newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כשזה מגיע למחלות, הקורונה היא אויב משותף לעזה וישראל

אף שגם בישראל וגם בגדה המערבית זוהו עד עכשיו עשרות חולים בקורונה, רצועת עזה עדיין נקייה מהוירוס. הנכנסים מרפיח נבדקים, הנכנסים ממעבר ארז - לא. "אנחנו בטוחים שאם מי שמגיע מישראל היה נדבק בקורונה, ישראל היתה מכניסה אותו לבידוד"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בגלל החפיפה בין הטריטוריות הישראלית והפלסטינית, רשויות הכיבוש הישראליות והרשות הפלסטינית מחויבות להתעלם מהמחלוקות ביניהן ולשתף פעולה במאבקן בווירוס הקורונה.

ישראל הודיעה כי אלפי אנשים שעלולים לשאת את הווירוס ייכנסו להסגר, ונכון לכתיבת שורות אלה זוהו 39 חולים במחלה במדינה. הרשות הפלסטינית מסרה אתמול (ראשון) כי מספר החשודים בהידבקות שהוכנסו להסגר הגיע ל-2,000, ו-19 אובחנו כחולים בווירוס.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מדווח כי מספר המקרים המוכחים של קורונה בעולם הוא יותר מ-100 אלף. מדי יום מתווספות מדינות חדשות לרשימת המדינות הנגועות. ישראל והגדה המערבית הצטרפו לרשימה הזאת לפני כמה ימים, אך רצועת עזה – לכאורה אזור בלתי נפרד מהן – נותרה נקייה עד כה.

פלסטינים בוחנים מצלמה תרמית לבדיקת קורונה במעבר רפיח, ב-16 בפברואר 2020 (צילום: עבד רחים חטיב / פלאש90)

פלסטינים בוחנים מצלמה תרמית לבדיקת קורונה במעבר רפיח, ב-16 בפברואר 2020 (צילום: עבד רחים חטיב / פלאש90)

מאז התפרצות וירוס הקורונה, משרד הבריאות בעזה, שמנוהל על ידי החמאס, אמר כי הוקצה מקום מיוחד לבידוד חשודים בהידבקות במעבר רפיח בין עזה למצרים, וארגון הבריאות העולמי הביא ציוד לבדיקות.

הרשות הפלסטינית הודיעה כי היא נוקטת צעדים למאבק בקורונה גם בגדה המערבית וגם ברצועת עזה, אך היא לא שלחה ציוד מיוחד או הודיעה על צעדים ממשיים לתמיכה בעזה נכון לעכשיו.

כשארגון הבריאות העולמי הוסיף בטעות את עזה לרשימת האזורים הנגועים, משרד הבריאות העזתי יצר עמו קשר וביקש כי יסירו אותה מהרשימה. וזה אכן קרה.

כדי להיערך להתמודדות עם הווירוס הקטלני, יו"ר הוועדה הרפואית למאבק בקורונה בעזה, ד"ר מג'יד דוהיר, אמר ל"שיחה מקומית" ו"מגזין 972" כי משרד הבריאות בעזה נמצא בקשר עם נציג ארגון הבריאות העולמי כדי לקדם את כניסת הציוד הנחוץ דרך ישראל.

"אין לנו תיאום ישיר עם ישראל", אמר דוהיר. "אנחנו עושים את הכל דרך ארגון הבריאות העולמי".

לגבי הסיבה שקיים מרכז בידוד במעבר רפיח והיעדרו של מרכז כזה ממעבר ארז בין עזה לישראל, אמר דוהיר כי "מצרים לא מכירה בהתפרצות וירוס הקורונה, ולכן נחוץ לבדוק את כל מי שמגיע ממצרים. אבל אנחנו בטוחים שאם מי שמגיע מישראל היה נדבק בקורונה, ישראל היתה מכניסה אותו לבידוד". במלים אחרות, השלטונות בעזה סומכים על ישראל תבדוק את מי שנכנס דרך מעבר ארז.

לדברי דוהיר, יותר מ-700 איש עברו בדיקות לקורונה, וכולם נמצאו נקיים. כמה אנשים הוכנסו לבידוד אחרי שנכנסו לעזה דרך מצרים.

משרד הבריאות העזתי הוציא עשרות עלוני מידע על הווירוס, מתוך כוונה להגביר את המודעות בקרב הציבור. העלונים הסבירו מהם הסימפטומים של המחלה וכיצד לדווח על מי שסובל מהסימפטומים הללו.

בנוסף, משרד הבריאות בעזה יישם את המדיניות של בידוד עצמי ביתי למשך 14 יום הנהוגה בישראל ביחס לכל מי שנכנס לרצועה דרך מצרים, והודיע כי מי שלא יציית להוראות ייענש.

מעתסם דאלול הוא עיתונאי מעזה, מומחה לענייני המזרח התיכון. בעל תואר שני בעיתונות בינלאומית מאוניברסיטת ווסטמינסטר בלונדון

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
כל האפשרויות של הילדים ללמוד ללא מורים הן בלתי יעילות ומיותרות (צילום: חן לאופולד / פלאש 90)

כל האפשרויות של הילדים ללמוד ללא מורים הן בלתי יעילות ומיותרות (צילום: חן לאופולד / פלאש 90)

סקר: בניגוד למשרד החינוך, הורים לא רואים במורים בייביסיטר

סקר חדש שבחן את עמדות ההורים בימי הקורונה מעלה כי גם בהיעדר הוראה פרונטלית, למורים יש את התפקיד המכריע בהוראה ובשמירת הקשרים החברתיים של הילדים. מאידך, אולפני הלימוד של משרד החינוך נתפסים כמיותרים ובלתי יעילים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf