newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

התשובה של אתר וואלה להטרדות מיניות: גזענות

אתר וואלה דיווח לקוראיו בידיעה ראשית על בחור פלסטיני שנעצר באשמת הטרדה מינית של נשים בחוף הים בתל-אביב. האם גם כאשר גברים יהודים מטרידים נשים על החוף זה שווה כותרת ראשית באתר, או שהאימה קשורה למוצאו של הבחור?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: עדו קונרד

ביום שישי האחרון פרסם אתר וואלה ידיעה תחת הכותרת הבאה: "הפלסטינים שמגיעים לחופי תל-אביב לא עומדים בפני מראה הנשים". הכתבה מתארת כיצד גברים פלסטינים מהגדה המערבית מנצלים את אישורי הכניסה לישראל, הניתנים בקלות רבה יותר במהלך חודש הרמדאן בכדי לאפשר למתפללים גישה לירושלים, ליהנות מחופי תל-אביב. אבל אם תשאלו את וואלה, הרי שלא כל הגברים הללו תמימים כל כך.

המאמר מדווח על בחור פלסטיני בן 19 מחברון שנעצר באשמת הטרדה מינית של שתי נשים בחוף, בשבוע שעבר. "בכל שנה בחודש הרמדאן אנחנו נתקלים בתופעה הזו", אמר החוקר רב סמל בכיר יוני הירשהורן בדיון שנערך בהארכת מעצרו של הבחור. עוד הוסיף הירשהורן כי "תיירי הרמדאן שמקבלים אישורים להתפלל משלבים גם טיול בתל-אביב. הם מגיעים לחופי תל-אביב וחלקם לא עומד מול מראה המתרחצות, ואז אנחנו מקבלים דיווחים על הטרדה מינית ועל תקיפה מינית".

> ברמדאן גם נשים פמיניסטיות חוזרות למטבח

פלסטינים בחוף הים בתל-אביב בסיומו של עיד אל-פיטר, אוגוסט 2013 (אקטיבסטילס)

פלסטינים בחוף הים בתל-אביב בסיומו של עיד אל-פיטר, אוגוסט 2013 (אקטיבסטילס)

אין להקל ראש במופעים של הטרדה ותקיפה מינית, ואין כל ספק כי יש להתייחס במלוא הרצינות לכל תלונה על תקיפה מינית. גברים לא יכולים לבצע פשעים מיניים אלימים נגד נשים ולצפות ליחס סלחני. אבל עלעול בכתבה של וואלה, העמוסה לעייפה בתמונות אילוסטרציה של גברים פלסטינים-למראה המזילים ריר למראה נשים יהודיות ולבנות לכאורה על החוף, אי אפשר שלא לתמוה מדוע לכל הרוחות מצאו עורכי האתר את הידיעה הזו ראויה לפרסום, בעוד ידיעות על גברים יהודים המטרידים נשים יהודיות זוכות לפרסום לעתים נדירות בלבד. האם מוצאם הלאומי של התוקפים משרת משהו פרט למספר הכניסות לכתבה, שלא לדבר על הסתה לאומנית? האם גם כאשר גבר יהודי תוקף אישה יהודיה על החוף, זה אייטם שווה דיווח?

עניין אחר שתופס את העין הוא האופן בו האתר מבנה את דמותן של הנשים היהודיות, החשופות לתקיפה. המאמר של וואלה מזכיר עד זרא את ההבנייה הגזענית של דמותו של הגבר השחור כ"פרא אולטרה-מיני בעל תשוקה אינסופית לנשים לבנות", כפי שהגדיר החוקר כריסטופר מלצר. למעשה, המאמר של וואלה רק מהדהד מחדש את הקלישאה לפיה נשים יהודיות לבנות נתונות בכל רגע נתון לסכנת תקיפה מצד פרא חום או שחור. אין בזאת, כמובן, משום תמיכה בנשים עצמן. כל שעושה הבנייה זו הוא להעמיד את הקורא מול שתי מסקנות: גברים פלסטינים הם מקור לפחד, ונשים יהודיות הן רכושם הבלעדי של גברים יהודים.

בעוד המסקנה הראשונה היא בבחינת שגרה בשיח התקשורתי בישראל, המסקנה השניה הולכת ותופסת בשנים האחרונות נפח של ממש, במיוחד על רקע צמיחתו של ארגון להב"ה, ה"מפציר" בנשים יהודיות שלא להתרועע עם גברים לא יהודים. ואולם בעוד הגזענות של ארגון להב"ה גלויה לעין כל, אתר וואלה מנסה להציג את המאמר שלו כ"חדשות". לא נותר אלא לשאול, מה יהיה גורלנו כאשר לא נוכל עוד להבחין בין השניים.

עדו קונרד הוא עורך באתר 972+. המאמר התפרסם במקור באנגלית באתר 972+

> בצבא חושבים שאבנים הורגות רק אם ערבים זורקים אותן

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

בני משפחת טקה ביקשו לראות מי האיש שירה בסלומון, חומת השוטרים באולם לא נתנה להם. השוטר הנאשם לפני תחילת הדיון (צילום: אבי בלכרמן)

פתיחת משפט השוטר שהרג את סלומון טקה: הנאשם הוצג כקרבן

השופט פנה לבני משפחת טקה ואמר ש"אלימות לא תשפיע עליו", חומה של שוטרים הסתירו את הנאשם מבני המשפחה, אבל אחד הפעילים סיכם: כתב האישום מרוכך, אבל עצם העובדה שהוא נשפט היא הישג של המאבק

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf