newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המדינה רודפת מקבצי נדבות בבית המשפט אבל מתעלמת מאפליה גזענית

למרות שחוק איסור אפליה קובע כי אפליה היא עבירה פלילית, המשטרה לא רואה את אכיפתו כחלק מתפקידיה. המסר לקורבנות האפליה: אתם לבד במערכה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: גיל גן-מור

על הערכים של המדינה ניתן לפעמים ללמוד מסדרי העדיפויות שלה. כך גם באכיפה הפלילית. השבוע ייצגתי את האגודה לזכויות האזרח בדיון בתיק בו מאשימה מדינת ישראל שני אנשים עניים בכך שקיבצו נדבות ברחבת הכותל. בשנת 1981 התקין שר הדתות תקנה האוסרת על פשיטת יד ברחבת הכותל, גם אם נעשית ללא הטרדה או אלימות, עבירה שדינה עד ששה חודשי מאסר. את העבירה המבישה הזאת, שכמעט מתבקש מאליו להפעיל לגביה מדיניות של אי אכיפה, אם לא לבטלה כליל, אוכפת המדינה בפעלתנות מרשימה.

והנה, כאשר מתגלים שוב ושוב מקרים של אפליה קשה של קבוצות מיעוט על רקע גזעני, להט"בופובי או אחר, מערכת אכיפת החוק מגלה רפיון מוחלט. למרות שחוק איסור אפליה קובע כי אפליה הינה עבירה פלילית שדינה קנס, המשטרה קבעה לגביה מדיניות שבפועל היא אי-אכיפה מוחלטת.

> חשיפה: מאז נחקק החוק נגד אפליה במועדונים הוגשו אפס כתבי אישום

הנתונים שקיבלה התנועה לחופש המידע, כמו גם דוח מבקר המדינה האחרון, מאשרים כי המשטרה לא רואה את אכיפת חוק איסור אפליה כחלק מתפקידיה. גם כשהוגשו לה תלונות בנושא, היא גונזת את התיקים ואינה מגישה כתבי אישום. דוח המבקר אף חשף כי למשטרה נוהל שבפועל מאיין את חובתה לאכוף את החוק, מכיוון שלפי הנוהל המשטרה תתערב רק אם הוגשו נגד חשוד שלוש תלונות בגין עבירות דומות בתוך שנה או שלאפליה נלוותה עבירה נוספת.

הקורבנות בודדים במערכה

המסר של מערכת אכיפת החוק לקורבנות האפליה – ערבים, יוצאי אתיופיה, בעלי מוגבלויות, להט"בים וקבוצות מופלות נוספות הוא שהם לבדם במערכה. שהאפליה שחוו אינה עניינו של הציבור, שהשוויון אינו ערך חברתי מוגן, וכי עליהם לפעול לבדם באמצעים אזרחיים אם הם רוצים סעד. מסר זה אינו מסר של מדינה שבאמת ובתמים רוצה להיאבק בגילויים של אפליה ולמגר אותם.

מלבד זאת, למדיניות אי האכיפה בפועל יש גם השלכות מעשיות. כך, למשל, בעוד למשטרה כלים טובים להגיע לחקר האמת, קורבנות אפליה מתקשים פעמים רבות להוכיח שאכן הופלו. בנוסף, האפשרות להגיש תביעה אזרחית לא נגישה לכולם, במיוחד לאוכלוסיות מוחלשות, לאור החסמים הידועים של אוכלוסייה מוחלשת למימוש זכות הגישה לערכאות, ורבים יעדיפו בלית ברירה לספוג את הפגיעה וההשפלה, להמשיך הלאה ולא לצאת למאבק משפטי קשה ויקר.

לבסוף, מדיניות אי האכיפה בפועל מצמצמת את מורא החוק על מי שבוחרים להפלות. גם אם הם חשופים לתביעה אזרחית ולפיצוי, רמת הפיצויים הנפסקים בארץ לא מרתיעה מספיק, ודווקא החשש מהתיוג של ההתנהגות כפלילית הוא זה שיכול להוות שיקול חזק בבחירה לא להפלות. הסנקציות בהליך הפלילי קשות יותר, הן כוללות קנס כבד משמעותית ממה שלרוב נפסק כפיצוי בבית המשפט, ובמקרה של הפרה חוזרת גם אפשרות לסגירת העסק.

בכל זאת, יש תקווה להמשך. ועדת פלמור, שדנה במאבק באפליה ובגזענות כלפי יוצאי אתיופיה, המליצה להקים גוף תביעה ייחודי שיפעל לאכיפתו של חוק איסור אפליה גם במישור הפלילי. יש לקוות כי המלצה זו אכן תצא לפועל, ולא תעלה אבק כמו אלפי המלצות טובות אחרות, שנקברו בארכיון משרד המשפטים.

עו"ד גן-מור הוא מנהל היחידה לזכויות חברתיות באגודה לזכויות האזרח.

> עצרת המחאה בת"א נגד רצח נשים הפכה לצעדת זעם וחסימות כבישים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

במקום דגל, רבים בציונות הדתית רואים בכפייה הדתית אבן נגף ביחסים בין הדת לאזרחים היהודים. ראשי "ימינה" במערכת הבחירות בספטמבר (צילום: בן דורי / פלאש 90)

הציונות הדתית מתפצלת, רק הסיפוח מחבר בין חלקיה

הטלנובלה שליוותה את הקמת ימינה ברגע האחרון ממש משקפת את המחלוקת העמוקה בין חרד"לים וליברלים בציונות הדתית. המכנה המשותף היחיד הוא הימין המדיני. מעבר לו, מסתתרת תהום עמוקה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf