את ההגנה על נשים צריך לדרוש מהשלטונות, לא מהחרדים

בברוקלין החרדים לא דורשים מנשים לעבור לצד השני של הרחוב, פשוט משום שהם יודעים שהשלטונות לא יסכימו. בישראל זה קורה, כי יש מי שמאפשר להם את המיזוגניה הזו. איתם צריך לבוא בחשבון

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הנה שאלה קצת מובנת מאליה: למה אף פעם לא שמענו על חרדים שמחזיקים מטוסי יונייטד איירליינס כבני ערובה עד שנשים תסכמנה לפנות להם את מקומן? למה לא שמענו אף פעם על רחובות באפר איסט סייד שמונהגת בהם הפרדה מגדרית במדרכות ומעבר בהם ברכב בשבת הוא סכנת חיים?

התשובה פשוטה: כי אין שום טעם לבוא בטענות לחרדים. אלוקים אמר להם שאלה החוקים, והם יעשו כל שביכולתם כדי לאכוף אותם. את הטענות יש להפנות לכל המאפשרים, בהסכמה או בקריצה, אל כל בעלי הכוח שמגלים סבלנות לדרישות של החרדים. החרדים בישראל מרגישים מחויבים להרחיב את האלימות המיזוגנית שנקראת "צניעות" לכל מקום שהם יכולים.

שלט הפרדה ברחוב בבית שמש. בברוקלין זה לא היה קורה (צילום: יעקב לדרמן1פלאש90)

שלט הפרדה ברחוב בבית שמש. בברוקלין זה לא היה קורה (צילום: יעקב לדרמן/פלאש90)

החרדים במאה שערים ובחרדים בברוקלין נשמעים לאותם הרבנים בדיוק. לכן כשנשים מוטרדות באוטובוסים בירושלים, הכתובת למחאה צריכה להיות חברת אגד. כשבבית שמש מצפצפים על בג"ץ וממשיכים לתלות שלטים להפרדת הרחובות, זאת העירייה שצריכה לחטוף. כשנשים מוטרדות וסופגות יריקות ברחוב, זו המשטרה שצריכה לענות לנו למה אין מעצרים. וכשפעם אחר פעם נשים ונערות מתבקשות להתקבץ מאחור במופעי תרבות, בטקסים צבאיים וברחבת הכותל, הזעם שלנו צריך להיות שמור להפקה, לצבא ולממשלה שמאפשרות את המצב הזה.

אז כן, אני מאוד שמחה שעיריית תל אביב לא נותנת מקום בכיכר רבין לאירוע בהפרדה מגדרית. בסופו של דבר, החרדים אולי פועלים לפי חוקים מטורללים ומיזוגניים, אבל הם גם שחקנים רציונליים שממקסמים את התועלת שלהם, כפי שהם מבינים אותה. אין שום סיבה שחילונים בישראל לא יתחילו לעשות בדיוק את אותו הדבר, להדוף את ההתפשטות של חוקי הצניעות בחזרה לתוך הקהילות החרדיות, ולהבהיר להם שככל שהם ינסו לכפות אותם במרחבים לא חרדיים, ככה הם יגלו שגם חילונים יכולים להפעיל לחץ על השלטונות כדי להגן על המרחבים שלהם.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

אישה בזנות בדרום תל אביב (צילום: פלאש90)

"מי שחושבת שזנות מעצימה לעולם לא תעצים את עצמה דרכה"

ברקע המחלוקת סביב החוק לאיסור צריכת שירותי זנות, מצביעות שורדות זנות על הבעייתיות המוסרית בנורמליזציה של התופעה ובהצגתה כפרקטיקה מעצימה של התנגדות. "שיקומו נא אשכנזיות עשירות וימכרו את גופן לסוטים מטורללים כמחאה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf