newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כשבחדשות 12 זרמו עם הצעה לבצע פשעי מלחמה

חלק גדול מהתקשורת הישראלית הפך לזרוע הסברה במתכונתה הלאומנית והאלימה ביותר. שיא חדש נשבר כאשר בתוכנית האקטואליה מהדורה ראשונה יושבים מראיין ומרואיין ודנים בשאלה אילו פשעי מלחמה לבצע עכשיו בעזה, ומדוע אנו מתמהמהים בביצועם

מאת:

מאז תחילת המלחמה האחרונה על עזה, החלטתי שתרומתי הצנועה מאוד תהיה חשיפת השקרים של מכונת ההסברה הישראלית בפרסית בטוויטר. משרד החוץ מחזיק בחשבון פעיל מאוד בשפה הפרסית, וכמו בזירות בינלאומיות אחרות, מקדם תעמולה שקרית וחסרת בושה לציבור שלא תמיד יש לו את היכולת לבחון אותה באופן ביקורתי ומושכל.

המאבק על דעת הקהל הבינלאומית הוא מאבק חשוב ומתסכל, אבל מסתכל לאין שיעור יותר ממנו המאבק על דעת הקהל הישראלית. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא שזאת ניזונה לא רק מפוליטיקאים לאומניים ומסיתים, אלא מתקשורת המשמשת באופן וולנטרי ונלהב כזרוע הסברה ישראלית במתכונתה הלאומנית, הגזענית והאלימה ביותר.

52 הדקות של "מהדורה ראשונה", תוכנית האקטואליה של חברת החדשות של קשת 12 בהנחיית אורן וייגנפלד אתמול (שלישי), היו מפגן מסחרר ומבעית של המציאות העגומה הזו.

מנחה "המהדורה הראשונה", אורן וייגנפלד, בתוכנית ב-18 במאי 2021 (צילום מסך מהתוכנית בערוץ 12)

52 דקות של מפגן מסחרר ומעוות של המציאות העגומה. מנחה "המהדורה הראשונה", אורן וייגנפלד, בתוכנית ב-18 במאי 2021 (צילום מסך מהתוכנית בערוץ 12)

זה התחיל כבר בסיכום היומי שאתו פתח וייגנפלד את המהדורה. אלה אמורות להיות הדקות החדשותיות, שמספרות לנו מה קרה בפועל, במציאות, בעולם העובדות, בטרם מגיעים לדון עליהן עם הפרשנים והאורחים באולפן.

ומה שקרה במציאות, לפי וייגנפלד, היה כדלהלן: מטחים כבדים על ישראל; חייל פצוע; תקיפות של צה"ל ברצועה: פגיעות מדויקות במטרו העזתי ובבתיהם של חמישה מפקדי חמאס; שביתת הציבור הערבי בישראל, והפרות סדר – כך במקור – בשער שכם.

התמונות שליוו את הדיווח על אותן "הפרות סדר" היו של פלסטינים מפגינים עם מצלמות בידיהם וקוראים קריאות מחאה, אשר נענו בירי רימוני הלם מצד שוטרי מג"ב ש"השתלטו על האירוע". אף מילה על הפגיעות הרחבות בתשתיות אזרחיות ברצועה, אף מילה על המספר המחריד של הרוגים חפים מפשע, אף מילה על מספר הילדים הפלסטינים שנקטלו בהפגזות הישראליות.

זהו הקונטקסט "העובדתי" שאתו מגיע וייגנפלד לדיון עם אורחיו, אשר כמיטב המסורת התקשורתית הישראלית ממוקמים איפשהו על הציר הצבאי-לאומני. זה מתחיל עם אהוד יערי, הפרשן הנצחי "לענייני ערבים"; אלוף במיל' גיא צור, שחוזר על הסיסמה הריקה והמטומטמת שצריך "לחסל את החמאס" וש"צה"ל ייצר מפעל לייצור מטרות מהטובים שיש בעולם"; וגולת הכותרת: גלעד שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון.

לדברי וייגנפלד, שרון הבן הגיע לאולפן כי הוא מריח הפסקת  אש ומודאג מאוד. זאת היתה העילה בשלה נתן ויינגפלד במה לדברי הבלע של שרון, שהשאירו אותי פעורת עיניים ופה מול המסך. שרון רוצה ניצחון. לא תמונת ניצחון, הוא מדגיש, אלא ניצחון. לפיכך הוא מקדים להסביר כי עזה היא למעשה בעלת כל המאפיינים של מדינה, ולכן צריך להילחם בה "כמו שנלחמים במדינה".

שרון מזדעזע מכך ש"היום תוך כדי לחימה הכניסו להם אספקה של דלק, תרופות ומזון". "ראית פעם מדינה שמאספקת את האויב שלה בזמן מלחמה?"

גלעד שרון לצד ההרס בעזה, בתוכנית "מהדורה ראשונה", ב-18 במאי 2021 (צילום מסך מתוך התוכנית בערוץ 12)

גלעד שרון לצד ההרס בעזה, בתוכנית "מהדורה ראשונה", ב-18 במאי 2021 (צילום מסך מתוך התוכנית בערוץ 12)

וייגנפלד לא מזכיר לשרון כי עזה נתונה תחת מצור ישראלי הרמטי וברברי מזה 14 שנה, תוך שיתוף פעולה מצרי; לא מזכיר לו שחובתה של ישראל לפי הדין הבינלאומי לדאוג לצורכי האוכלוסיה שהיא שמה במצור; לא מזכיר שמזה 14 שנה ישראל מנטרת ומאשרת – או לא מאשרת – כל קלוריה שנכנסת לרצועה. לפיכך, בין השניים שוררת מעין הסכמה שישראל למעשה מעבירה לרצועה סיוע הומניטרי, שקר נבזי שמכונת ההסברה הישראלית מקדמת בערוציה בעולם במשנה מרץ.

פניה המטופשות ואדנותיות של התקשורת במלוא הדרן

בהיעדר קול שיגיב להבלים הללו, שרון מציע גם את הפתרון: "אתם יורים עלינו? אין מים, אין חשמל, אין אוכל, אין תרופות, אין דלק, אין כלום! מכל מקום שיורים עלינו, אתה משטח את כל האזור". הנה כך, יושב לו מרואיין באולפן וקורא בפה מלא לבצע נגד תושבי עזה פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. ככה ברור.

מזעזעת יותר מעצם אמירת הדברים היתה תגובתו של וייגנפלד, שלא זו בלבד שלא נרעש מדברי הבלע של מרואיינו, אלא שאל אותו בעניין מדוע ישראל לא נוהגת כך עד עכשיו. צריך לכתוב את זה שוב כדי להאמין: מראיין ומרואיין דנים בשאלה אילו פשעי מלחמה ישראל צריכה לחולל כעת, ומדוע היא מתמהמהת לעשות זאת. האם באמת אינם יודעים שישראל כן מרעיבה את תושבי הרצועה ומונעת מהם מי שתייה, דלק, תרופות ומצרכי יסוד אחרים?

מופע האימים המטורלל הזה הגיע לשיאו הגרוטסקי כאשר שרון קבע כי "צריך לגמור את המלחמה הזו מהר, כי עוד ייהרגו שם אזרחים ואז יהיה עלינו לחץ בינלאומי". גם על זה וייגנפלד לא מגיב כלל. האם אינו יודע שישראל מחקה כבר מעל פני האדמה משפחות פלסטיניות שלמות בתוך שבוע ימים בהפגזות שכמותן לא זוכרים בעזה על מבני מגורים וריכוזי אוכלוסין? האם הוא יודע והוא לא מוצא את המידע הזה רלוונטי לדיון?

לדיון העוועים הזה מצטרף עדי כרמי, בכיר שב"כ לשעבר, שממשיך במקום שבו שרון הבן הפסיק: צריך להטיל עוצר על עזה, אף רכב לא נוסע, אין דלק. גם על כך וייגנפלד עובר בהסכמה שותקת, וממשיך לברר איך בדיוק אפשר וצריך לרסק אותם. הייתי צריכה לשפשף את עיניי כדי להאמין שאני צופה בדיון בערוץ תקשורת ולא בהקלטה מתוך חמ"ל צבאי.

אחרי הפוגה קצרה לדיווחים מהשטח שעסקו כל כולם באלימות ערבית, באולפן תפסה את מקומה דנה וייס, לצד בכיר השב"כ. מתוקף תפקידה כפרשנית מדינית, היא הזהירה כי "אנחנו עלולים להגיע למקום שאנחנו לא רוצים". על כך תהה וייגנפלד: "פגיעה בחפים מפשע למשל?" ו-וייס משיבה: "הם (חמאס) אדישים לסבל של בני העם שלהם, הם יודעים שהעולם רגיש לתמונות האלה, יש להם אינטרס להמשיך".

מה הן "התמונות האלה", וייס? האם את מתכוונת לתמונות מחרידות הנפש של גופות ילדים נשלפים מתחת להריסות שהמיטה עליהם ישראל? של משפחות מרוסקות זועקות בין עיי החורבות של עזה בחוסר אונים? ואם "התמונות האלה" אכן קיימות, איך ייתכן שבאולפן של וייגנפלד עדיין מדברים על פגיעה בחפים מפשע בעזה כאפשרות היפותטית עתידית?

עשי משהו. עשה משהו. זה גם קורה בשמך. אב נושא את בתו הפצועה בעזה, אחרי הפגזה ישראלית (מוחמד זאנון / אקטיבסטילס)

פגיעה בחפים מפשע היא אפשרות היפותטית עתידית? אב נושא את בתו הפצועה בעזה, אחרי הפגזה ישראלית (מוחמד זאנון / אקטיבסטילס)

בדקות האחרונות של מהדורת האימה הזו התפנה וייגנפלד להתייחס לשביתה הפלסטינית הכוללת שהוכרזה אתמול. אחרי דיווח קצר של פוראת נאסר מהשטח, וייגנפלד ראיין את ד"ר מוחמד חלאילה, שהתראיין מחיפה ולקח חלק בשביתה. ראיין זאת הגדרה מטעה; מה שעבר ד"ר חלאילה היה חקירת שב"כ על ידי יושבי האולפן, בניצוחו של וייגנפלד.

על רקע קריאות השטנה המתלהמות של גלעד שרון, חלאילה ניסה להסביר מדוע החליט להיענות לקריאת ועדת המעקב ולשבות. "אנחנו חשופים לגל עכור של שנאה ואלימות חסר תקדים", החל להסביר, ושרון קטע אותו בגסות "אתה צבוע! אתה חי מהכסף של המדינה הציונית ובאותו זמן הולך לה על הראש! אין לך כבוד עצמי!" המשיך הבריון שרון להטיח בחלאילה מילים שכאילו נדלו היישר מגרונו של איתמר בן גביר. "אני ערבי פלסטיני זקוף קומה", ניסה ד"ר חלאילה להמשיך, ונקטע שוב על ידי שרון: "זקוף קומה מתחת לשולחן!"

כאשר ד"ר חלאילה ניסה לומר שהוא תומך בשוויון מלא בין יהודים לערבים, וייגנפלד החליט כנראה לתת לשרון לנוח מעט ולקח על עצמו את תפקיד הבן גביר בשאלה מרהיבה ממש בטמטומה: "פלסטין של הפלסטינים וישראל גם של הפלסטינים?"

הנה הם פניה המטופשות, הבורות, האדנותיות, הגזעניות של התקשורת הישראלית במלוא הדרן. וייגנפלד אינו בהכרח הגרוע שבהם; 52 הדקות שלו מאתמול הן רק קצה קצהו של קרחון השקרים, הדיסאינפורמציה והמניפולציות שבדמותו מתעצבת התודעה הישראלית הקולקטיבית יום יום, שעה שעה.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
חייבים להבחין בין ויתורים שאינם בלב הערכי לאלו שמהווים התקפה על עיקר העיקרים. תמר זנדברג ונפתלי בנט (אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

חייבים להבחין בין ויתורים שאינם בלב הערכי לאלו שמהווים התקפה על עיקר העיקרים. תמר זנדברג ונפתלי בנט (אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

חוק האזרחות: הצפרדע שעלולה לחנוק את השמאל הציוני

כניסתן של מפלגות שמאל לממשלה החדשה מחייבת ויתורים ופשרות, אבל תמיכה בחוק האזרחות תבהיר שאין לשמאל הזה קווים אדומים והכל נתון לסחר-מכר פוליטי. את החוק הזה אי אפשר לתקן או למתן. הוא רקוב מוסרית מהשורש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf