newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מאות מפגינים בת"א בציון שנה להרג המפגינים ביום הנכבה

"תושבי עזה יצאו להפגין כדי להגיד 'לא' למוות איטי", אמר אחמד אבו רתימה, ממארגני צעדת השיבה, במסר שהועבר למפגינים. קבוצת מפגינים קראו להחרים את האירוויזיון "המנציח את הכיבוש".

מאת:
השאירו תגובה
א א א

 

מאות מפגינים צעדו במרכז תל אביב לציון שנה להפגנת יום הנכבה בעזה שבמהלכה הרגו חיילים ישראלים 64 מפגינים פלסטינים. המפגינים קראו "להסיר את המצור" על עזה ו"בעזה ושדרות אנשים רוצים לחיות".

בעוד מרבית המפגינים לא התייחסו ישירות לתחרות האירווזיון, קבוצת אקטיביסטים עצמאית צעדה עם שלטים צבעוניים באנגלית שעליהם נכתב "החרימו את האירווזיון", "שירים ונצנצים לא יכולים לכסות על מולדת כבושה" ו"אנחנו מעיזים לחלום על סיום אפרטהייד", התייחסות לסיסמת האירוויזיון השנה – "העזו לחלום". השלטים האלה עוררו את מרבית תשומת הלב של צלמי העיתונות הזרים הרבים שהגיעו לסקר את ההפגנה.

כזכור, בשנה שעברה, שעות ספורות לאחר הירי במפגינים בעזה, התקיימו בכיכר רבין בתל אביב חגיגות הזכייה של נטע ברזילי באירוויזיון בהשתתפות עשרות אלפי אנשים.

"אנחנו מעיזים לחלום על סיום האפטהייד". מפגינים בתל אביב בציון שנה להרג 64 המפגינים בעזה (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

"אנחנו מעיזים לחלום על סיום האפטהייד". מפגינים בתל אביב בציון שנה להרג 64 המפגינים בעזה (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

ההפגנה – שבה השתתפו בין השאר חברי הכנסת אימן עודה, עידה תומא, עופר כסיף ויוסף ג'ברין, כולם מחד"ש – צעדה מכיכר הבימה לגן מאיר. בסיום הצעדה הוקרן על מסך מסר ממארגן צעדות השיבה בעזה, אחמד אבו רתימה. "אני פונה אליכם מעזה, היכן ש-2.2 מיליון פלסטינים חיים באחד האזורים הצפופים בעולם", אמר אבו רתימה במסר למפגינים. "כשתושבי עזה החליטו להשתתף בצעדת השיבה, הם רצו להעביר מסר שהם רוצים לחיות בכבוד. הם רצו לומר 'לא' למוות איטי. הם רצו לומר שמגיע להם לחיות חיים נורמליים כמו שאר העמים. באמצעות צעדת השיבה, ביקשנו לדפוק על דלתות בית הכלא ולתת לקול שלנו להישמע ברחבי העולם. לא היינו חמושים. הנשק היחיד שלנו היה האמונה שלנו בזכויותינו. מעולם לא הצבנו שום איום על החיילים הישראליים".

אבו רתימה, שפרסם את דבריו גם ב"שיחה מקומית", הביע תקווה לעתיד משותף. "במשך 70 שנה הפלסטינים נאבקים למען חופש, חיים בכבוד וזכויות אדם", אמר. "איננו יכולים להעלות על הדעת שהכיבוש והאפליה יימשכו לנצח. אנחנו נאבקים לשחרר את העם שלנו, העם הפלסטיני, מכיבוש וסבל, ובה בעת אנו נאבקים לשחרר את הישראלים מפחד וחומות. זהו המאבק המשותף שלנו. הבה נעמוד בצד הנכון של ההיסטוריה".

שחף ויסבין, ששותפה לארגון שורת פעילויות נגד תחרות האירוויזין, אמרה שקיומה בישראל "תורם להסברה, ומנציח ישירות את הכיבוש. הם מנסים להסתיר את הכיבוש בעזרת נצנצים וצבע. למרות התדמית שישראל מציגה, חשוב לזכור שישראל משתמשת בזהות המינית של פלסטינים כדי לסחוט להט"בים והופכת את החיים של כל הפלסטינים לבלתי נסבלים".

בהפגנה נשאו דברים גם ד״ר יעלה רענן וע׳דיר האני, תושבות הדרום. "הכיבוש מטיל על ישראל אחריות כלפי שני מיליון התושבים החיים בעזה", אמרו האני ורענן. "למרות זאת, דיון רציני בנושאים אלה כמעט ולא עלה במערכת הבחירות האחרונה, ולא עולה באופן רציני בשיח הציבורי בישראל. תושבי הדרום הם הנפגעים העיקריים ממדיניות ההזנחה והעיוורון של ממשלת ישראל. זאת כאשר ידוע לכל, שאם ברצונם של מקבלי ההחלטות בישראל להידבר עם חמאס ולהגיע להסכמים, הדבר אפשרי".

קריאות להסיר את המצור על עזה ולהחרים את האירווייון. המפגינים הערב בתל אביב (צילומים: אורן זיו / אקטטיבסטילס)

קריאות להסיר את המצור על עזה ולהחרים את האירווייון. המפגינים הערב בתל אביב (צילומים: אורן זיו / אקטטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

צילום מסך מתוך הסרטון "שיר הפרחה - גרסת הפרחות 2020" של אנסמבל הפרחות חנה ואזנה

הסרטון שמחזיר לפרחה את הכבוד והופך אותה למודל לחיקוי

יוצרות ההצגה "פרחה שם יפה" הוציאו גרסה עדכנית לשיר המפורסם, על רקע הסערה סביב היעלמות המילה בפסטיגל. הן מחזירות את הפרחה למרכז, אבל משנות את משמעותה. "השיר מחזיר את השם פרחה למקור שלו. סבתא שלך היתה אישה מכובדת, חלוצה. גם אם לא היתה משכילה - את תכבדי אותה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf