newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מרתון בית לחם: רצים למען חופש התנועה

אלפי משתתפים רצו במעגלים ליד החומה במסגרת מרתון פלסטין הרביעי. ישראל מנעה מספורטאים עזתים להגיע לאירוע. המארגנים: הגבלות התנועה הן מהבעיות הגדולות בכיבוש

מאת:

צילם: אחמד אל-באז, כתב: חגי מטר

כ-4,400 רצות ורצים השתתפו היום (שישי) במרתון הפלסטיני, שמתקיים זו השנה הרביעית ברציפות. לדברי המארגנים, זהו מספר המשתתפים הגדול ביותר במרוץ עד היום. כבכל שנה, גם הפעם נאלצו משתתפי מרתון בית לחם לרוץ במעגלים, מכיוון שלטענת מארגני המרתון לא ניתן למצוא שום מסלול בשטחי הרשות הפלסטינית שבו יש 42 קילומטרים של שליטה פלסטינית רצופה ללא מחסומים ישראלים.

בין אלפי הרצים היו פלסטינים וספורטאים מרחבי העולם, אך בלטו בהיעדרותם 102 רצים מעזה שביקשו להגיע ולא קיבלו היתרי מעבר מישראל. זאת לאחר שבשנה שעברה הזוכה במקום הראשון במרתון היה ספורטאי עזתי.

מרתון בית לחם (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס) מרתון בית לחם ליד החומה (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

מלשכת מתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר בתגובה כי מדובר בפרובוקציה פלסטינית. "גם הפעם, הגישו בכירים פלסטינים בקשה מאוחרת להשתתפות רצים מעזה במרוץ בית לחם. הבקשה.. הוגשה בלוח זמנים שאינו מאפשר לטפל בה.. אין לנו אלא להצר על הניסיון החוזר ונשנה לעשות שימוש ציני בתחום הספורט".

מניעת כניסתם של העזתים והצורך לרוץ במעגלים, בין היתר למרגלות חומת ההפרדה, מזכירים שריצת מרתון בית לחם אינה רק אירוע ספורטיבי, אלא גם מפגן מחאה נגד הפגיעה בחופשה התנועה, שממנה סובלים פלסטינים תחת המשטר הצבאי של ישראל. "הגבלות תנועה הן אחד מהאתגרים הגדולים ביותר שעמם מתמודדים פלסטינים תחת הכיבוש", נמסר מהמארגנים. "פלסטינים לא יכולים לנסוע בחופשיות מעיר אחת לשנייה".

מרתון בית לחם ליד החומה (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

מרתון בית לחם ליד החומה (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

הריצה נפתחה בשעות הבוקר המוקדמות ליד כניסת המולד בלב בית לחם. פרטי הזוכים במקומות הראשונים במירוץ יפורסמו רק אחר הצהריים.

> ועידת ידיעות אחרונות נגד החרם הייתה היג עצום לתנועת ה-BDS

מרתון בית לחם (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס) מרתון בית לחם (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס) מרתון בית לחם (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס) מרתון בית לחם ליד החומה (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס) מרתון בית לחם (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס) מרתון בית לחם (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מבט על ורשה מהמרפסת של הטירה המלכותית, ציור של ברנרדו בלוטו מ-1773 (באדיבות המוזיאון הלאומי של ורשה)

מבט על ורשה מהמרפסת של הטירה המלכותית, ציור של ברנרדו בלוטו מ-1773 (באדיבות המוזיאון הלאומי של ורשה)

המהפכה החינוכית שהקדימה את זמנה

כבר ב-1774 הבינו בחבר העמים של פולין וליטא ש"אין לכפות משמעת באמצעות פחד, אלא באמצעות מנהיגות והבנה", שהכיתות צריכות להיות מעוצבות "כך שהילד לא יראה את בית הספר כבית סוהר", ושרק הממסד האזרחי יכול להניב חינוך אוניברסלי שוויוני וחופשי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf