newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מנהיג לאומן, עוין לתקשורת ולמיעוטים, וזה לא מי שאתם חושבים

הוא מנסה להשבית את פעילות החברה האזרחית במדינתו באמצעות שלל חקיקות, מאיים על עיתונאים ביקורתיים, מקדם תעמולה ארסית נגד מיעוטים ומשתלט על מינוי שופטים. הכירו את ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה. חשבתם על מישהו אחר?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: דניאל חקלאי

1. ויקטור אורבן הוא ראש ממשלת הונגריה. הוא מגדיר את שיטת המשטר במדינתו כדמוקרטיה לא ליברלית.

2. לאחרונה קידם חוק לאיסור פעילות עמותות שדואגות לזכויות מהגרים בהונגריה בנימוק שהם יערערו את צביון המדינה. במקביל קידם חוק שמטיל 25 אחוזי מס על כל תרומה לארגוני חברה אזרחית בהונגריה ממדינות זרות.

3. חברי הפרלמנט התומכים בו העבירו הצעות חוק פרטיות רבות שהעלו (בגיבוי הממשלה). אורבן מצדו מציג את החוקים הללו כפרי יוזמותיהם הפרטיות של חברי הפרלמנט התומכים בו. לא מדובר ביוזמות שלו, כך הוא טוען.

4. חלק מהחוקים הללו מקוממים במיוחד מנקודת מבט דמוקרטית-ליברלית: הגדרת חסרי וחסרות בית כעבריינים, למשל. ככלל, מדובר בחקיקה שפוגעת לעתים בזכויות האדם והאזרח בעוצמה רבה.

5. בעלי הון המקורבים לאורבן השתלטו על כלי התקשורת המרכזיים בהונגריה. חלקם התעשרו בצורה מדהימה בתקופת כהונתו. כלי התקשורת הללו מציגים את אורבן באור מחמיא ונמנעים מביקורת עליו או על ממשלו. במקביל, הוא רודף באמצעות חקיקה עיתונאים שמפרסמים תחקירים לא רצויים מבחינתו.

> נתניהו משתמש בדמוקרטיה כדי לחתור תחתיה

מצאו את ההבדלים. נתניהו וראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן (חיים זך/לע"מ)

6. חוץ מזה, כאשר ניסה בית המשפט החוקתי בהונגריה לפסול חוקים שונים שעברו בפרלמנט ואשר טמנו בחובם הפרות בוטות של זכויות אדם, חוקקו חברי הפרלמנט ההונגרי שורת חוקים שמבטלים את פסיקת בית המשפט החוקתי ואף מעגנים את החוקים הללו במסגרת החוקה. ממשל אורבן הצליח גם להשתלט על מינוי השופטים במדינה.

7. הונגריה עדיין חברה באיחוד האירופי, אך בפרלמנט האירופי נשמעים קולות מודאגים בעקבות היחלשות המשטר הדמוקרטי במדינה זו.

8. כדאי להזכיר עוד שאורבן גם שינה את דרך חלוקת מחוזות הבחירה באופן שיצר במידה רבה משטר חד מפלגתי בהונגריה. כך או אחרת, הוא נחשב ראש ממשלה אהוד. 50 אחוזים מהציבור בהונגריה, כך לפי הסקרים, עומדים לבחור בו לקדנציה שלישית ברציפות. הוא גבר נאה ומרשים. אני לא יודע הונגרית אבל הבנתי שהרטוריקה שלו מרשימה.

9. אורבן נבנה במידה רבה מרטוריקה לאומנית, שנאת זרים (בעיקר מוסלמים) ואף מרמיזות אנטישמיות נגד בעלי הון יהודים. התעמולה שלו הציגה את המיליארדר היהודי ניצול השואה (ויליד הונגריה) ג'ורג' סורוס כמי שפועל למען מהגרים מוסלמים ובכך מסכן את צביונה של הונגריה.

10. זהו. זה מה שאני יודע על ויקטור אורבן שהוא ראש ממשלת הונגריה. אני מדגיש: ראש ממשלת הונגריה. כתבתי רק על הונגריה.

עורך הדין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין בתחום עבירות הצווארון הלבן, הדין המשמעתי וועדות החקירה.

> הלופר של נתניהו משוכלל אפילו מזה של נטע ברזילי

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אין עיסה שהוא לא בוחש בה. מוחמד בן זאיד עם נשיא ארה"ב, דולנד טראמפ (דוברות הבית הלבן)

אין עיסה שהוא לא בוחש בה. מוחמד בן זאיד עם נשיא ארה"ב, דולנד טראמפ (דוברות הבית הלבן)

כדאי לשליט האמירויות ללמוד מהעבר: רומן עם ישראל נידון לכישלון

מוחמד בן זאיד הוא מנהיג עם שאיפות מרחיקות לכת. כעת הוא מנסה לבסס את מעמדו באמצעות קשריו עם ישראל, אלא שההיסטוריה מראה שהתקרבות לישראל היא מתכון לכישלון עבור כל מדינה ערבית, ורעל לאזור כולו  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf