newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

למה הדרכון הפלסטיני של מג'ד כיאל כל כך מפחיד את המדינה?

מדינת ישראל רואה בעצמה אחראית לגורלו של כל יהודי ברחבי העולם, אבל יוצאת למלחמת חורמה בניסיונות של הרשות הפלסטינית לדאוג לאזרחי ישראל הפלסטינים. המקרה של מג'ד כיאל הוא רק הדוגמא האחרונה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בלב התגובה הלקונית ששלח השב"כ לכלי התקשורת לגבי פרשת המעצר של העיתונאי והפעיל מג'ד כיאל, שנחקר כמעט חמישה ימים מבלי שזכה לראות עורך דין בזמן שמוטל צו איסור פרסום גורף על עצמם מעצרו, נמצאת הפסקה הבאה:

בחקירתו עלה כי יצא ללבנון על מנת להשתתף בכנס של העיתון הלבנוני אלספיר, תוך שהוא יודע כי מדובר במדינת אויב אשר חל איסור על אזרחים ישראלים לצאת אליה. הנדון אף נעזר בגורמי הרשות הפלסטינית ברמאללה, אליהם פנה על מנת להסדיר את תיעוד יציאתו ללבנון, וזאת על אף היותו אזרח ישראלי. הנדון נכנס ללבנון באמצעות התיעוד הפלסטיני שהונפק לו.

אזרחים ישראלים, ובעיקר עיתונאים, נכנסים נדי פעם למקומות המוגדרים "מדינת אויב", אבל כפי שעולה מהריאיון של עינת פישביין עם איתי אנגל, הם לא נשפטים על כך, וודאי שלא מוחזקים במעצר בתנאים דרקוניים כל כך כמו מג'ד כיאל. בגדול, המדינה מעלימה עין.

אז במה שונה כיאל? לא רק בהיותו ערבי. מתגובת השב"כ עולה שלא פחות משהכניסה ללבנון הטרידה את המדינה, פגעה בה פנייתו של כיאל לעזרת הרשות הפלסטינית, שהנפיקה לו דרכון ("תיעוד", בלשון התגובה המזלזלת) שבלעדיו לא יכול היה להכנס ללבנון. כלומר, לא (רק) השאלה החוקית-ביטחונית עומדת כאן על הפרק, אלא תחושת המדינה שעצם הריבונות שלה נפגעת או מתערערת כשאזרחיה הפלסטינים פונים לעזרת הרשות.

הפגנה מחוץ לבית "הארץ" בדרישה לשחרור כיאל ונגד צו איסור הפרסום (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפגנה מחוץ לבית "הארץ" בדרישה לשחרור כיאל ונגד צו איסור הפרסום (אורן זיו / אקטיבסטילס)

פרשת כיאל אינה הדוגמא היחידה לחרדת הריבונות של המדינה. לא פעם ולא פעמיים מיורטים אירועי חינוך ותרבות במזרח ירושלים על ידי צווי בתי משפט וכוחות משטרה בשל קשרים לכאורה עם הרשות הפלסטינית – אפילו כשמדובר בתיאטרון בובות לילדים. אותה רוח שורה גם מעל ההתנגדות העמוקה של חלקים גדולים בממשלה ובציבור לשחרור אסירים פלסטינים בעלי אזרחות ישראלית, התנגדות שהובילה להפרת ההתחייבויות של ישראל במסגרת המו"מ המדשדש בחסות ארה"ב. זהו גם (חלק מ)הרציונל בדרישה של נתניהו להכרה הפלסטינית בישראל כמדינה יהודית (זה, והרצון לשבש כל סיכוי להסכם שלום).

כל זה לא מונע מישראל להגדיר את עצמה בתור הנציגה המוסמכת לדאוג לרווחתם של יהודים בכל מדינה אחרת בעולם. מעבר לחוק השבות המדינה גם מתקצבת פעילויות דת, תרבות ופוליטיקה יהודית וציונית ברחבי העולם, מעודדת הגירת יהודים ומתערבת בעניינן של מדינות אחרות למען הגנתם של יהודים מפני אלימות אנטישמית.

הנקודה היא לא, חלילה, שאין לדאוג ליהודים בעולם, להגן עליהם מאלימות או להציע להם מקלט בעת הצורך. גם לא שיש פגם מהותי בכך שישראל מסייעת לגופים יהודים במדינות זרות ברחבי העולם. אבל אם אנחנו עושים את כל זה – איך אפשר להתנגד לתמיכתה של הרשות הפלסטינית בפלסטינים אזרחי ישראל?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משרד החינוך משלה את עצמו שהוא מחנך לחשיבה ביקורתית. שר החינוך רפי פרץ (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

משרד החינוך משלה את עצמו שהוא מחנך לחשיבה ביקורתית. שר החינוך רפי פרץ (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

כששר החינוך פועל בניגוד לחוק שעליו הוא מופקד

לפני שבוע ירה שוטר בראשו של מאלק עיסא בן התשע, בשעה שחזר מבית הספר לביתו. אם היה בישראל חינוך לחשיבה ביקורתית, הארץ הייתה רועשת. אבל כשבראש משרד החינוך עומד שר שמחבק גזענים, חשיבה ביקורתית נראית רחוקה מאוד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf