newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מכתב פתוח לדובר צה"ל, מהמפגין החנוק תחת ברך של קצין

כבר שנים שאתה נשלח למיקרופונים כדי להסתיר את האמת ואת כתמי הדם, מנצל את האמון העיוור שנותן בך הציבור. השבוע, השקרים שהפצת היו עליי ועל חבריי. דבר אמת, דובר צה"ל. עדיין לא מאוחר

מאת:

דובר צה"ל שלום,

אני ה"מפגין המתפרע", כדבריך, שנעצר על ידי חיילי צה"ל ביום שישי, 17 בספטמבר. אני הוא זה שצולם כשפניי מוטחות בקרקע, חנוק תחת ברכיו של סגן מפקד גדוד ביחד עם עוד שלושה חיילים, שעה שאני כלל לא מתנגד.

התמונה המתעדת אותו לוחץ באגרופו על עורק הצוואר שלי הופצה ברשת יחד עם סרטונים המתעדים את אותו סמג"ד מטיל אל הסלעים מפגין מבוגר, מה שהביא לשברים בארובת עינו.

אם כך הצבא מתנהג לישראלים בעלי זכויות, כיצד הוא נוהג לתושבים הפלסטינים נטולי הזכויות, נעדרי ייצוג פוליטי? תולי פלינט מתחת לברך של הקצין (צילום: אוסאמה אלוואט)

אם כך הצבא מתנהג לישראלים בעלי זכויות, כיצד הוא נוהג לתושבים הפלסטינים נטולי הזכויות, נעדרי ייצוג פוליטי? תולי פלינט מתחת לברך של הקצין (צילום: אוסאמה אלוואט)

האלימות שספגנו אינה העניין. העניין הוא קיומו של סדר דכאני, אנטי-דמוקרטי, שצה"ל אוכף מזה עשרות שנים. כל מי שמתנגד לסדר הזה נמחץ, ודובר צה"ל נשלח למיקרופונים כדי למחות את כתמי הדם.

הציבור הישראלי לא יודע שמשקרים לו, כי הוא לא מעלה בדעתו שדובר הצבא ישקר, ואת זה המערכת מנצלת. אבל אנחנו היינו שם. אנחנו היינו שם פעם כלוחמים בצה"ל, וביום שישי האחרון כאזרחים הנאבקים על עתיד המקום הזה. אנחנו היינו שם, וקשה לנו להכיל את השקרים האלה. אז כהערת שוליים לשלטון האפרטהייד בשטחים, הנה כתב האישום הצנוע שלי.

הוא לא מופנה כנגד החיילים, ואפילו לא כנגד הסמג"ד האלים. הייתי בנעליים שלהם בתור מ"פ בגולני החל מ-1990 ואחר כך בשירות מילואים עד 2014, בדרגות שונות ובתפקידים מגוונים, עד לדרגת סגן אלוף. החיילים משרתים, לעתים קרובות בבלי דעת, מערכת שלמה של הסתרה, טיוח, עדות שקר והעלמת עין. מערכת שבמשך שנים מרגילה את עצמה לא לראות מה היא עושה ולא לתחקר את עצמה באמת. האלוף במילואים יצחק בריק טוען ש"תרבות של שקר" השתררה בצבא. האם מישהו מעלה בדעתו שהתרבות הזו תהיה מוגבלת רק להכנות למלחמה? היא משגשגת בשטחים, אולי אפילו צומחת משם.

donate

כדובר צה"ל אתה רק משדר את התרבות הזאת כלפי חוץ. אתה נשלח שוב ושוב למיקרופונים בשביל להסתיר את האמת ולכבס את הכתמים שדבקו בצבא, שפעם היה "צבא ההגנה לישראל", והיום הוא צבא שעיקר עיסוקו הוא שליטה באוכלוסייה אזרחית.

לכן, אני מאשים אותך, דובר צה"ל, ואת המערכת שאתה משרת.

טענת שהסרטונים שהופצו חלקיים ומגמתיים. ברשת פורסמה כל דקה ודקה של ההפגנה, אתה מוזמן לחפש ולראות את כל מהלכה ולקבל תמונות וסרטונים. האם פנית אלינו, דובר צה"ל? אל מי שהיה שם? לא פנית, כי אתה לא מעוניין באמת, כי אתה מפחד מהאמת, מפחד שלא תדע איך לדברר אותה.

הלא שנינו יודעים, דובר צה"ל, שאילו היה בידיך או בידי אחד החיילים סרטון שמראה כי מפגין תקף חייל, או שהציר חסום, היית מפרסם אותו. שנינו יודעים שאתה לא עושה זאת, דובר צה"ל, משום שאין לך; ושהחיילים הונחו לשקר לך; ושגם הסמג"ד, שהגדרת כ"קצין מוערך ועתיר זכויות", גם הוא משקר.

באוזנינו שמענו ברשת הקשר הצה"לית את אחד המפקדים מורה לחיילים, "קחו חמישה עצורים (היינו שבעה) למשטרת חברון ותגידו שהתקיפו אתכם". לא פלא שהשוטרים לא רצו לחקור אותנו, שהרי לא היה על מה. שיקרו לך גם כשאמרו שהמשטרה עצרה אותנו. כן, עוכבנו ונלקחנו למשטרת חברון – אבל לא נעצרנו, אפילו לא נחקרנו. סתם עיכבו אותנו במשך 8 שעות באופן לא חוקי ואז שוחררנו ללא תנאים מגבילים.

לא סתם אני פונה אליך במכתב פומבי שעליו מכותב הציבור הישראלי. ראוי שהציבור הישראלי ידע את המתרחש באמת; וראוי שישאל את עצמו – אם כך הצבא מתנהג לישראלים בעלי זכויות, אזרחים מן השורה, כיצד הוא נוהג לתושבים הפלסטינים נטולי הזכויות, נעדרי ייצוג פוליטי?

ראוי שיחשבו, אזרחי ישראל, ויבינו את תהליך השליטה הזוחל, יבינו איך הצבא, שאתה דואג לכסות את ערוותו, משקר ומסדר את המציאות כרצונו, ותחלחל בהם ההבנה שזה לא נעצר שם. תרבות השקר הולכת וכובשת לה עוד נחלות, וסופה שתשתרר על כולנו.

גם דובר מטעם יכול לומר אמת, צריך לומר אמת. דבר אמת, דובר צה"ל. עדיין לא מאוחר.

תולי פלינט הוא המתאם הישראלי של תנועת לוחמים לשלום 

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
לא קל לדבר על פוליטיקה בכלא. שחר פרץ וערן אביב

לא קל לדבר על פוליטיקה בכלא. שחר פרץ וערן אביב

"כמה שהשהות בכלא קשה, היא מחזקת את החלטתי לסרב"

שחר פרץ נשפטה היום לתקופת מאסר שלישית על סירובה לשרת בצבא. ערן אביב, המסרב גם הוא לשרת, נשפט היום לתקופת מאסר שישית. "אני מדברת עם האסירות על הפלסטינים, הן פגשו אותם רק על מדים", מספרת פרץ

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf