הצבא פינה בכוח מאחז מחאה פלסטיני שהוקם נגד חוק ההסדרה

פעילים פלסטינים וישראלים מחו באופן בלתי אלים נגד מאחזים יהודים חדשים בבקעת הירדן ונגד החוק שאושר טרומית השבוע. תוך שימוש בגז מדמיע ומכות גורשו הצלמים ומאחז המחאה נהרס. למאחזים היהודים באזור שלום

מאת:

כמה עשרות פעילים פלסטינים וישראלים הקימו אתמול (חמישי) מאחז בבקעת הירדן במחאה על הריסות בתים באזור ועל הקמת שני מאחזים יהודים באזור, שלא מפונים זה מספר חודשים למרות שהצבא מכיר בכך שאינם חוקיים.

תוך שעות בודדות מהקמת המאחז הפלסטיני הגיעו כוחות גדולים של צבא למקום, פינו את המוחים תוך שימוש בגז מדמיע וגז פלפל, עצרו שני פעילים ישראלים והיכו צלמי עיתונות שהיו במקום (ראו וידאו כאן למטה). שישה פעילים נפצעו ונזקקו לאשפוז. המאהל שהוקם במקום, ונקרא על שם יאסר ערפאת לציון יום העצמאות הפלסטיני שחל השבוע, נהרס על ידי הצבא. עם זאת, שני המאחזים היהודיים באזור עדיין עומדים על תלם. שני העצורים הישראלים שוחררו בהמשך, אחד בלילה והשני רק היום אחר הצהריים.

> השקר החדש של הימין: "המדינה הורסת רק ליהודים"

"בחודשים האחרונים הצבא הרס בתים פעמיים בחרבת אל-חמה בבקעת הירדן, ובאותו זמן מתנחלים הקימו מאחזים חדשים באזור", אומר עבדאללה אבו-רחמה מבלעין, חבר בוועדות העממיות נגד הגד וההתנחלויות, שיזמו את פעולת המחאה. "ניסינו לפנות לבית המשפט ולדאוג לפנות את המתנחלים, וזה לא עזר. בנוסף, השבוע הממשלה החליטה לתמוך בהכשרת מאחזים עם חוק ההסדרה, וזה כבר עבר בקריאה טרומית בכנסת. לכן החלטנו שאנחנו צריכים להתנגד לנושא המאחזים.

"כשהגיעו החיילים אתמול אמרנו להם שאם הם רוצים לפנות אותנו הם צריכים לפנות את המתנחלים קודם. הם לא הקשיבו ותקפו אותנו באלימות, והכו גם צלמים. אנחנו נמשיך לנסות להעביר את המסר שלנו נגד המאחזים באמצעים לא אלימים".

> חוק ההסדרה: מעשה בשלוש חמישיות בני אדם

חיילים מפנים בכוח את מאחז המחאה (פלאש90)

נגד חוק ההסדרה. חיילים מפנים בכוח את מאחז המחאה (פלאש90)

בשבועות האחרונים חשפה עמירה הס ב"הארץ" את קיומם של המאחזים היהודיים החדשים ואת העובדה שהצבא כלל לא פועל נגדם. במקביל, השנה האחרונה הייתה אחת מהשנים עם הכי הרבה הריסות בתים של פלסטינים בעשור האחרון. כמו שמציין אבו רחמה, חוק ההסדרה עבר השבוע בקריאה טרומית בכנסת.

פניתי לדובר צה"ל לברר מדוע המאחז הפלסטיני פונה תוך שעות בודדות תוך שימוש באלימות, בעוד ששני מאחזים יהודיים באזור עומדים על תלם. מהצבא נמסר שנושא האכיפה על בנייה לא חוקית נמצא בסמכות המינהל האזרחי. מהמינהל נמסר בתגובה כי "נגד הבנייה הבלתי חוקית במקום נמסרו צווים ואכיפה תבוצע בכפוף לשיקולים מקצועיים ומבצעים". גורמים במנהל גם הוסיפו שההחלטה לפנות את המאחז הפלסטיני אתמול לא הייתה שלהם.

בקיצור – הצדדים מעבירים את האחריות מזה לזה, אבל הסיפור ברור ומוכר לעייפה: מאחזים יהודיים מוקמים ברחבי הגדה המערבית. הממשלה מוכנה לפעול בניגוד לחוק הבינלאומי ובניגוד להמלצות הברורות של היועץ המשפטי לממשלה כדי להעביר חוק של נישול שכל מטרתו לאפשר גזל קרקעת של פלסטינים. אבל כשפלסטינים מקימים מאחז, במחאה על המדיניות הזאת, הם מפוזרים באלימות והמאחז נהרס.

* הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+.

> "לא מוכנות לקחת חלק בדיכוי": שתי סרבניות מצפון נכלאו

פעילים פלסטינים וישראלים מקימים מאחז מחאה בבקעת הירדן (פלאש90)

פעילים פלסטינים וישראלים מקימים מאחז מחאה בבקעת הירדן (פלאש90)

תפילה במאחז יאסר ערפאת בבקעת הירדן, לפני הפינוי (גיא הירשפלד)

תפילה במאחז יאסר ערפאת בבקעת הירדן, לפני הפינוי (גיא הירשפלד)

חייל ושוטר תופסים פעיל במאחז המחאה (פלאש90)

חייל ושוטר תופסים פעיל במאחז המחאה (פלאש90)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מציג את הסיפור הפלסטיני באופן שטחי. מתוך הסרט "אמירה" (צילום מסך מטריילר הסרט "אמירה"

מציג את הסיפור הפלסטיני באופן שטחי. מתוך הסרט "אמירה" (צילום מסך מטריילר הסרט "אמירה"

זרעים של בלגן: הסרט הירדני שהרגיז את הפלסטינים

בגיל 16 מגלה אמירה, גיבורת הסרט שנבחר לייצג את ירדן באוסקר, שהיא לא בתו של אסיר פלסטיני אלא של הסוהר שלו. אבל הפרובוקציה לא עובדת, ואפשר להבין למה הפלסטינים מבקשים להחרים את הסרט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf