newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ישראלים יוצאי ברזיל: בולסונארו - פרסונה נון גרטה בישראל

נשיא ברזיל המגיע היום לביקור בישראל משבח את הדיקטטורה הצבאית שבמהלכו עונו ורצחו צעירים מהשמאל, כולל יהודים. העברת עוד שגרירות לירושלים לא שווה לחיצת יד לאדם בזוי כזה

מאת:

נוכחותו של נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו, שהגיע היום לישראל, היא עלבון לכל אדם, בין אם הוא יהודי ובין אם לאו. הביקור שלו ב"יד ושם" הוא אפילו גרוע יותר ואינו תואם את מה שהמקום הזה מייצג.

בולסונארו משבח את הדיקטטורה הצבאית בברזיל שמהלכה נרדפו, עונו ונרצחו צעירים רק משום שהיו להם עמדות שמאל. היו ביניהם לא מעט יהודים ביניהם אנה רוזה קוצ'ינסקי סילבה, מוריס ואנדרה גרבואה (אב ובן), צ'אל שרייר, גלסון רייכר, פאולין פיליפה ראישטל, ולדימיר הרצוג ויארה איוולברג.

כאשר בנימין נתניהו, ראש הממשלה שלנו, נפגש עם בולסונארו רק כדי לנסות להעביר עוד שגרירות אחת בירושלים ולשם כך הוא מוכן ללחוץ את ידו של אדם בזוי כמוהו, אנחנו תוהים אם נתניהו באמת מייצג אותנו. עבור נתניהו, המטרה מצדיקה את האמצעים. לא בשבילנו.

זה לא עניין אידיאולוגי, לא עניין של שמאל או ימין. אם אתה מסכים שכל בן אנוש נולד שווה, אתה נגד בולסונארו. אם אתה מסכים שלגברים ולנשים יש את אותן זכויות, אתה נגד בולסונארו. אם אתה מסכים שכולם ראויים לקבל את אותן ההזדמנויות בחיים, אתה נגד בולסונארו. אם אתה מסכים שעינויים הם פשע נגד האנושות, אתה נגד בולסונארו. כל מי שמכבד את המגוון שלנו, כל מי שמאמין שבני יכולים לחיות בהרמוניה, צריך לצאת נגד בולסונארו.

בולסונארו מקדם רעיונות פאשיסטיים. ביקור שלו ב"יד ושם" הוא בושה. ז'איר בולסונארו עם נתניהו עם הגיעו הבוקר לישראל (צילום: נועם רבקין פנטון / פלאש 90)

בולסונארו מקדם רעיונות פאשיסטיים. ביקור שלו ב"יד ושם" הוא בושה. ז'איר בולסונארו עם נתניהו עם הגיעו הבוקר לישראל (צילום: נועם רבקין פנטון / פלאש 90)

אנחנו, כיהודים, יש לנו אחריות לאנושות. הבאנו לעולם את עשרת הדברות. ההיסטוריה שלנו מצטיינת באירועים גדולים. חלקם מבטאים שמחה גדולה, חלקים מביעים עצב נורא. אלה הם שיעורי החיים שלנו. לרוע המזל, חלק מהשיעורים האלה נשכחו. ייתכן שיש לנו נקודות מבט שונות, דרכים שונות להשגת אותן מטרות, אבל לעולם לא נפסיק להאמין שאנחנו חייבים להיות מגדלור לאנושות.

אין כוח נצחי. שליטים עוברים, ועמים נשארים. בולסונארו מבקש לרצות את שותפיו האוונגליסטים, החולמים על ישראל שתתנצר כדי לאפשר את שיבתו של ישו. אבל ברזיל היא הרבה יותר מאשר בולסונארו, ממה שהוא מייצג ומאלה התומכים בו.

אנחנו, אזרחי ישראל ממוצא ברזילאי, לא שוכחים את ברזיל. אנחנו לא מרשים לעצמנו להשאיר את העם הברזילאי בידי נשיא עם רעיונות פאשיסטיים וקוראים לכל אזרחי ישראל, להפגין נגד נוכחותו.

ז'איר בולסונרו, אתה פרסונה נון-גרטה בישראל.

מאיר נדב, יוצא ברזיל, פועל נגד ביקורו של נשיא ברזיל בישראל. הפגנה נגד הביקור תיערך מול בית ראש הממשלה בירושלים היום (יום א') בשעה 18.00 

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf