newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מחאת האקלים: "הון ושלטון גרים באותו בית ולא מתעניינים במה שקורה בחוץ"

מפגינים פוצצו את פתיחת כנס הוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" במחאה על משבר האקלים. בתחילה הם זכו למחיאות כפיים, אך כשסירבו להתפנות ודרשו לעלות לבמה לנאום, הוכו ופונו בכוח על ידי מאבטחים פרטיים ושוטרי יס"מ

מאת:

מפגינים פוצצו הבוקר (שני) את כנס הוועידה הכלכלית הלאומית של העיתון "כלכליסט", במחאה על משבר האקלים. כחמישה עשרה מפגינים מתנועת המרד בהכחדה (extinction rebellion) ישראל החלו לצעוק והתייחשבו על הקרקע לפני תחילת המושב הראשון של הכנס, שמתקיים במלון דיוויד אינטרקונטיננטל, בהשתתפות זו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, יו"ר ימינה איילת שקד, ח"כ גבי אשכנזי מכחול לבן ומועמד המחנה הדמוקרטי יאיר גולן.

המוחים קראו בקול "היערות דולקים, אין עתיד לילדים, האם נמשיך לשרוף דלקים? הקשיבו למדענים, הסכנה היא קיומית, מחסור במזון, מיליוני פליטים, לא עוד עסקים כרגיל. קחו אחריות בזמן, הגידו את האמת, הכריזו על מצב חירום אקלימי". הם חזרו על הקריאות במשך דקות ארוכות.

בתחילה משתתפי הכנס מחאו כפיים למוחים, אך לאחר שסירבו להתפנות ודרשו לעלות לבמה לנאום, מאבטחים פרטיים התחילו להכות אותם ולפנותם בכוח, ואליהם הצטרפו שוטרי יס"מ שהוזעקו למקום.

המפגינים המשיכו למחות בלובי במשך כשעה, כשהם מתנגדים באופן פסיבי לפינוי. המאבטחים מצדם מצאו דרך יצירתית להוציא את המפגינים – הם הושיבו אותם על כיסאות גלגלים והסיעו אותם לרחבה שמחוץ למלון.

מאבטחים מפנים מפגינים ממחאת האקלים בכנס ״כלכליסט״ בתל אביב

מאבטחים מפנים מפגינים ממחאת האקלים בכנס "כלכליסט" בתל אביב (צילום: אורן זיו)

"יוזמי הכנס הצהירו כי יעסקו בנושאים שעל סדר היום הציבורי, אבל לא ראינו שום התייחסות", אמר מייקל רפאל, שהשתתף במחאה. "החלטנו להעלות בעצמנו את הנושא ולפנות ישירות לאנשים שאחראים למצב. זו בעיה מערכתית, וכמו שראינו בתוך הוועידה – ההון והשלטון גרים באותו הבית ולא מעניין אותם מה קורה בחוץ".

לדברי רפאל, למפגינים יש שלוש דרישות מרכזיות: להכיר בקיום משבר אקלים ובדחיפות לפעול לפני שהעולם וכל החיים בו יכחדו; להתחיל ליישם תוכנית להפחתת פליטת גזי חממה; ולהקים ועדה אזרחית שתטפל בנושא האקלים.

במהלך נאומה של שקד, התפרץ לדבריה הפעיל אלי יוסף, שמחה בקול נגד סחר הנשק של ישראל עם מדינות דיקטטוריות. הוא הוצא בכוח מהמקום ושקד התייחסה לפעילותו: "הוא מפגין מסור שמגיע לכל כנס להפגין על מה שמפריע לו", אמרה לקהל.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מבט על ורשה מהמרפסת של הטירה המלכותית, ציור של ברנרדו בלוטו מ-1773 (באדיבות המוזיאון הלאומי של ורשה)

מבט על ורשה מהמרפסת של הטירה המלכותית, ציור של ברנרדו בלוטו מ-1773 (באדיבות המוזיאון הלאומי של ורשה)

המהפכה החינוכית שהקדימה את זמנה

כבר ב-1774 הבינו בחבר העמים של פולין וליטא ש"אין לכפות משמעת באמצעות פחד, אלא באמצעות מנהיגות והבנה", שהכיתות צריכות להיות מעוצבות "כך שהילד לא יראה את בית הספר כבית סוהר", ושרק הממסד האזרחי יכול להניב חינוך אוניברסלי שוויוני וחופשי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf