newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לא רק חיסונים: הגיע הזמן שמשרד הבריאות ייקח אחריות על הכלואים

שאלת בריאות האסירים עלתה לכותרות בעקבות ההנחיה שהתפרסמה לא לחסנם לקורונה. אך פעם אחר פעם אנו נוכחים לגלות עד כמה שירות בתי הסוהר, בניהול המשרד לביטחון פנים, מפקיר את בריאות הכלואים, בייחוד הפלסטינים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, יעקב צ'יקו אדרי, פישל. במכתב שיצא מטעמו לגונדר אשר וקנין, ממלא מקום נציב השב"ס, נכתב כי השר לביטחון פנים מנחה את שירות בתי הסוהר לא לחסן כלואים עד לקבלת אישור מהשר. רק בעדכון מאוחר יותר ולאחר שהתעוררה ביקורת ציבורית מיהרו במשרד להבהיר שמדובר בהנחיה הנוגעת לכלואים ביטחוניים בלבד, ולא לכלל הכלואים.

נדיר למצוא רגע מזוקק כל כך שמדגים במדויק את החוליים הנוגעים לכיבוש ולאופן שבו מנוהלת מערכת הבריאות בשירות בתי הסוהר. ראשית, מי שאחראי על בריאות הכלואים – המשרד לביטחון פנים – מחזיק בתפיסה שיש למנוע ממי שנמצא תחת אחריותו בריאות, במקום להילחם על מנת לספק אותה בצורה ראויה. וכמובן שפלסטינים צריכים להיענש לא רק בשלילת חירותם אלא גם בפגיעה בבריאותם.

אסירים פלסטינים בכלא, באפריל 2019 (צילום: חסן ג'די / פלאש90)

מיצג שחזור של אסירים פלסטינים בכלא, באפריל 2019 (צילום: חסן ג'די / פלאש90)

פעם אחר פעם אנו נוכחים לגלות עד כמה שב"ס, בניהולו של המשרד לביטחון פנים, מפקיר את בריאותם של הכלואים. ברופאים לזכויות אדם אנו מקבלים יותר מ-100 פניות בשנה מכלואים פליליים וכלואים פלסטינים. כולן נוגעות להפרות של הזכות לבריאות. זה יכול לנוע מאי קביעת תורים לרופאים מומחים במשך חודשים, דרך סירוב לממן טיפולים מסויימים ועד התעמרות באסיר רק בשל העובדה שהנ"ל פנה והתלונן שהוא לא מקבל את הטיפול הראוי.

אמנם טוב עשה משרד הבריאות שהבהיר בצורה נחרצת כי כל הכלואים, ללא יוצא מן הכלל, צריכים להיות מחוסנים בהתאם לתיעדוף שקבע. אך כאשר מדובר בבריאותם של כלואים, בניגוד כמעט לכל שאר האוכלוסיות החיות בישראל, משרד הבריאות אינו רואה כחלק מתפקידו לדאוג לבריאותם.

הסגל הרפואי של שירות בתי הסוהר אינו חבר בהסתדרות הרפואית, כלואים אינם מכוסים תחת חוק ביטוח בריאות מממלכתי ומשרד הבריאות מבצע רגולציה רפה מאוד עד כמעט אפסית בכל הנוגע למתרחש בין כותלי בית הסוהר.

גם במקרה הנ"ל, הנחיות משרד הבריאות לתיעדוף כלואים אינן תואמות את הסיכון שבו אלה נמצאים. בפנייה של רופאים לזכויות אדם והאגודה לזכויות האזרח לשר הבריאות, השר לביטחון פנים ומפקד השב"ס, ביקשנו לתקן את מסמך התעדוף לחיסונים.

כלואים וסוהרים נמצאים בעדיפות שנייה לחיסון, זאת אף שאוכלוסיות המוגדרות בסיכון דומה – דיירי המוסדות הסגורים או דיירי בתי אבות – מוגדרות בעדיפות ראשונה לאחר סגל רפואי. מדובר בהבחנה בלתי סבירה שמתעלמת מהסכנה הגבוהה להידבקות בתנאי המחייה השוררים בבתי הכלא, הגיינה נמוכה, צפיפות אדירה בתאים, בשטחים הציבוריים וברכבי ההסעה שאינה מאפשרת שמירה על ריחוק חברתי.

בנוסף, בתי הכלא אינם מבודדים מהאוכלוסייה הכללית. קיימת תחלופה יומיומית של כלואים הנעצרים ומשתחררים; סגל שב"ס עובר מדי יום בין בתי הכלא לסביבה שמחוץ להם ובין תאים ואגפים בתוך הכלא; כלואים אף הם יוצאים לחופשות, בתי משפט וטיפולים רפואיים בבתי חולים ציבוריים.

כך למשל הסתדרות הרופאים בארה"ב מכירה בכך שהכלואים והעובדים במתקני כליאה נמצאים בסיכון מוגבר להידבקות בקורונה  ועל כן יש לשים אותם בעדיפות גבוהה לחיסון כבר בשלבים הראשונים של מתן החיסונים ואכן, חלק ממדינות ארה"ב כבר הכריזו על מתן עדיפות ראשונה לכלואים וסגל העובד בבתי כלא בקבלת חיסון.

כאמור, כלואים אינם כפופים לחוק ביטוח בריאות ממלכתי. בשנה האחרונה אף חל שנמוך באופן שבו מגדיר שב"ס את חובתו לספק שירותי בריאות, ומפקודת שב"ס המעגנת את חובתו לספק לכלואים טיפול רפואי הוצאה ההתחייבות לספק טיפולים הזהים לסל של קופת חולים כללית. במקום זה נכתב שהטיפול יינתן בהתאם להנחיות משרד הבריאות – הלא קיימות למעשה.

שאלת החיסונים בשב"ס זכתה לתהודה ציבורית, גם מכיוון שמדובר בנושא הקורונה שנמצא על סדר היום וגם משום שיש כמה חברי כנסת, בראשם משה ארבל מש"ס, שרואים בזכויות כלואים כחלק משליחותם הציבורית. עם זאת, בריאות כלואים אינו נושא שנמצא לרוב על סדר היום הציבורי, וההזנחה של מערכת זו – גם ברמה התקציבית וגם מבחינת הפיקוח של משרד הבריאות – מחייבים שינוי מהותי.

ראשית יש לדאוג לכך שגוף שעיקר מומחיותו ועניינו בריאות, למשל קופות החולים, בתי חולים או משרד הבריאות, יהיה אחראי על בריאותם של הכלואים. שנית, יש להקים מנגנון בקרה וטיפול בתלונות שקוף ומתפקד שיאפשר פיקוח אמיתי על המתרחש בשירות בתי הסוהר.

רן גולדשטיין הוא מנכ"ל עמותת רופאים לזכויות אדם

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
רוב הבוחרים בהן היו יהודים. וורדה סעדה (מימין) וחנאן א-סאנע במחאה בבלפור (צילום: דמוקרטית)

רוב הבוחרים בהן היו יהודים. וורדה סעדה (מימין) וחנאן א-סאנע במחאה בבלפור (צילום: דמוקרטית)

שתי נשים ערביות בצמרת ה"דמוקרטית": "כתובת לנפגעי השלטון"

חנאן א-סאנע ו-וורדה סעדה הגיעו לרביעייה המובילה בפריימריז שנערכו ב"דמוקרטית", המפלגה שנולדה ממחאת בלפור. המחאה, הן אומרות, עזרה לאנשים להבין שאין כאן דמוקרטיה. "יהודים בחרו בערביות להוביל", הן אומרות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf