newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

התקשורת בשירות השב"כ: בלי ביקורת, בלי עובדות ובלי חזקת חפות

הפרסומים בעברית על מעצרי החשודים ברצח רנה שנרב ואנשי החזית העממית מספקים הצצה למנגנון היח"צ ה"ביטחוני": הודעת השב"כ מתפרסמת כלשונה גם כשעולות ממנה שאלות קשות; החשודים הופכים למורשעים; וכל העצורים הם "מחבלים", אף שרבים מהם כלל אינם מואשמים בפעילות מיליטנטית כלשהי

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הפרסומים בתקשורת בעברית אתמול (רביעי) והבוקר מספקים הצצה לאופן שבו עובד מנגנון היח"צ בנושאים "ביטחוניים" – הרשויות שולחות הודעה, וכלי התקשורת מפרסמים אותה בלי לבדוק את העובדות, גם כאשר מה שכתוב בהודעה עצמה מעורר שאלות קשות וסתירות.

> סיקור בהרחבה: פוליטיקאית שהפכה למחבלת? לא לפי כתב האישום

הכותרת ב"ידיעות אחרונות" היתה – "הפוליטיקאית שהפכה למחבלת", אף ששום דבר בהודעה עצמה או בכתב האישום לא קשר את חברת הפרלמנט הפלסטיני חאלדה ג'ראר לפעילות מיליטנטית. באתר ynet, גם הוא מקבוצת ידיעות אחרונות, העתיקו והדביקו חלקים מהודעת השב"כ, והוסיפו כי "החוליה היתה חלק מתשתית של כ-50 מחבלי החזית העממית באזור רמאללה", אף שאפילו בהודעת השב"כ עצמה לא צויין כי מדובר ב-50 איש שעסקו בפעילות מיליטנטית כלשהי. הסיקור ב"ישראל היום" היה דומה.

גם בעיתון "הארץ" בחרו לפרסם בכותרת, כעובדה, כי נעצרו עשרות פעילים "שתכננו וביצעו פיגועים" – מבלי לציין שחלק מהעצורים לא הואשמו בכך, ואפילו לא נחשדו בתכנון וביצוע פיגועים. גם ב"ידיעות אחרונות" דובר על "תשתית טרור של עשרות מחבלים".

בכלי התקשורת השונים לא היה ניתן למצוא כלל אזכור לשימוש המניפולטיבי שנעשה בצו איסור פרסום במקרה הזה. הצו הוצא מיד לאחר הרצח של הנערה רנה שנרב, וחודש פעמים רבות מאז. כמו במקרים אחרים, גם כאן הוא הצליח למנוע כל דיון ציבורי ופוליטי על המעצרים, ובסופו של יום שימש כלי של צנזורה פוליטית.

כותרת ב"ידיעות אחרונות" על פרשת החזית העממית, ב-19 בדצמבר 2019

הפרסום הנוכחי של השב"כ מדגים היטב גם את האבסורד של הצווים בעידן האינטרנט. המעצרים פורסמו בהרחבה בכלי התקשורת בערבית, ברשתות החברתיות וגם באנגלית – אך לא בעברית. לא בלתי סביר להניח שהצו נועד בעיקר לאפשר לשב"כ לפרסם את הודעותיו בעניין במועד שנוח לו.

באף אחת מהכתבות שפורסמו בעניין לא הופיעה המלה "חשודים", שנהוג להשתמש בה כאשר מדובר על עצורים בישראל. זאת, אף שאיש מהעצורים עדיין לא הורשע, ולפחות כמה מהם מוחזקים במעצר מינהלי ללא משפט. נראה שלכלי התקשורת בישראל מספיק שהשב"כ מוציא הודעה כדי להפוך פלסטינים למורשעים.

במקביל, בצה"ל מיהרו למסור שהם נערכים למיפוי לקראת הריסה של בתי "מחבלים", אף ששוב כדאי להזכיר כי איש עדיין לא הורשע ברצח. תגובתו של ארגון אדמיר או של עורכי דין שמייצגים את העצורים כלל לא הוזכרה בכלי התקשורת הישראלים.

צו איסור הפרסום מנע גם מאתנו ב"שיחה מקומית" לסקר עד כה את גל המעצרים. בשבוע שעבר, במהלך דיון בהארכת מעצר של חברת הפרלמנט הפלסטינית חאלדה ג'ראר בבית המשפט הצבאי בעופר, ביקשנו להיות נוכחים באולם – אך השופט קבע שמדובר בתיק שמתנהל בדלתיים סגורות, כשהוא מתבסס על צו איסור הפרסום.

ראש השב"כ נדב ארגמן מדבר עם עיתונאים, ב-7 בנובמבר 2019 (צילום: פלאש90)

עם זאת, רק כמה ימים קודם לכן, כשלרשויות זה התאים, הן איפשרו לכתבת "כאן" כרמל דנגור לתעד את מי שחשוד שעמד בראש החוליה שרצחה את שנרב, סאמר ערביד, בתוך אולם בית המשפט – אולי כדי להוכיח שהוא אינו בסכנת חיים אחרי העינויים הקשים שעבר בחקירתו.

כל זמן שהתקשורת הישראלית ממשיכה במדיניות "העתק-הדבק" להודעות של השב"כ, הצבא והמשטרה, הקוראים הישראלים – שרוצים לקבל את התמונה המלאה של האירועים שלא דרך פרסומים בערבית ובאנגלית – ימצאו אותה רק בכלי תקשורת עצמאיים.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
האדון והנתין. בנימין נתניהו עם דונלד טראמפ בשולי עצרת האו"ם בניו יורק (אבי אוחיון, לע"מ)

אמריקה לא מתכוונת לעזור לישראל להיחלץ מהכיבוש, אלא בדיוק ההפך: להעמיק אותו. בנימין נתניהו ודונלד טראמפ (אבי אוחיון, לע"מ)

נתניהו וטראמפ יכולים לחגוג, אבל המפתחות עדיין בידי הפלסטינים

הסכמי אוסלו העמיקו את הנורמליזציה של הכיבוש גם בתודעה הציבורית הישראלית. בשביל זה לא היה צריך את טראמפ. אבל המעבר לאקט הסיפוח חייב להסתמך על המשך הסטטוס קוו מצד הרשות הפלסטינית, וזה ככל הנראה לא הולך לקרות   

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf