newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מפלגה יהודית-ערבית - מיד לאחר הבחירות

בישראל לא קיימת כיום מפלגה שמשקפת שוויון מלא בין ערבים ליהודים, עם תרבות, שפה, גיאוגרפיה, יעדים ואינטרסים משותפים. ב-3 במרץ נתחיל בהקמת מפלגה משותפת אמיתית, שתהיה "אור לישראלים"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

שמאל הוא שמאל אם הוא נאבק באי צדק. כל אי צדק. פערים כלכליים, כיבוש, הדרה ואפליה. אחת היא מי המופלה ומי המפלה. בישראל האזרחים המודרים והמופלים ביותר הם האזרחים הערבים- הפלסטינים, ולכן שמאל אמיתי חייב להילחם נגד הדרתם, ולדרוש שוויון מלא על ידי חיבור אמיץ בין יהודים לערבים.

למרבה הצער, בישראל אין מפלגה יהודית-ערבית. בחד"ש וברשימה המשותפת יש דומיננטיות ערבית גמורה, בעוד במרצ הדומיננטיות היא יהודית.

בחודש יוני הכרזנו, חברי חבר הכנסת דאז עיסאווי פרייג' ואני, על ריצה משותפת לראשות מרצ. ההצעה לעשות כן הגיעה אלינו מעורכת הדין יפעת סולל ואחרים, מתוך ההבנה שחיבור יהודי-ערבי ושותפות אמיתית היא צו השעה. שאפנו להפוך את מרצ למפלגה יהודית-ערבית אמיתית, שבה יש מקום הן ליהודים והן לערבים.

המודל המשותף קיים במקומות רבים בעולם, מתוך הבנה שחיבור אמיתי חייב לבטל דומיננטיות של מגזר זה או אחר, ולתת ביטוי רחב לשני הצדדים. כך למשל, מפלגת דה לינקה ומפלגת הירוקים בגרמניה, שתיהן מובלות על-ידי גבר ואישה מתוך תפישת שוויון עמוקה. למרות זאת, שיקולים שונים הביאו אותנו להסיר את מועמדותנו, דבר שהתברר כטעות. בסופו של דבר, מרצ חברה לאהוד ברק, לסתיו שפיר, ליאיר גולן, ועכשיו גם לעבודה ולגשר – ובכך התרחקה והלכה מהיעד היהודי-ערבי.

שמאל אמיתי חייב לדרוש שוויון מלא על ידי חיבור אמיץ בין יהודים לערבים. מוסי רז בהפגנה מול משרדי הממשלה בתל אביב, ב-22 בדצמבר 2018 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

מפלגה יהודית-ערבית היא מפלגה שכמחצית מחבריה מכל לאום, המביאה לידי ביטוי גם שוויון מגדרי. זה תנאי הכרחי – אך לא מספיק. התרבות בה צריכה להיות משותפת, השפה צריכה להיות משותפת – או נכון יותר, שתי שפות משותפות – הגיאוגרפיה משותפת, היעדים והאינטרסים משותפים.

במרצ ובחד"ש, שתי המפלגות המתיימרות לקיים שותפות כזאת, הדומיננטיות החד צדדית לא באה לידי ביטוי רק בהרכב הרשימה. ועידות מרצ מתכנסות בדרך כלל בתל אביב, ומועצת חד"ש מתכנסת לרוב בנצרת. כינוסי המפלגה היהודית-ערבית צריכים להיערך בתל אביב, בנצרת, בחיפה ובירושלים.

מפלגה יהודית-ערבית חייבת להעמיד בראש סדר העדיפויות שלה את בניית החברה המשותפת, הפסקת ההדרה והאפליה ויצירת אופק אזרחי שוויוני ופלורליסטי לישראל. מובן שמפלגה זו צריכה גם להיאבק לסיום הכיבוש, שבלעדיו לא תיתכן חברה צודקת.

כשבוחנים את הרשימות הללו היום רואים שהרשימה המשותפת עוסקת בעיקר בנושאים "ערביים", כמו האלימות בחברה הערבית וחוק קמיניץ, בעוד שמרצ עוסקת בעיקר בנושאים "יהודיים", כמו תחבורה ציבורית בשבת והדרת נשים בצבא. דרושה מפלגה שהנושאים האלה כולם, "היהודיים" ו"הערביים", יקרים לליבה.

עוסקים בעיקר בנושאים "ערביים". יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה נגד האלימות בחברה הערבית (צילום: דוברות הרשימה המשותפת)

בעבר היו יותר ערבים מיהודים שתמכו בהקמת מפלגה יהודית-ערבית, מהטעם הברור שהם המיעוט המודר והמופלה לרעה. המצב הזה השתנה. בצד היהודי, קריסתן של מרצ ומפלגת העבודה, שהמשיכו למחזר מסרים ישנים, הותירו רבים ללא בית פוליטי ועם הבנה שהגיע הזמן לעשות דברים אחרת.

לעומת זאת, מהצד הפלסטיני, הצלחתה הגדולה והמשמחת של הרשימה המשותפת גרמה לעוד ועוד אזרחים ערבים להאמין ש"אם אין אני לי מי לי", ולתמוך בדרך של רשימה אחת לציבור הערבי כולו, למרות ההבדלים העצומים בתוכו.

מובן גם שרבים מגיבים בחשדנות לרעיון להקים מפלגה חדשה כעת. זה קצת נראה כאילו שדווקא כשהערבים מצליחים כל כך, באים היהודים הלוזרים מהשמאל ומעוניינים לחבור אליהם. עם זאת, לאחר חוק הלאום והשתוללות ההסתה והדה לגיטימציה לציבור הערבי, אפשר גם להבין את היהודים הרבים המבקשים להביע שותפות גורל וסולידריות עם אחינו האזרחים הערבים

הדרך להקמת מפלגה יהודית-ערבית היא קשה וארוכה. אך כולי אמונה כי מפלגה כזאת קום תקום. ב-3 במרץ נתחיל בהקמת מפלגה משותפת שתהיה מבחינת "אור לישראלים", תראה לכל איך ישראל צריכה להיות, תפיץ מסר של תקווה ואופטימיות – ובסוף גם תצליח להפוך את המקום הזה להרבה יותר טוב.

מוסי רז הוא ח"כ לשעבר מטעם מרצ

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
נתניהו וטראמפ בהכרזה על תוכנית המאה (קובי גדעון, לע"מ)

נתניהו וטראמפ בהכרזה על תוכנית המאה (קובי גדעון, לע"מ)

נתניהו וטראמפ יכולים לחגוג, אבל המפתחות עדיין בידי הפלסטינים

הסכמי אוסלו העמיקו את הנורמליזציה של הכיבוש גם בתודעה הציבורית הישראלית. בשביל זה לא היה צריך את טראמפ. אבל המעבר לאקט הסיפוח חייב להסתמך על המשך הסטטוס קוו מצד הרשות הפלסטינית, וזה ככל הנראה לא הולך לקרות   

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf