newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כאלפיים מפגינים בתל אביב: להכריז מצב חירום אקלימי

עם תחפושות, בובות, מיצגים והובלה של בנות ובני נוער - קראו המפגינים לפעולה מיידית לעצירת שינוי האקלים מעשה ידי אדם. מאות אלפי אנשים מפגינים היום ברחבי העולם במסגרת מחאות האקלים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אורן זיו השתתף בהכנת הכתבה

במסגרת יום מחאה בינלאומי על אסון האקלים צעדו היום (שישי) בצהריים כאלפיים מפגינים בתל אביב, בדרישה שהנהגת המדינה תכריז על מצב חירום אקלימי. מטרת הכרזה כזאת היא לכוון את כל רשויות המדינה לפעול באופן מיידי לצמצום חד בגורמים לשינוי האקלים – ובהם משק האנרגיה והתחבורה המבוססים על דלקים מאובנים, ותעשיות המוצרים מן החי – וכן להתחיל להיערך לנזקים הצפויים והבלתי נמנעים שכבר נגרמים לתושבי המדינה כתוצאה משינוי האקלים. בריטניה, אירלנד, צרפת וקנדה כולן הכריזו על מצב חירום אקלימי בשנה האחרונה.

המפגינים בתל אביב היו חברים בקואליציה רחבה של ארגונים, ועם שיעור בולט של בנות ובני נוער, שגם בישראל כמו במקומות אחרים בעולם מובילים את המחאה למען עתיד האנושות ועתידם שלהם. הם התאספו ברחבת בית הכנסת הגדול ברחוב אלנבי, וצעדו בשדרות רוטשילד עד לעצרת בכיכר הבימה. לאורך הצעדה ובעיקר בכיכר השתמשו המפגינים בכלים של אמנות מחאתית – כמו בובות של פוליטיקאים, תחפושות, ומייצג של "מוות המוני" – כדי להסב את תשומת לב הציבור לאסון האקלים.

במהלך ההפגנה קראו הצועדים "את העתיד מוכרים על חשבון הילדים", "דור שלם דורש עתיד", "העם דורש צדק אקלימי", "יהודים וערבים יחד למען האקלים", "אם העולם הולך למות, למה לעשות בגרות?", ועוד.

מפגיני אקלים התחפשו לפוליטיקאים וקראו להם להכריז על מצב חירום אקלימי (אורן זיו)

מפגיני אקלים התחפשו לפוליטיקאים וקראו להם להכריז על מצב חירום אקלימי (אורן זיו)

מפגיני אקלים במייצג "מוות המוני" להדגמת סכנות שינוי האקלים (אורן זיו)

מפגיני אקלים במייצג "מוות המוני" להדגמת סכנות שינוי האקלים (אורן זיו)

"הפוליטיקאים דואגים לכיסא הבא – לא לעם שלהם ולא לילדים שלהם עצמם", אמר אביב נוימן, אחד המפגינים. "אחריות אמיתית זה שהממשלה תכריז על מצב חירום אקלימי, כי יש לנו שנים בודדות להפוך את הגלגל ולעבור לאנרגיה מתחדשת במאה אחוז".

"אני הגעתי היום כי מדובר בעתיד שלנו", אמרה קייסי, תלמידת כיתה י' מבית הספר לאו בק בחיפה. "אני באמת לא יכולה להתעלם מהמחקרים. אין סיבה שאשקיע בלימודים שלא אוכל למשש אם אין לי עתיד. רציתי גם להראות לחברים שלי שמחאות זה דבר כיף ששווה לבוא אליו, ובאמת אנשים באים. המודעות בישראל עולה, אבל בקצב אטי מדי. אני מרגישה זלזול מצד המבוגרים".

ביום שישי שעבר התקיימו בכל העולם הפגנות אקלים שבהן השתתפו מיליוני בני אדם. גם היום התקיימו ומתקיימות הפגנות אקלים עם מאות אלפי משתתפים – ממזרח אסיה ועד מערב אירופה ואפריקה. הפגנות נוספות צפויות להתקיים מאוחר יותר היום ביבשת אמריקה.

מפגינים צועדים בתל אביב בדרישה להכרזת מצב חירום אקלימי (אורן זיו)

מפגינים צועדים בתל אביב בדרישה להכרזת מצב חירום אקלימי (אורן זיו)

בובה של דונלד טראמפ בצעדת האקלים בתל אביב (אורן זיו)

בובה של דונלד טראמפ בצעדת האקלים בתל אביב (אורן זיו)

הבריגדות האדומות של "מרד ההכחדה" בצעדת האקלים בתל אביב (אורן זיו)

הבריגדות האדומות של "מרד ההכחדה" בצעדת האקלים בתל אביב (אורן זיו)

ישנה הסכמה רחבה בקרב מדענים ברחבי העולם שלאנושות נותרו קצת יותר מעשר שנים לנקוט בפעולה דחופה ומיידית כדי להאט את קצב ההתחממות הגלובלית כך שלא תעבור מעל 1.5 מעלות, לפני שהנזקים יצמחו לקנה מידה בלתי הפיך. כדי לעצור התחממות קיצונית, התייבשות מקורות מים, עלייה של פני הים, גלים תכופים יותר ויותר של מזג אוויר קיצוני, סופות מסוכנות ושריפות, ולצדם אסונות אדירים לבני האדם ולעולם החי, האנושות חייבת לצמצם בחצי את פליטות גזי החממה תוך עשור ולהפסיקן לגמרי עד 2050, וכן לעצור את בירוא היערות.

הדרכים הטובות ביותר לעשות את זה הן מעבר מהסתמכות על אנרגיית דלקים מאובנים (כמו נפט, פחם וגז) למקורות אנרגיה מתחדשים, צמצום חד בצריכת הבשר ויתר המוצרים מן החי (שמעבר לסבל שגורמים לחיות, הם גם בין הגורמים המרכזיים לשינוי האקלים), שתילת מיליארדי עצים, וצמצום חד של השימוש בפלסטיק.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

יונתן פולק מובא לדיון בבית המשפט בירושלים, ב-15 בינואר 2019 (צילום: אורן זיו)

המשטרה הרחיקה את יונתן פולק מהשטחים אף שהוא עצור

פולק עצור כבר כשבועיים לאחר שסירב להתייצב לדיונים בקובלנה שהגיש נגדו ארגון הימין עד כאן. התזמון, בסמוך להודעת השר בנט על צווי הרחקה מינהליים לפעילי שמאל, מעלה תהיות קשות, לאחר שבשנתיים האחרונות פולק לא נעצר או זומן לחקירה, וגם אחרי שנעצר לא הובא לחקירה במשטרה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf