newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"כששמענו את המפגינים מחוץ לכלא, ידענו שיהיה בסדר"

עשרות תלמידי בי"ס בלפור בת"א קיבלו בהתרגשות את חברותיהם מיקה ומאורין ולסקו, שהיו עצורות 12 יום לקראת גירוש אפשרי לפיליפינים. "השמענו שירים מחוץ לכלא כדי לעודד אותן, עכשיו הן יתחילו את השנה איתנו", הן אמרו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

עשרות מתלמידי בית ספר בלפור בתל אביב ערכו היום קבלת פנים חמה למיקה ומאורין ולסקו, תלמידות בית הספר, ששוחררו היום (חמישי) מבית המעצר יהלום שבנתב״ג, לאחר שהיו עצורות בו עם הוריהן במשך 12 יום לקראת גירוש אפשרי לפיליפינים.

מיקה ומאורין והוריהן שוחררו מוקדם יותר היום לאחר שבית המשפט המחוזי קבע שיש לאפשר להן ולהוריהן לסיים את ההליכים המשפטיים. בית המשפט גם הביע חשש שהגירוש עלול לגרום "נזק והשלכות על מצבן הנפשי" של הילדות.

"העובדה שהחברים שלו הפגינו בחוץ גרמה לנו להיות חזקות", סיפרו בני משפחץ ולסקו. מאורין ולסקו חוזרת הביתה לאחר שחרור המשפחה ממעצר (צילום: אורן זיו)

"העובדה שהחברים שלו הפגינו בחוץ גרמה לנו להיות חזקות", סיפרו בני משפחץ ולסקו. מאורין ולסקו חוזרת הביתה לאחר שחרור המשפחה ממעצר (צילום: אורן זיו)

עשרות מחבריהן של מיקה ומאורין המתינו להן ליד ביתן באזור שוק הכרמל בתל אביב עם פרחים ובלונים. "דאגתי שיגרשו אותן", סיפרה קרני, חברתה של מאורין ותלמידת כיתה ה' בבית הספר, בזמן שחיכתה מחוץ לבית המשפחה. "היה קשה להפגין מחוץ לכלא ובית המשפט, אבל זה עזר. זה היה עצוב לראות אותן מאחורי סורגים, אבל השמענו מחוץ לכלא שירים כדי לעודד אותן. עכשיו הן יתחילו את השנה איתנו. אנחנו מאוד מתרגשות לפגוש אותן. חברתה לכיתה הוסיפה: "בטח היה להן את החופש הכי גרוע בחיים".

"ראיתי אותם נעצרים בשעה שש בבוקר, כשפקחים צעקו באנגלית ׳פיתחו את הדלת׳", אמרה אחת השכנות למראה הילדים, שחיכו לשתי האחיות שעשו את דרכן משרה התעופה. "אני שמחה שהן חוזרות הביתה".

לקראת השעה שתיים בצהריים הגיעה המשפחה לביתה, מלווה בפעילים נגד הגירוש. ״כשראינו את המפגינים בחוץ, ידענו שנהיה בסדר", אמרה האם שילה ולסקו לעשרות התלמידים והוריהם שחיכו להגעתם. "תודה רבה שבאתם. ראינו אתכם בבית המשפט ושמענו אתכם מתוך בית הכלא״. חבריהן לכיתה עמדו בתור כדי לחבק את האחיות, שנראו מותשות אך שמחות.

"כשהיינו בכלא, כל הזמן באו ואמרו לנו ׳'לכו למטוס, תחזרו הביתה' (לפיליפינים – א.ז.)", סיפרה האם שילה. לדבריה, הסוהרים דאגו להרחיק אתום מהחלונות בזמן שהתקיימו הפגנות למענן, ואף העבירו אותן למשרדי מתקן הכליאה. ״כל פעם אחד הלך לחלון והשאר השגיחו, לראות שלא באים שומרים", היא תיארה.

"היה קשה להפגין מול בית המשפט, אבל זה עזר". חבריהם לכיתה של מיקה ומאורין ולסקו מחכים לשחרורן ממעצר (צילום: אורן זיו)

"היה קשה להפגין מול בית המשפט, אבל זה עזר". חבריהם לכיתה של מיקה ומאורין ולסקו מחכים לשחרורן ממעצר (צילום: אורן זיו)

מיקה, העולה השנה לכיתה ז', סיפרה שרק כשאמרו להם הבוקר לארגן את הדברים שלהן, הן הבינו שהן חוזרות הביתה. "התחלתי לבכות מאושר", אמרה מיקה, "העובדה שהחברים שלי הפגינו בחוץ עזרה לי להיות חזקה. אף פעם לא הייתי כל כך שמחה שהחופש נגמר ואני חוזרת ללימודים".

שחרור המשפחה התאפשר לאחר ששופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, קובי ורדי, קבע שיש לבחון לעומק את טענות המשפחה ולקחת בחשבון את הנזק שעלול להיגרם לילדות מהגירוש. הוא הוציא צו זמני המונע את גירוש המשפחה עד לסיום ההליכים בעניינה ווהורה לשחרר את בני המשפחה ממעצר בתנאים מגבילים.

"הרחקת המבקשים במצבם מן הארץ בשלב זה עלולה להסב להם נזק ולהיות בעלת השלכות מיוחדות על המבקשים", כתב השופט בהחלטתו, "במיוחד על הקטינות ומצבן הנפשי בהיותן ילדות בנות שבע ו-12, הנעקרות מהמסגרת החינוכית והחברתית שבה הן מצויות ומורחקות לארץ שהיא זרה מבחינתן, נזק העולה לטעמי על הנזק הצפוי (אם קיים בכלל) מהישארותם בארץ".

השופט ורדי גם ציין בהחלטתו כי יש לקחת בחשבון את העובדה שבקרוב ייבחרו כנסת וממשלה חדשות וייתכן כי המעצרים כעת הם בגדר "מדיניות חדשה". השופט גם הוסיף כי יש לבחון את הטענות ל"אכיפה בררנית" נגד בני המשפחה, משום היותם "פעילים מרכזיים ואף סמל נגד הגירוש".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים לצד מכוניתו של יעקוב אבו אלקיאען, ביום האירוע באום אלחיראן (צילום: אקטיבסטילס)

שוטרים לצד מכוניתו של יעקוב אבו אלקיאען, ביום האירוע באום אלחיראן (צילום: אקטיבסטילס)

הפצוע מאום אלחיראן גסס, שוטרים וצוות רפואי לא עזרו

תיעוד מצולם וכתוב המתפרסם לראשונה חושף תמונה חמורה מאירועי אום אלחיראן: רופאה וחובש עמדו במרחק מטרים ספורים מתושב הכפר שנורה ולא סייעו לו, ושוטרים חשבו כבר מהרגע הראשון שלא מדובר בפיגוע. עתירה של הוועד נגד עינויים ועדאלה: לפתוח מחדש את החקירה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf