newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

משחק הכיסאות ברשימה המשותפת: חד"ש מגלגלת את הכדור לטיבי

לאחר שח"כ אבו מערוף הגיש את מכתב ההתפטרות שלו לכנסת, בחד"ש ממתינים לצעדים הבאים של תע"ל. למרות שמועד הרוטציה חלף מזמן, השתיים ממשיכות לגרור רגליים תוך הפרחת הצהרות על מחויבות להסכם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הרשימה המשותפת רשמה אתמול (רביעי) פרק נוסף במחול הטנגו שמתנהל שם כבר חודשים סביב הסכם הרוטציה. כזכור, על פי ההסכם במחצית השנייה של קדנציית הכנסת מקומות 12 ו-15 אמורים היו להתחלף בין תע"ל לרע"ם, ומקומות 13 ו-14 בין חד"ש לבל"ד, כך שמספר חברי הכנסת של בל"ד ורע"ם יגדל משלושה לארבעה.

על הפלונטר אליו נכנסו המפלגות סביב פרשנות ההסכם בעקבות פרישתו של באסל גטאס כבר כתבנו כאן בהרחבה, אבל דבר אחד בטוח: במשך חודשים ארוכים, שתי המפלגות שחברי הכנסת מטעמן אמורים על פי ההסכם להתפטר מהכנסת, קרי חד"ש ותע"ל, גוררות רגליים תוך הכרזה מתמדת על "מחוייבות להסכם", למרות שבפועל מועד ביצוע הרוטציה חלף מזמן והכנסת כבר יצאה לפגרה.

> משבר הרוטציה חושף את היסוד הרופף של הרשימה המשותפת

לפני כשבועיים הפקידו חברי הכנסת אוסמה סעדי (תע"ל) ועבדאללה אבו מערוף (חד"ש) את התפטרותם מהכנסת לידי ועדת ההסכמה, המלווה את הדיונים בין ארבע המפלגות. אתמול הגיש חבר הכנסת אבו מערוף את מכתב ההתפטרות שלו לכנסת, צעד חיובי ראשון לקראת מימוש ההסכם. במקומו של אבו מערוף ייכנס לכנסת סעיד אלח'רומי מרע"מ. כדי שהמהלך יושלם וגם בל"ד תקבל את הנציגה הנוספת שההסכם מבטיח לה, גם ח"כ סעדי צריך להגיש את התפטרותו לכנסת, והמועמדים במקומות 16-18  צריכים למשוך את מועמדותם. יצוין כי אבראהים חג'אזי מרע"מ, מקום 16 ברשימה לכנסת, כבר הודיע יותר מפעם בפה מלא על נכונות למשוך את מועמדותו. יותר מזה: ברע"מ ממשיכים לדבוק בעמדה שמימוש הרוטציה מחייב את כניסתה של ניבין אבו רחמון לכנסת כנציגה הרביעית של בל"ד.

כמה מסובך זה יכול להיות? מסתבר שמסובך מאוד. אלה, למשל, הדברים שאמר מזכ"ל חד"ש מנצור דהאמשה, שליווה את חבר הכנסת אבו מערוף בדרכו לכנסת כדי להגיש את התפטרותו בשיחה לאתר "אל-ערב" ולעיתון "כל אל-ערב":

בגאווה רבה אנחנו בחד"ש אומרים שעם הגשת ההתפטרות של חבר הכנסת עבדאללה אבו מערוף השלמנו וביצענו 90% מההסכם, שכתוב בו באופן ברור שחבר הכנסת עבדאללה אבו מערוף ייצא כדי שייכנס במקומו ג'ומעה אזברגה שכבר נכנס לכנסת, ועכשיו תתבצע גם כניסתו של סעיד אל-ח'רומי – וזה אומר שמה שכתוב בהסכם בוצע ונגמר, לפי דעתנו.

כלומר מבחינת מזכ"ל חד"ש, שגם בעבר נקט בקו ניצי יותר ביחס לביצוע ההסכם מאשר גורמים אחרים במפלגה, בזה נגמר חלקה של חד"ש ברוטציה. משיכת המועמדות של יוסף עטאונה כדי לאפשר את כניסתה של ניבין אבו רחמון, הנציגה הרביעית של בל"ד, לא עומדת על הפרק על פי דברים אלה.

אל מול הקו הניצי של דהאמשה, נוקט יו"ר חד"ש ח"כ איימן עודה בנימה אחרת. הנה דברים שאמר במסיבת העיתונאים שכינסה המפלגה לאחר הגשת מכתב ההתפטרות של אבו מערוף: "יהיה עוד המשך לנושא הרוטציה. חד"ש ותע"ל התחייבו וחד"ש קיימה, ועכשיו על האחים בתע"ל לקיים את מה שהם התחייבו לו. יש לי אמון במוסריות ובמחויבות שלהם לזה שהעניין יתבצע".

במילים אחרות, אחרי התפטרותו של אבו מערוף, חד"ש מגלגלת את הכדור למגרש של תע"ל – "כעת תורכם, חברים". מתע"ל פרסמו את התגובה המפולפלת הבאה:

[…] לאור השינויים ברשימה שנוצרו בשל ההתפטרות של חבר הכנסת באסל גטאס, יוצא שחבר הכנסת אבו מערוף הוא זה שבמקומו נכנס האח סעיד אל-ח'רומי כנציג רע"ם.

ועכשיו, אחרי ההתפטרות של אבו מערוף וכניסת אל-ח'רומי שבמקום ה-15, ולמרות שבהסכם הרוטציה לא נכתב במפורש לגבי המועמדים שאחרי המקום ה-15 (כך שעם כניסת אל-ח'רומי ואזברגה התקיים מה שנקבע בהסכם מבחינה מילולית) –  אנחנו בתע"ל חוזרים ומדגישים שוב את מה שאמרנו כבר מהיום הראשון, ומבהירים שאנחנו מחויבים לביצוע הרוטציה בשלמותה כמקשה אחת, באופן שעליו יסכימו ארבעת מרכיבי הרשימה המשותפת.

"ביצוע הרוטציה כמקשה אחת" היא מנטרה שבמפלגתו של אחמד טיבי מרבים לחזור עליה מאז תחילת הסאגה. היא לא מסייעת להבהיר מדוע כעת, עם התפטרותו של אבו מערוף, לא ילך בעקבותיו גם ח"כ סעדי לצורך השלמת השלב הראשון של הרוטציה.

> ח"כית שלישית לרשימה המשותפת? "אני מאמינה בהגינות ההנהגה הערבית"

חברי הכנסת טיבי, עודה וגנאים, הרשימה המשותפת (יונתן זינדל/פלאש90)

חברי הכנסת טיבי, עודה וגנאים, הרשימה המשותפת (יונתן זינדל/פלאש90)

הנימה החמקנית של תע"ל לכל אורך הסאגה לא חמקה גם מעיני השותפים מרע"מ. כך אמר ביום שני האחרון יו"ר הלשכה הפוליטית של רע"מ, אבראהים חג'אזי, בראיון טלוויזיוני: "ביום רביעי חבר הכנסת עבדאללה אבו מערוף יגיש את התפטרותו הרשמית לכנסת, ואחרי 48 שעות היא תיכנס לתוקף וסעיד אל-ח'רומי מרע"מ ייכנס לכנסת. ואני אומר את זה כדי שיהיה ברור: אין בזה יישום מילולי ומפורש של הרוטציה […] הבקשה מצידנו ברורה ומפורשת: האח אוסמה סעדי נבחר לחצי קדנציה והוא צריך לעמוד בהתחייבות שלו. הוא היה אמור להתפטר לכל המאוחר עד 25 ביולי, ועברו מאז כבר שבועיים. אז העצה שלנו לסעדי ולתע"ל זה שיגישו את ההתפטרות שלו אפילו לפני ההתפטרות של עבדאללה אבו מערוף ביום רביעי". זה, כידוע, לא קרה.

בבל"ד הגיבו למהלך:

בל"ד רואה בהתפטרותו של ד"ר עבדאללה אבו מערוף צעד הכרחי בהשלמת מהלך הרוטציה, שלא תושלם עד למשיכת המועמדות של יוסף עטאונה מחד"ש. התפטרותו של אבו מערוף כשלעצמה איננה יעד של ההסכם, כי אם אמצעי לסלילת הדרך לכניסת נציגה נוספת מטעם בל"ד. לפיכך מבחינת בל"ד אין בהתפטרות אבו מערוף לבדה עמידה של חד"ש בהתחייבותה להשלמת הרוטציה ושמירה על אחדות הרשימה המשותפת. זאת בנוסף לצורך הדחוף בהתפטרותו של אוסמה סעדי ומשיכת המועמדות של ואיל יונס מטעם תע"ל, וכן משיכת המועמדות של אברארהים חג'אזי מרע"מ כדי לאפשר את כניסתם של ניבין אבו רחמון והאח ח'רומי.

אפשר לשאול אם כל השותפות אכן כל כך מחויבות למימוש ההסכם כפי שהן מכריזות השכם והערב, כיצד זה ששבועות אחרי המועד המוסכם הוא עדיין לא נראה באופק, למרות שאפשר היה להשלים אותו בתוך שעות. אפשר גם לתהות עד כמה גרירת הרגליים הזו קשורה לריח הבחירות הנישא באוויר, בהתחשב בסכום הכספי הלא מבוטל שכל חבר כנסת מכהן יהיה שווה למפלגתו במסגרת חוק מימון הבחירות. כך או כך, דבר אחד ברור – גם אם בסופו של דבר ההסכם יתבצע ורע"מ ובל"ד יזכו לנציגים הנוספים שההסכם מבטיח להן, את הנזקים שהסבה הפרשה הזו לרשימה המשותפת יקח זמן רב מאוד לתקן, אם בכלל.

תודה לנדב פרנקוביץ' על התרגומים ועל הסיוע בהכנת הכתבה.

> בית המשפט מתיישר עם השב"כ: יש ערבים "מסוכנים מלידה"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

רצון להלבין את הפשעים שאנחנו עושים בשטחים. ראש הממשלה נתניהו עם נשיא צרפת עמנואל מקרון הבוקר בירושלים (צילום: מרק ישראל סלם)

השימוש באושוויץ למאבק נגד ביה"ד בהאג הוא חילול השואה

נתניהו מבקש להשפיע על באי הכנס הבינלאומי לזכר שחרור אושוויץ כדי שילחצו לדחות את בקשת התובעת לדון בפשעי מלחמה של ישראל והפלגים הפלסטיניים. זה מהלך פסול מבחינה מוסרית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf