newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

טענות לאכיפה בררנית של המשטרה נגד פעילים לשחרור האסי

ביום ראשון נעצרו שניים ממנהיגי המאבק אחרי שנטען שתקפו את אחד השומרים. סרטון וידאו מעורר ספק בכך שהשומר הותקף. המפגינים טוענים שהמשטרה נוטה בבירור לטובת קיבוץ ניר דוד. במוצ"ש הם מתכוונים להפגין מול משטרת בית שאן

מאת:

המאבק של פעילים למען גישה לנחל האסי בגבולות קיבוץ ניר דוד, שהואט מעט בעקבות הסגר, חוזר להיות אינטנסיבי, ואיתו גם הניסיונות של הקיבוץ לבלום את המאבק. אירועים שהתרחשו בתחילת השבוע מעלים שוב את השאלה באיזו מידה נוהגת המשטרה באופן מאוזן ביחסה לשני הצדדים. לטענתו של עורך הדין אלעד סויסה, המייצג כמה מהפעילים, ההטיה של המשטרה לטובת הקיבוץ היא ניכרת.

בראיון ל"שיחה מקומית" מספר סויסה על המקרה של יום ראשון. "בתום הסגר חזרו הפעילים למחאה", הוא מספר, "הפעם הם לא הגיעו עם מגפונים ולא בקבוצה גדולה. הגיעו 13 איש לעשות פיקניק".

למרות העובדה שכביש הגישה לתוך הקיבוץ הוא דרך ציבורית, הקיבוץ מתיר לעצמו, בעזרת חברת האבטחה שלו, למנוע את כניסת פעילי המאבק. סויסה מספר שסמוך לזמן הגעת הפעילים נפתח השער כדי להכניס רכב של מישהו מהקיבוץ. הפעילים ניסו לנצל את העובדה שהשער נפתח ולהיכנס. "4-5 מאבטחים עמדו בשער וחסמו את הכניסה בגופם", הוא אומר, "שני פעילים, יאיר בן חמו ואלישע אקוקה, רצו ראשונים. השומרים הדפו אותם, אקוקה התכופף והצליח להיכנס בין שניים". בשלב זה, לדברי סויסה, אחד המאבטחים נפל.

לפי גרסת חברי המאבק, המאבטח העמיד פנים ולא נפגע באמת. בסרטון נראה היטב גם שהאלימות מצד השומרים כלפי הפעילים היא חמורה יותר. אחרי הנפילה של השומר, שאר הפעילים נכנסו לקיבוץ ללא הפרעה. מאוחר יותר הגיעו למקום כוחות משטרה, ובהם מפקד משטרת בית שאן. סויסה אומר שמפקד התחנה ביקש מכל הנוכחים להגיע למשטרה ולהיחקר בגין תקיפה. נתי וקנין, אחד מראשי המאבק, אמר לו שיהיה עליו לקחת את כולם באזיקים. לבסוף עוכבו רק בן חמו ואקוקה. "כל האירוע הזה צולם", מוסיף סויסה, "אבל מפקד המשטרה סירב לראות את הסרטון במקום. זה מדהים – באים למפקד האירוע עם ראיות, אומרים לו שיראה את מה שקרה מכמה כיוונים, אבל הוא לא רוצה".

בן חמו ואקוקה שהגיעו לתחנת המשטרה התבקשו לחתום על תנאים של מעצר בית מלא והרחקה מהקיבוץ. השניים סרבו ובעקבות כך נעצרו למשך הלילה והובאו למחרת לבית המשפט. השופט ביטל את מעצר הבית אבל אישר את ההרחקה עד יום ראשון הקרוב.

מנגד, פעילי המחאה מתלוננים על אלימות רבה שהופנתה כלפיהם. לדבריהם, כשירד החושך הגיעו חברי הקיבוץ עם פרוז'קטורים רבי עוצמה וסנוורו אותם באופן שעלול לגרום לנזק ממשי לראייה. בנוסף, נטען שאדם שככל הנראה הוא חבר הקיבוץ נתן אגרוף בצלעות לקטין שהשתתף בהפגנה. כאן, אומר סויסה, ניכר חוסר האיזון של המשטרה. "מי שמעוכב ונעצר זה רק יאיר ואלישע", הוא אומר, "הגיעו לשם כוחות ברמה של פיגוע, עיכבו שני אנשים, אבל המאבטחים עדיין לא נחקרו באזהרה. אף אחד לא תשאל אותם. רק בשעת לילה מאוחרת, אחרי שאחד הנוכחים הגיש תלונה על הסנוור, זמנו את מי שסנוור אותו. חברי הקיבוץ חשים שהמשטרה נותנת להם רוח גבית. הם מרשים לעצמם לעשות הכל".

חן שלם מסנוור את פעילי המאבק לשחרור האסי (צילום: גמזו הפקות)

חן שלם מסנוור את פעילי המאבק לשחרור האסי (צילום: גמזו הפקות)

"השומר נפל. אי אפשר להגיד שמישהו דחף אותו", מספר עד ראייה ששמו שמור במערכת, "זו לא היתה דרמה בשום דרך. כולנו נכנסנו והלכנו לגדות הנחל כשהמאבטחים והקיבוצניקים מלווים אותנו כל הזמן ונצמדים אלינו. בכוונה בחרנו את הגדה הכי רחוקה מבתי התושבים, ממש בקצה הקיבוץ. אין שם שום בית – שום כלום. המשתתפים ישבו שם, עשו קפה. כעבור בערך רבע שעה מגיעות עשר ניידות. מפקד תחנת המשטרה יוצא החוצה, בא לכל הקבוצה ואומר 'כולכם מעוכבים'. שאלו אותו על מה? 'על תקיפה של השומרים', הוא אמר".

הזמן הקצר שעבר מעיד לדבריו על כך שהמשטרה נענתה לקריאת טלפון מהקיבוץ. עד הראייה מספר גם שמפקד התחנה סירב לראות את הסרטונים, למרות מה שהוא מכנה "זכות הטיעון", שאמורה לאפשר למי שמואשם במעשה מעין זה להציג את הצד שלו. בשלב זה, כאמור, נלקחו שניים מהפעילים לחקירה. "את המאבטחים לא לקחו", הוא מוסיף, "אתה רוצה לברר מה קרה? קח את המעורבים".

הסרטונים מראים את חן שלם מסנוור את המפגינים. "הוא נקרא לתחנה וקיבל הרחקה מהמעורבים ל-30 יום", מספר אחד הנוכחים. "אבל אחר כך הוא גם פרסם עשרות פוסטים בפייסבוק שמראים שהוא לא פוחד מהמשטרה. זה לא אדם שאין לו תמיכה. הוא מוקף באנשים שמפרגנים לו. הוא מרגיש שהוא מוגן על ידי המשטרה".

סויסה מספר גם על אירוע אחר, שבמהלכו בקרה במקום ח"כ קרן ברק מהליכוד. "הטיחו בה עלבונות, הטרידו אותה, חסמו לה את הדרך", הוא אומר, "בושה וחרפה. אחד מחברי הקיבוץ נכנס לתוך הקבוצה ונתן מרפק לצלם. עומדת חברת כנסת ואומרת לשוטרים 'הם מבצעים הטרדה מאיימת, קח את הפרטים שלהם', אבל אף אחד לא זומן, אף אחד לא נחקר. אבל על פחות מעשרה אנשים שמגיעים לראות את העוולות של הקיבוץ עם חברת כנסת מגיעות שש ניידות. כשניר דוד מרימים טלפון – המשטרה מגיעה מיד. לניר דוד יש כללים אחרים, והם מבינים את זה".

באחד המקרים הקודמים של עימות בתוך הקיבוץ הוגשו תלונות נגד הפעילים באישומים של הסגת גבול, בגלל שעמדו בשטח פרטי. השופט דניאל קירס בדק את הטענות ולדברי סוויסה פסק שלא מדובר בהסגת גבול פלילית. זאת משום שלפי החוק, כדי שיהיה יסוד פלילי למעשה הסגת הגבול צריכה לכללו גם מרכיב של הטרדה או הפחדה.

ביום שבת מתכננים הפעילים הפגנה מול משטרת בית שאן, במחאה על מה שהם רואים כהטיה מובהקת לטובת הקיבוץ. יגאל אברג'ל מראשי המאבק, אמר ל"שיחה מקומית": "המחאה מתוכננת להיות על אכיפה בררנית כלפי הפעילים. זה קצת מרחיק לכת מבחינתנו. אנחנו עדיין הופכים בזה. הגשנו בקשה לרישיון לצורך ההפגנה. מאז שנפתח הסגר אנחנו ממשיכים במחאה בכל הכוח, עד שנשחרר את הנחל".

אברג'ל אומר שנציגים של המחאה יפגינו גם בתל אביב וגם בחיפה עם שלטים לשחרור האסי. "אנחנו ממשיכים עם האמת שלנו, ממשיכים לשים אותה על השולחן", הוא אומר, "אי אפשר להדיר אוכלוסיות שלמות מנכסי טבע ציבוריים. לא יכול להיות שקבוצות פריבילגיות ינכסו מקומות כאלה לעצמן. אנחנו דור אחר שיש בו אנשים שיודעים מה שמגיע להם. אנחנו פועלים על פי החוק. המטרות שלנו כוללות לא רק את בית שאן – הן נועדו למען כלל האזרחים. אין לנו רצון להרוס את חיי הקהילה של הקיבוץ. אנחנו בעד שכנות טובה. אנחנו אנשים מקבלים, מכילים, אין אצלנו הבדלים של דת, מין, גזע ולאום. כולם מקובלים".

כוח משטרה גדול בניר דוד (צילום: גמזו הפקות)

כוח משטרה גדול בניר דוד (צילום: גמזו הפקות)

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "ככלל, מחלוקות או עוולות הקשורות בזכויות במקרקעין ובהם בעלויות וזכויות מעבר, מעמד סטטורי וכיו״ב, הינן סוגיות משפטיות מורכבות ולכן נבחנות ומוכרעות בבית המשפט בהתאם לחוק. עד להכרעת בית המשפט אודות הזכות בקרקע במקרה זה ובכלל, המשטרה פועלת ותמשיך לפעול ככל שידרש לשמירה על הסדר הציבור, מניעה וחקירת עבירות פליליות ומתן אפשרות לקיים מחאות בגבולות החוק. כל תלונה המתקבלת במשטרה ומעלה חשד לביצוע עבירה פלילית נחקרת ומטופלת ביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת. עד כה הוגשו כ-80 תלונות מצד שני הצדדים בעבירות של איומים, תקיפה הסגת גבול ועוד ובכל תלונה מבוצעות כל פעולות החקירה הנדרשות במטרה להגיע לחקר האמת ללא קשר לזהות המתלוננים".

יצוין כי ב-2 באפריל השנה נשלח מלשכת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מכתב ליועצת המשפטית של המשטרה נצ"מ איילת אלישר שעניינו מניעת כניסה ליישובים מחשש להדבקה ובו נכתב: "ככלל, ככל שמדובר בדרך סטטוטורית (להבדיל מדרך חקלאית העוברת בשטח פרטי) הרי שלא ניתן לחסום אותה ללא היתר מתאים. מבחינה קניינית לא ניתן לראות בחוזה החכירה שיש לאגודה השיתופית על הקרקע או חלק ממנה (ביישובים חקלאיים) כמאפשר חסימה כאמור – זאת משום שהדרכים הסטטוטוריות אינן מהוות חלק מחוזה המשבצת. גם בדיני האגודות השיתופיות אין מקור סמכות המאפשר למנוע כניסה של מאן דהוא למקרקעין הנמצאים בשטח שנמסר לאגודה".

 

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עיד הדאלין על הריסות ביתו בכפר אום אל ח'יר (צילום: אורן זיו)

עיד הדאלין על הריסות ביתו בכפר אום אל ח'יר (צילום: אורן זיו)

"תיעדתי הרבה הריסות בחיי. את הריסת ביתי לא הייתי מסוגל לצלם"

ביתו של הצלם, האקטיביסט והאמן עיד הדאלין באום אל ח'יר – כפר בדרום הר חברון שההתנחלות כרמל מקיפה כמעט מכל הכיוונים – נהרס בסוף יוני. "אני לא אוהב להכניס לראש של הבנות שלי מילים גדולות כמו גזענות ואפרטהייד, אבל זאת המציאות"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf