newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בכירים במרצ קוראים לחיבור עם המשותפת לקראת בחירות שלישיות

יותר מ-20 בכירים וחברי מפלגה מבקשים לקדם בוועידת מרצ פנייה רשמית לרשימה המשותפת, כדי "להקים חזית למאבק דמוקרטי ואלקטורלי משותף". לדבריהם, הצעד נדרש "למען עתידנו ואל מול ההסתה הפרועה של הימין"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בכירים במרצ פנו לוועידת המפלגה בקריאה לקדם פנייה רשמית לרשימה המשותפת לקראת מערכת הבחירות השלישית, אם תהיה כזאת. על המכתב, שנשלח השבוע לנשיא ועידת מרצ, רן כהן, חתומים שורה של חברי מרצ שחברים בפורום לקידום שותפות פוליטית יהודית-ערבית במפלגה.

החותמים מבקשים לכנס את הוועידה – הגוף שמקבל החלטות במרצ – ברגע שיתבהר אם אכן יתקיימו בחירות נוספות. לפי הפנייה, "ברצוננו להעלות להצבעה בוועידה הצעת החלטה, שעל פיה מרצ תפנה לרשימה המשותפת בהצעה להקים חזית למאבק דמוקרטי ואלקטורלי משותף". לדברי החותמים, מדובר בצעד נדרש "למען עתידנו המשותף, ואל מול ההסתה הפרועה של הימין נגד האזרחים הפלסטינים ובמיוחד נגד נציגיהם בכנסת".

"החיבור עם המשותפת קריטי מבחינת ההתייחסות של הציבור הכללי לציבור הערבי", אמר ל"שיחה מקומית" אלון ליאל, חבר הנהלת מרצ ולשעבר מנכ"ל משרד החוץ, החתום על הפנייה. "מרצ נחשבת מפלגה יהודית וציונית, תל אביבית ואשכנזית, ולכן היא צריכה לתת לגיטימציה למשותפת. קל להוציא 20% מהחברה. קשה יותר להוציא בלוק ששליש מתוכו יהודים. לכן זה התפקיד ההיסטורי של מרצ".

מוסי רז (מימין), ניצן הורוביץ ואילן גילאון בוועידת מרצ לפני הבחירות בספטמבר (צילום: אורן זיו)

לדברי גליה גולן, חברה בהנהלת מרצ וממקימות המפלגה, שחתומה על הפנייה, "היוזמות התחילו לפני הבחירות באפריל. הרעיון היה להפוך את מרצ למפלגה באמת יהודית-ערבית, משותפת, ובעקבות ההסתה שאנחנו רואים החיבור רק נהיה יותר חשוב". לדבריה, "כל מה שאנחנו מבקשים כעת זה לדון בנושא. לא היה דיון בוועידה לפני החיבור עם אהוד ברק. היו בחירות, לא היה זמן להתארגן. אבל עכשיו אנחנו רוצים שיהיה דיון. יש הרבה צורות לשתף פעולה עם הרשימה המשותפת".

את המכתב יזם פרופ' דני פילק, חבר ועידת מרצ, וחתמו עליו כ-20 בכירים במפלגה. מאז שהופץ הצטרפו עוד רבים במרצ לקריאה. בין החותמים הראשונים היו ליאל, עו"ד יפעת סולל, חבר מועצת עיריית ירושלים לשעבר פפה אללו, פרופ' עמירם גולדבלום, פרופ' דן יעקובסון ויאיר ינוב.

על פי החותמים, "היום, יותר מתמיד, דרוש שיתוף פעולה יהודי-ערבי כדי להביא לסיום הכיבוש ולשלום צודק, להרחיב את המרחב הדמוקרטי ולבנות חברה צודקת ושוויונית. הקמת חזית אלקטורלית משותפת היא צעד הכרחי לשותפות פוליטית יהודית-ערבית". החותמים מציינים כי גם אם לא יתקיימו לבסוף בחירות נוספות, על על מרצ להציע לרשימה המשותפת להקים ברית פרלמנטרית בכנסת הנוכחית.

ליאל וגולן מודעים לכך שמהלך צפוי לעורר התנגדות מצדם של אגפים מסוימים במפלגה, אך בטוחים שיש לו סיכוי. לדברי ליאל, "זה דבר שבשליטת מרצ, שלא תלוי בשום פרטנר או חיבור עם מפלגה אחרת. זה התפקיד של המפלגה בעת הזאת".

על היוזמה של הפורום לקידום שותפות ערבית יהודית במרצ דווח ב"שיחה מקומית" לראשונה לפני סבב הבחירות הראשון של 2019, לאחר שבכירים במרצ קראו אז להפוך באופן רשמי את המפלגה ליהודית ערבית. לפני הבחירות באפריל, הפורום קרא לאיחוד פרלמנטרי בין מרצ לחד"ש-תע"ל או לחלופין להפיכת מרצ למפלגה יהודית-ערבית באופן מלא על ידי מינוי יו"ר ערבי לצד יו"ר יהודי. לפני סבב הבחירות השני בספטמבר 2019, קידמו ח"כ עיסאווי פריג ומוסי רז ריצה משתופת ליו"ר מרצ. הם פרשו וחברו לזנדברג לפני הבחירות ליו"ר, אך הנושא עלה לראש סדר היום במפלגה.

עיסאווי פריג' ומוסי רז (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

קידמו ריצה משותפת ליו"ר מרצ. עיסאווי פריג' ומוסי רז (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

לאחר הבחירות בספטמבר, כששיעור המצביעים הערבים של מרצ ירד מ-9% ל-3% מכלל המצביעים למפלגה, ולאחר שח"כ פריג לא נכנס לכנסת, בכירים במפלגה מתחו ביקורת חריפה על הקמפיין, ועל הרחקת המצביעים הערבים בעקבות החיבור עם ברק. כעת, נראה שהיוזמה החדשה חוזרת לניסיון לקדם שותפות יהודית ערבית רצינית במפלגה.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

מאז הקיץ, השלטונות החריפו את ההצקות לתושבי אל עראקיב. התושבים במחאה לציון שבע שנים להריסה הראשונה (צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס)

תושבי אל עראקיב: המדינה מנסה להתיש אותנו ע"י קנסות

המאבק המשפטי של תושבי הכפר הבדואי הבלתי מוכר, שנהרס 173 פעמים, עולה מאות אלפי שקלים. עכשיו נחלצו פעילים לקמפיין מימון המונים לטובת תושבי הכפר. "זו הבעת סולידריות בסיסית"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf