילי השמאל יהלי צ'ליק, מתן קדיש ויסמין ערן-ורדי בבית המשפט, ב-2 בדצמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

פעילי השמאל יהלי צ'ליק, מתן קדיש ויסמין ערן-ורדי בבית המשפט, ב-2 בדצמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

המשטרה הפכה פעילי שמאל מעדים לחשודים. ביהמ"ש לא השתכנע

מתנחל ממעון רץ ליד הכפר א-טוואני בדרום הר חברון, והותקף על ידי פלסטינים. שלושה פעילים שזומנו לתת עדות נעצרו. לאחר מכן פשטה המשטרה על בית שבו התגוררו והחרימה ציוד ללא צו. "זו עליית מדרגה. עד עכשיו לא ראינו כזאת רדיפה נגד הפעילות היומיומית שלנו"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf