שבוע אחרי שצלם איבד שם עין, המחאה בכפר סוריף ממשיכה

שבוע אחרי שהצלם הפלסטיני מועאד' עמארנה איבד את עינו בהפגנה ליד כפר סוריף, המפגינים שבו למקום למחות נגד סיפוח אדמותיהם להתנחלות. "הכיבוש רוצה להשתלט על כל מה שפלסטיני", אמרו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

שוטרים פיזרו בגז מדמיע ורימוני הלם כמאה פלסטינים וישראלים, שהפגינו אתמול (שישי) בכפר סוריף נגד הרחבת ההתנחלות הסמוכה, שבוע לאחר שהצלם הפלסטיני מועאד׳ עמארנה איבד את עינו מירי מג"ב בהפגנה במקום.

הפגנה נגד השתלטות מתנחלים על אדמות בכפר סוריף, 22 בנובמבר 2019 (צילום: אורן זיו)

הפגנה נגד השתלטות מתנחלים על אדמות בכפר סוריף, 22 בנובמבר 2019 (צילום: אורן זיו)

לקראת תפילת הצהריים ביום שישי התכנסו פלסטינים מהכפר סוריף וממקומות אחרים כדי להתפלל על האדמות של הכפר, הסמוכות להתנחלות בת עין, שגודרו לאחרונה. להפגנה הצטרפו מספר פעילים ישראלים. מיד לאחר סיום התפילה, בעוד המפגינים קוראים סיסמאות נגד הכיבוש וצועדים לעבר אדמות הכפר, החלו שוטרי מג"ב להשליך רימוני הלם וגז מדמיע לעבר המפגינים ולהדוף אותם לעבר הכפר. השוטרים עשו שימוש במגיני הפלסטיק שלהם ובאגרופים כדי לאלץ את המפגינים לעזוב את המקום. מפגין פלסטיני אחד נעצר.

"הכיבוש רוצה להשתלט על כל מה שפלסטיני, במיוחד אחרי ההצהרה האמריקאית לגבי ההתנחלויות", אמר ל"שיחה מקומית" ואליד עסאף, השר הפלסטיני לענייני המאבק נגד הגדר וההתנחלויות. "המתנחלים רוצים לקחת את האדמה הזו בכוח, בחסות הצבא, כדי לספח אותה. למרות ההכרזה האמריקאית, אנחנו לא נוותר ונמשיך להיאבק". בתום הראיון השוטרים החלו לדחוף את עסאף, למרות שהמפגינים אמרו להם שהוא שר בממשלת הרשות.

"זו אדמה פלסטינית", אמר מפגין בשם ראסלן, כשהוא מצביע על השטח המגודר. "כפי שאתה רואה הם (השוטרים) באים לכאן ועושים בעיות, מכריזים על שטח צבאי סגור. ההפגנה לא אלימה, אבל הם מונעים מאיתנו להגיע לאדמות שלנו".

"זו אדמה פלסטינית". הפגנה נגד השתלטות מתנחלים על אדמות בכפר סוריף, 22 בנובמבר 2019 (צילום: אורן זיו)

"זו אדמה פלסטינית". הפגנה נגד השתלטות מתנחלים על אדמות בכפר סוריף, 22 בנובמבר 2019 (צילום: אורן זיו)

ההפגנה השבוע עמדה בסימן סולידריות עם הצלם מועאד׳ עמארנה, שנפצע מירי חי בעינו בשבוע שעבר. מאז פציעתו הוא הפך לסמל, ואתמול המפגינים הניפו את תמונתו או כיסו את עינם לאות הזדהות. "מואעד׳ נפצע כאן בזמן שהתעקש לתעד את הכיבוש ולחשוף את האמת", אמר אחד המפגינים שהוביל את תפילת הצהריים. גם השבוע נכח במקום צלף עם רובה של כדורי 'טוטו', אך בניגוד לשבוע שעבר, לא נעשה בו שימוש. כדורי 'טוטו' הם כדורים חיים שעוצמת פגיעתם נמוכה מזו של כדורים חיים "רגילים", אך הם עלולים להיות קטלניים או להסב פציעות קשות.

הפגנה נגד השתלטות מתנחלים על אדמות בכפר סוריף, 22 בנובמבר 2019 (צילום: אורן זיו)

ההפגנה בכפר סוריף נגד הפקעות אדמות הכפר עמדה בסימן סולידריות עם הצלם מועאד' עמארנה שאיבד את עינו במקום בשבוע שעבר (צילום: אורן זיו)

השבוע, אולי בעקבות פציעתו של עמארנה בשבוע שעבר, השוטרים לא הפריעו לעבודת העיתונאים ואפשרו להם לסקר את המחאה. בשבוע שעבר, לאחר פציעתו של עמארנה, המשטרה מסרה כי היא מבקשת "גם מצלמים להימנע מלהתקרב למקומות העלולים לסכן אותם". עכשיו נראה שהשוטרים בשטח אולי הבינו שאי אפשר לסקר מחאה מבלי להיות קרוב להתרחשות. "אל תתעסקו עם הצלמים", אמר אחד השוטרים לחבריו, "הם יילכו לאיפה שיש באלגן".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

הגברים בוכים בפייסבוק, וצוקרברג מתגייס להגנתם

בעוד נשים נלחמות על זכותן לחיים ולהגנה מאלימות מינית, גברים נאלצים להילחם על זכותם לא להיעלב. זהו מאבק עיקש, שכולל שעות של לחיצה על "דווח על תגובה זאת". מרגש לראות שבהנהלת הרשת החברתית השכילו לזהות את האוכלוסייה שהכי זקוקה להגנה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf