newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עיתונאים פלסטינים מוחים נגד מעצר מנהלי של עיתונאי

העיתונאי אמין אבו וורדה נתפס לפני כשבועיים בביתו על ידי חיילים, ומוחזק מאז במעצר מנהלי, ללא כתב אישום. לפי ארגון העיתונאים הפלסטיני, עשרים עיתונאים מוחזקים בכלא הישראלי

מאת:

כתב וצילם: אחמד אל-באז

עיתונאים ופעילים פלסטינים הפגינו ביום שלישי השבוע מול משרדי הצלב האדום בעיר שכם שבגדה המערבית. המפגינים מחו על מעצרו המנהלי של העיתונאי הפלסטיני אמין אבו וורדה מספר ימים קודם לכן, וקראו להתערבות מיידית של הארגון בדרישה לשחררו.

על פי ארגון העיתונאים הפלסטיני, ישראל מחזיקה כרגע 20 עיתונאים פלסטינים במעצר או מעצר מנהלי. אבו וורדה, שמנהל את אתר החדשות "אסדאא", נעצר בשנת 2011 והוחזק במעצר מנהלי במשך עשרה חודשים. לפני כשבוע וחצי, כאמור, נעצר שוב.

אבו וורדה הוא אחד מ-27 פלסטינים שנעצרו על ידי הצבא בשעות המוקדמות של יום רביעי ה-15 באפריל, במסגרת מבצע מעצרים רחב היקף בשכם ובפרווריה. בין העצורים היו אסירים לשעבר שהשתחררו מהכלא הישראלי, עיתונאי, מהנדסים, מרצים באוניברסיטה ובת זוג של אסיר לשעבר. רוב העצורים משתייכים לתנועת החמאס.

> צפו: קצין תוקף וזורק אבנים על צלמי עיתונות בהפגנה בשטחים

עיתונאים מפגינים נגד מעצר מנהלי של אמין אבו וורדה, שכם (אחמד אל באז / אקטיבסטילס)

עיתונאים מפגינים נגד מעצר מנהלי של אמין אבו וורדה, שכם (אחמד אל באז / אקטיבסטילס)

הפלסטינים מתארים את גל המעצרים הזה כצעד פוליטי, בעוד ישראל טוענת כי כל העצורים היו מעורבים לאחרונה ב"פעילות חמאס". על פי מקורות פלסטינים במהלך מבצע המעצרים החיילים החרימו עשרות אלפי שקלים במזומן, מחשבים ניידים, כלי רכב, ומכשירים סלולריים.

כפי שדווח לאחרונה באתר "העין השביעית", באוקטובר האחרון הכריז הצבא על כך שלא רק החמאס עצמו אלא גם ערוץ הטלוויזיה שלו מהווה "התאחדות בלתי מוכרת", ומאז נעצרים ומועמדים משפט עוד ועוד עיתונאים המשוייכים לחמאס. המקרה של אבו וורדה הוא שונה, שכן הוא אינו מואשם בדבר אלא מוחזק במעצר מנהלי.

מעצר מנהלי הוא מעצר המתבצע על סמך הוראה מנהלית מבלי שהעצור יודע במה הוא חשוד, מדוע נעצר, כמה זמן ימשך המעצר ואינו זכאי לראות שופט בתדירות סבירה או להגן על עצמו בהליך משפטי. ניתן לכלוא עצור מנהלי למשך שישה חודשים, שניתן לחדש שוב ושוב עד אין סוף. על פי החוק הבינלאומי השימוש במעצרים מנהליים צריך להיעשות רק במקרים חריגים וקיצוניים.

הפוסט פורסם במקור באנגלית באתר 972+.

> למה הצבא מסתיר וידאו שמתעד הריגת בן 16 על ידי חיילים?

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
כמעט חודש של עבודה נוספת למורה בישראל בכל שנה בהשוואה לממוצע באירופה. מורה בכיתה א' בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר / פלאש 90)

כמעט חודש של עבודה נוספת למורה בישראל בכל שנה בהשוואה לממוצע באירופה. מורה בכיתה א' בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר / פלאש 90)

המורות משלמות את מחיר הניהול הכושל של משרד החינוך

תקציב משרד החינוך לתלמיד ביסודי זהה לממוצע באירופה, ואף על פי כן המורות והמורים נדרשים לעבוד יותר שעות, מול יותר תלמידים ועבור פחות כסף. ההמלצות לשיפור מעמד המורה וההוראה מונחות על השולחן כבר 43 שנים וזוכות להתעלמות, בעוד המערכת ממשיכה לקרוס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf