newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

יום קשה בירושלים: ישראל הרסה תשעה בתים במזרח העיר

אם הקצב של החודשים האחרונים יימשך, צפויה השנה הנוכחית לשבור את שיא הריסות הבתים במזרח ירושלים. הבוקר זה קרה שוב. ותושבי מערב העיר? מביטים ולא רואים דבר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: אביב טטרסקי

יום של הריסות הביאה מדינת ישראל על מזרח ירושלים: "כוחותינו" הרסו היום (חמישי) ארבעה בתים באל-ולאג'ה, בחלק מהכפר שסופח לירושלים; בא-טור הרסנו בית ובו ארבע דירות, ובצור באהר הסתפקנו בהריסת דירה אחת; בעיסאוויה הרסנו שלוש חנויות.

לסיכום, תשע משפחות איבדו את ביתן היום בירושלים.

היום הזה קשה במיוחד, אך הוא חלק מתופעה שנמשכת שנתיים. ישראל הגבירה מאוד את הריסות הבתים בשטחים הכבושים. בכל האמור בירושלים, 2016 הייתה שנת שיא עם 123 יחידות דיור שישראל הרסה, יותר מפי שניים מהממוצע השנתי. בארבעת החודשים הראשונים של 2017 ישראל הרסה 66 יחידות דיור במזרח ירושלים. בקצב הזה – 2017 תהיה הרבה יותר גרועה מהשנה שעברה.

> פעילים פוצצו הרצאה של ניר ברקת באונ' העברית: "החומה צריכה ליפול"

הריסות הבתים הבוקר במזרח ירושלים

הריסות הבתים הבוקר במזרח ירושלים

2016, הייתה גם השנה הראשונה בה ישראל הרסה יחידות דיור בשכונות הירושלמיות שנותקו ממנה בידי גדר ההפרדה, מה שמחזיר אותנו לוולאג'ה – שם בדיוק לפני שבוע התחדשה הבנייה של גדר ההפרדה.

ההריסות בוצעו בחלק של הכפר שסופח לירושלים. למרות הסיפוח, העירייה והמדינה מעולם לא סיפקו בדל של שירות לכפר. למרות זאת, את הריסות הבתים שנבנים ללא היתר רק בגלל שישראל מנעה את אישורה של תכנית מתאר לכפר, ישראל מתעקשת לעשות. גדר ההפרדה גרמה נזקים אדירים למטעים שמהם מתפרנסים אנשי ולאג'ה, וגוזלת מהם 1,000 דונם שיישארו בצד הישראלי של הגדר ויהפכו לגן לאומי, בו יטיילו ויבלו ישראלים. הגדר גם תנתק את הכפר פיזית מירושלים, ותקבע את ההתעלמות המתמשכת מקיומם של תושביו. על אף הניתוק שנכפה על הכפר, ישראל מתעקשת "לשמר את הקשר" בדמות המעשה האכזרי של הריסת בתים. עשרות משפחות בכפר חיות בבתים שמרחפת מעליהם סכנת הריסה.

> עיריית ירושלים מכריחה לבחור: לבנות ולהסתכן בהריסה או לעזוב את העיר

הריסות הבתים הבוקר במזרח ירושלים

הריסות הבתים הבוקר במזרח ירושלים

לא הספקתי לברר פרטים מלאים על המשפחות שאיבדו היום את בתיהן, אולם המהות ברורה היטב. ברורה הרשעות של מדיניות ההריסות בולאג'ה, במזרח ירושלים וברחבי שטחי C. בשנתיים האחרונות אלפי אנשים איבדו את בתיהם בהריסות, שכל מטרתן היא גירוש של האוכלוסייה אל המובלעות של שטחי A ו-B.

ברורים הייאוש וגם האדישות של אנשי ולאג'ה, שכבר אין להם כוח להתמודד עם האלימות שמופעלת נגדם, וגם אין להם תקוה לשינוי חיובי באופק כלשהו. בניית הגדר, ההריסות, גזל האדמות – כל אלו מתקבלים בהכנעה, ללא ניסיון של התנגדות וללא התארגנות קהילתית שתקהה במשהו את המכות הניחתות.

> יוזמה: אף בית לא ייהרס כל עוד אין לשכונתו תכנית מתאר

הריסות הבתים הבוקר במזרח ירושלים

הריסות הבתים הבוקר במזרח ירושלים

וברורה גם אטימות הלב שלנו הישראלים. אטימות שהדבר היחיד שמתחרה בה זו הזחיחות של "העם המוסרי ביותר בדמוקרטיה היחידה …". אנחנו לא רוצים לדעת, בקושי מושכים כתף ואם בכל זאת יאלצו אותנו להתייחס לפשעים הללו, רבים מאתנו ימצאו איך להאשים את הקרבנות. את ולאג'ה רואים היטב מגילה, מלחה, עיר גנים, גבעת משואה, קטמונים, עמינדב, ניות  וטלביה. עשרות אלפי ירושלמים יצאו הבוקר מהבית בעת ביצוע ההריסות. הם הביטו לכיוון שבו נמצאים ולאג'ה, ולא ראו דבר.

הטקסט על ולאג'ה פורסם באתר של ידידי ולאג'ה. אביב טטרסקי פעיל בקבוצת "דהרמה מעורבת חברתית".

> מהנכבה עד קמיניץ, ישראל ממשיכה לשכלל את כלי השליטה והנישול

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

"בלי ההפגנות, נתניהו היה מצליח להתחמק ממשפט"

כ-1,000 איש מקבוצות המאבק בשחיתות הפגינו ליד מעון ראש הממשלה הרשמי בבלפור, ורבים מהם אמרו כי ללא המאבק הממושך לא היה מוגש כתב אישום. נתניהו מצדו ניצל את ההזדמנות למפגן כוח ולדחיפת המסר כי לא הוא אלא כל מצביעי הימין עומדים למשפט, שאותו הדהדו גם רבים מתומכיו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf