newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

להטיל על הרצוג את מלאכת הרכבת ממשלת הצללים

הרכב האופוזיציה המסתמן הוא הזדמנות לשינוי המציאות הפוליטית. ממשלת צללים שתגבש קווי יסוד מוסכמים על כל מרכיביה, שתעקוב, שר מול שר, אחרי פעילות הממשלה ותיתן מענה בזמן אמת - תוכל להציב אלטרנטיבה לשלטון הימין

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: מאור הוימן

עם הקמתה של ממשלת נתניהו השלישית, אי שם ב-2013, התכנסו מפלגות האופוזיציה. נתניהו הקים אז ממשלה לבנה, גברית ופריבילגית, שכל קבוצות המיעוט הנדכאות בחברה לא הוזמנו אליה. היה רגע שבו נראה שברית המדוכאים (שהזכיר איימן עודה בעימות) קורמת עור וגידים. לאורך כהונת הכנסת ה-19 היו ניסיונות רבים להטיח בממשלה ביקורת – אך אלה היו ניסיונות ספורדיים ולא מאמץ מרוכז ומאוחד. אחרי כמעט שנתיים, מפלגות האופוזיציה קיוו שנתניהו נמאס על כלל הציבור ולא רק עליהן – וכי החלפת השלטון נמצאת כבר מעבר לפינה. הן ויתרו על הצבת אלטרנטיבה פוזיטיבית, והקמפיינים של רובן היו עייפים ושאננים.

התחזיות מצביעות על כך שנתניהו יוותר על עלי התאנה שקישט בהם את ממשלותיו הקודמות, וירכיב ממשלת ימין-חרדים. מסתמן שמשה כחלון יכהן כשר אוצר, אך הסיכויים לממשלת אחדות או לצירופה של יש עתיד לממשלה אינם גבוהים, במיוחד עקב היחלשותה. מבחינות רבות, ממשלה ימנית יותר, גזענית יותר, שמרנית יותר והומופובית יותר – היא בשורת איוב שקשה למצוא בה נחמה. ואולם, אני מוצא דווקא בהרכב האופוזיציה המסתמן הזדמנות ממשית לשינוי המציאות הפוליטית.

> הרוב הצביע נגד שתי מדינות: זה הזמן למדינה אחת

יצחק הרצוג (אורן זיו / אקטיבסטילס)

יצחק הרצוג. האם יצליח לחבר את החלקים השונים של האופוזיציה לכדי כוח פרגמטי ואקטיבי? (אורן זיו/אקטיבסטילס)

ההכאה על חטא והקריאות להפקת לקחים ולעבודת שטח שתחזיר את השכונות וערי הפיתוח לשמאל – הן מובנות, ואף נשנות בכל מערכת בחירות בשנים האחרונות, אך לא די בהן כדי ליצור שינוי. כדי לכונן אופוזיציה אפקטיבית ורבת עוצמה – יש להקים ממשלת צללים. ההרכב שלה ברובו כבר ידוע – זה בדיוק הרכב הממשלה שהרצוג רצה להקים אם ייבחר לראשות הממשלה, למעט מפלגת כולנו.

בבריטניה המהלך הזה חוזר בכל מערכת בחירות. גם בישראל של סוף שנות ה-80 היה שיח על הקמתה האפשרית של ממשלת צללים אל מול ממשלת הליכוד בראשות יצחק שמיר, אך הרעיון נגנז בשל חילופי הראשים במפלגת העבודה. באופן עקבי, מה שעיכב הקמתה של ממשלת צללים בישראל, הוא חוסר הוודאות בדבר הרכב הממשלה הנכנסת.

לפתוח במשא ומתן אופוזיציוני

הפעם ברור איך תיראה הממשלה, ולכן יש לפעול בהקדם. הרצוג, כראש האופוזיציה, צריך לכנס את ראשי מפלגות האופוזיציה, ולחלק להן "תיקים". אל מול כל שר שממנה נתניהו לממשלתו – ממנה הרצוג שר מקביל שעוקב אחר פעילותו, מבקר אותה ומציע לה חלופות בזמן אמת. בסוגיות משמעותיות יותר, כמו תקציב המדינה או חוקים בעלי חשיבות גדולה, מתכנס צוות מיוחד בראשות השר, מפרק לגורמים את החוק וחושף לציבור מהן הבעיות בו, ומה הפתרונות שלו.

מול התקציב של הממשלה הנכנסת, שצפוי להיות אנטי-חברתי, יש להציב אלטרנטיבה לחלוקה אחרת. הרשימה המשותפת תמנה שרי צללים שייתנו את חוות דעתם מהזווית הפלסטינית. מרצ המצומקת אך הפעלתנית תחבור לכוחות מרכזיים יותר ותחזור להיות מפלגת שמאל מרכזית – לא במובן של פשרנות אידאולוגית, אלא במובן של רלוונטיות לציבור רחב יותר.

המו"מ האופוזיציוני צריך להתחיל מיד. אני יכול להשתעשע ברעיונות לאיוש תיקים שונים, אך חשוב מכך לגבש קווי יסוד לממשלת הצללים, שאם תפעל כראוי – תוכל להפוך להיות ממשלת ישראל הבאה. גם בעניין זה, המלאכה אינה כה מסובכת, בזכות התמהיל הנוח של מפלגות האופוזיציה. כולן מסכימות שצריכה לקום מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית, כולן תומכות בהפרדת דת ומדינה, כולן הציעו פתרונות סוציאליים למשבר הדיור וליוקר המחיה, כולן קוראות להפסיק את ההשקעה בהתנחלויות על חשבון העניים והמוחלשים.

עם הקצנתו של נתניהו, נסיגתו מנאום בר אילן וההסתה הגזענית שנקט ביום הבחירות, קל לחדד את ההבדלים בין המחנות. ראוי שזה יהיה הצעד הבא בהנהגתו של הרצוג, שהתהדר ביכולתו לחבר את החלקים השונים של החברה לכדי כוח פרגמטי, אקטיבי, שוחר צדק חברתי ושלום. כעת – חובת ההוכחה עליו.

> התקווה והפחד מממשלת נתניהו הרביעית

מאור הוימן הוא פעיל פוליטי במסגרות סוציאליסטיות, פמיניסטיות ולהט"ביות, מפיק ב"שידורי החללית" ועורך ב-TheMarker.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

חיילים יוצאים מלבנון, אוגוסט 2006 (פייר תוג'מן / פלאש 90)

האדמה שחרכנו בלבנון ממשיכה להרעיל אותנו עד היום

מלחמות לבנון הפכו לטראומה ישראלית המודחקת אל תת-מודע קולקטיבי באמצעות אלימות שלטונית ומידע סלקטיבי, שערערו באופן חמור את אמון הציבור בשלטון. אותי זה הוביל לסרב לשרת בשטחים, כי הפסקתי להאמין למניעי ההנהגה הפוליטית והצבאית. 20 שנה לנסיגה, שורת הקברים עדיין דורשת תשובות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf