newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

איך זה מרגיש כשחיילים באים לתמונה קבוצתית על הגג שלך

סרטון קצר שמראה עשרות חיילים מטפסים על גג של משפחה מספר בקצרה חלק חשוב מהסיפור של הכיבוש כולו

מאת:

37 חיילים הצלחתי לספור. לפחות 37. עולים אחד אחרי השני, כולם עם אפוד ונשק, ומטפסים בשעת צהריים על גג בית משפחת אבו-חיה בחלק של חברון שנמצא בשליטה ישירה של ישראל.

למה? לא ברור. הם לא מדברים עם בני המשפחה. או לא מסבירים, ליתר דיוק. רק זורקים "תסגור את הדלת", ו"תכבה את המצלמה". זאת בעת שחלק מהחיילים עצמם, עם חיוך על הפנים, נהנים לצלם את המשפחה מגבוה, על המדרגות המובילות לגג.

הם מתעלמים משאלות בעל הבית, מוחמד אבו-חיה, המצלם, שמנסה להבין מה קרה שפתאום עשרות חיילים מטפסים לו על הגג.

הם מגיעים למעלה, מתאספים, ואז: מסתדרים לתמונה קבוצתית עם נוף יפה של חברון שנפרס מאחוריהם. "תעלו לאינסטגרם", אומר אחד בסוף הסרטון הקצר הזה. לאחר מכן השתהו עוד כשעה בראש הגג, והלכו – כך לפי כיתוב הסרטון בערוץ היו-טיוב של "בצלם".

יש דברים נוראים בעולם מהפעולה הזאת. כלומר, יש המון דברים נוראים בעולם יותר מהפעולה הזאת. רק בהקשר הסכסוך, למשל, אפשר לדבר על אלפי ההרוגים במלחמות השנים האחרונות, או על חטיפות ורציחות ארבעת הנערים, או על אלימות ברחובות ירושלים, או על חמאס שהוציאו להורג אנשים להורג ללא משפט בחשד לשיתוף פעולה בזמן המלחמה בעזה, או אפילו סיפור אחר של אותה משפחת אבו-חיה אשר בחברון, כשחיילים איימו לעצור את הילד בן ה-14, מאהר, כשהם מודים שהוא בכלל לא עשה כלום, ואומרים שיעצרו אותו בעתיד גם אם לא יפשע בכלל.

ועדיין, יש משהו בסתמיות, ביום-יומיות של הסרטון הזה, שלוכד חלק מהותי מהסיפור של הכיבוש, של המשטר הצבאי שמליוני פלסטינים בשטחים סובלים ממנו. משהו באדנות הזאת, העיוורת, של חיילים שבלי שום סיבה נראית לעין, בלי צו, בלי להסביר מה הם עושים, פשוט עולים לגג של משפחה, חמושים מכף רגל עד ראש, ואז מביימים את עצמם בתמונה קבוצתית, מחייכים ומאושרים. ואז הולכים.

סרקתי את המבטים שלהם כשהם עולים במדרגות. כשהם מצטלמים ביחד. לא נראה היה שמישהו מהם חש אפילו אי-נוחות מהסיטואציה. לא נראה שעולה על דעתם שאולי, רק אולי, גג של משפחה, בית פרטי, הוא שטח שאמור להיות סגור בפניהם אם אין להם סיבה ואישור מיוחדים להיות שם.

הם לא חושבים בכלל, כנראה, איך זה מרגיש להיות אב למשפחה, אם למשפחה, ילד בן 14, ילדה בת שלוש, ולראות כארבעים חיילים שעולים במדרגות הבית שלך ונוהגים בגגך שלך כבשלהם. חיילים של מדינה זרה, בני עם אחר, חמושים, מאיימים, שנמצאים שם כדי לאכוף משטר שאוסר עליך ללכת ברחובות שלמים כי בני העם הנבחר רוצים אותם לעצמם, שמאפשרים לבני העם שלהם לזרוק עליך אבנים ולא מתערבים, שמקיימים בגופם וברוביהם ובשפתם הזרה מציאות שבה יש שתי מערכות חוק שונות לאנשים שונים באותו מקום.

לא, כל זה לא עובר להם בראש, כנראה. וזה בדיוק אחד מהדברים שהם דווקא כן הכי נוראים בסיפור של הכיבוש. העיוורון.

הפוסט פורסם גם באנגית באתר 972+

> צפו: חיילים מאיימים על ילד בחברון במעצר שווא

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מסע ההלוויה של וליד א-שריף במזרח ירושלים, 16 במאי 2022 (צילום: אורן זיו)

מסע ההלוויה של וליד א-שריף במזרח ירושלים, ב-16 במאי 2022 (צילום: אורן זיו)

משטרת ירושלים שוב תקפה הלוויה פלסטינית

בפעם השנייה בתוך שלושה ימים, המשטרה בחרה אמש להתערב באלימות במסע הלוויה, הפעם של הצעיר וליד א-שריף, שנפצע באל-אקצא בחודש שעבר. אתמול המשתתפים מאסו בהתנהלות המשטרה, ופרצו עימותים. 71 נפצעו, אחד קשה, ו-15 צעירים נעצרו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf