newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הצלחה לשביתה הכללית של הציבור הפלסטיני בישראל ובגדה

לפי ועדת המעקב שהכריזה על השביתה, ההיענות היתה גבוהה, ורוב החנויות ביישובים הערביים היו סגורות. בסלקום הפסיקו את העבודה לשעה למען "דו קיום", וספגו איומים בחרם מארגוני ימין. "העיתוי היה מוטעה", אמרו שם

מאת:

השביתה הכללית שהוכרזה היום (שלישי) בציבור הפלסטיני זכתה להיענות רחבה – גם בתוך ישראל וגם בגדה המערבית.

ברוב הערים והיישובים הערביים, בתוך ישראל ובגדה המערבית, רוב החנויות היו סגורות.

השביתה הצליחה לאחד פלסטינים משני צידי הקו הירוק. הפגנה ביפו אתמול (צילום: אורן זיו)

השביתה הצליחה לאחד פלסטינים משני צידי הקו הירוק. הפגנה ביפו אתמול (צילום: אורן זיו)

על השביתה הכריזה ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל, במחאה על המלחמה בעזה, על המתקפה על הפלסטינים בירושלים, בשיח' ג'ראח ובמסגד אל-אקצא, ועל המתקפה על הציבור הערבי בכלל ובערים המעורבות בפרט.

לפי ועדת המעקב, ההיענות לשביתה היתה גבוהה, ושכירים, עצמאים, עסקים, מוסדות ובתי מלאכה נענו לה.

בעקבות יוזמה של פעילים פלסטינים עצמאים, השביתה התרחבה כאמור גם לערי הגדה המערבית. בערים רבות אורגנו פעילויות תרבות במהלך השביתה. כך, בחיפה נערכו בעיר התחתית פעילות לילדים, מוזיקה והרצאות של עורכי דין על זכויות האזרחים הפלסטינים מול השלטונות. גם בנצרת ובערים אחרות היו פעילות דומות.

ביפו, למשל, נערכה עצרת שבה השתתפו כ-200 איש. "לא לטבח בעזה, לא לגירוש אתני ביפו, בשייח' ג'ראח, בוואדי ניסנס בחיפה", קראו הדוברים.

במהלך היום התקבלו דיווחים על עובדים פלסטינים שקיבלו הודעות פיטורים או איומים בפיטורים משום שהחליטו להשתתף בשביתה. בעקבות הדיווחים האלה פנה ארגון עדאלה ליועץ המשפטי לממשלה, לנציב שירות המדינה ולנציבה לשוויון הזדמנויות בעבודה, וביקש מהם להוציא הנחיה ברורה שלפיה נקיטה בפיטורין עקב השתתפות בשביתה היא בלתי חוקית, דרסטית ובלתי מידתית, ומהווה עבירה פלילית.

בחברת סלקום הפסיקו את העבודה למשך שעה וקראו לעובדיהם לצאת החוצה למען "דו קיום, אחווה ואהבת חינם". "לא ניתן לקומץ קיצונים לקבוע לנו את סדר היום", נכתב בהודעה, שהיו חתומים עליהם ועד העובדים והנהלת החברה.

השביתה בעכו. (צילום: זו הדרך)

השביתה בעכו (צילום: זו הדרך)

בעקבות ההודעה הזו הודיעו ארגוני ימין ומועצות אזוריות של מתנחלים בגדה המערבית על החלטתם לעזוב את חברת סלקום בגלל "ההזדהות עם תומכי טרור". נמסרו דיווחים על מאות ביטולים של מנויים בחברה, אם כי אין לכך אישור רשמי.

בעקבות הלחץ, הודיעה חברת סלקום כי ההתכנסות של העובדים היום נעשתה בקריאה ל"דו קיום וחיים משותפים". בחברה הדגישו כי להתכנסות לא היה כל קשר עם השביתה שהכריזה ועדת המעקב. "בדיעבד, העיתוי היה שגוי", נאמר בהודעת החברה.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פרופ' רפאל גרינברג (צילום: אורן זיו)

"אנחנו אמורים להיות גאים ולבנות עתיד חדש, והעתיקות שלנו מורידות אותנו כל הזמן". פרופ' רפאל (רפי) גרינברג (צילום: אורן זיו)

"האסונות שלנו נחגגים בארכיאולוגיה. אנחנו ממש קבלני חורבן"

ספרם החדש של הארכיאולוגים רפי גרינברג ויאניס חמילקיס עוסק בשימוש הדומה שנעשה בארכיאולוגיה קולוניאלית בישראל וביוון לצורך ביסוס הזהות המערבית ומחיקת שכבות היסטוריות "עודפות" בדרך אל העבר המכונן. אבל הארץ שלנו, מזכיר גרינברג, אינה לבנה. ראיון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf