newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

נתניהו רצה להצטלם עם עולים מאוקראינה, הם לא ידעו מיהו

כחלק מהניסיון לנגוס בקול הרוסי, נתניהו רצה להפתיע עולים שהגיעו בטיסה מקייב. אבל לקראת הטיסה התברר שאין להם מושג מיהו נתניהו. נציגים דאגו להסביר להם ולהראות להם את תמונתו. נתניהו על כנף הסבנה, מודל 2019

מאת:

כל מה שרצו 122 תושבי העיירה הקטנה קונסטנטינובסקה כשטיפסו במדרגות המטוס בקייב היה להגיע הביתה בשלום. במקרה הזה, אין מדובר אפילו בקלישאה. העיירה שוכנת באיזור המלחמה במזרח אוקראינה, והיא קורבן לסבבים אין סופיים של לחימה. "משהו נוסח הסבבים בעזה", אומר סרגיי גרנקין, הכתב הצבאי של ערוץ 9 בשפה הרוסית שהתלווה למבצע.

הטיסה לישראל, בסיועה של "הקרן לידידות", נועדה להביא אותם לחוף מבטחים. לרובם המכריע הייתה זו הטיסה הראשונה בחייהם. עבורם ועבור 2000 שכניהם בעיירה, האישיות הבכירה ביותר שראו בחייהם היה הפקיד במועצה המקומית.

כל זה השתנה באחת ביום שני האחרון במסעם לישראל. מייד כשנגעו גלגלי המטוס באדמת ארץ ישראל, נפתחה הדלת ובפתח ניצב ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו. אחריו שר הקליטה, יואב גלנט, ואחריהם כמובן הצלם, שבא לתעד את המעמד שנועד לשרת את קמפיין הבחירות ולפלוש פיסית למרחב המחייה "הרוסי" של אביגדור ליברמן.

הטיסה מקייב עוכבה בארבע שעות כדי להתאים ללוח הזמנים של נתניהו. נתניהו בנכס לרגל 25 שנה לעלייה מברה"מ לשעבר (צילום: גיל יערי / פלאש 90)

הטיסה מקייב עוכבה בארבע שעות כדי להתאים ללוח הזמנים של נתניהו. נתניהו בנכס לרגל 25 שנה לעלייה מברה"מ לשעבר (צילום: גיל יערי / פלאש 90)

אלא שכאן אירע "טוויסט" קטן בעלילה. רובם המכריע של הנוסעים מעולם לא שמעו את שמו של ראש הממשלה, כך מעיד גרנקין. לא כ"בנימין נתניהו", לא כ"ביבי". כלום. עבורם זאת הייתה בהחלט "חתונה בהפתעה" בגרסה פוליטית והרבה יותר צינית. על מנת לאפשר את הפוטו-אופ הזה, הטיסה שלהם נדחתה בארבע שעות, כנראה כדי להתאים אותה ללוח הזמנים של נתניהו. משהתברר שלעולים בני המזל אין מושג מי הוא ראש ממשלת ישראל ואיך הוא נראה, דאגו להכין אותם עוד בהמתנה לטיסה לכבוד שייפול בחלקם. שיננו את שמו והראו את תמונתו. בשיחה עם "שיחה מקומית" נותן גרנקין, שהיה אורח "הקרן לידידות" בטיסה ושותף סוד לבואו של נתניהו, הסבר לעובדה כי שמו של נתניהו פסח על העיירה הקטנה במזרח אוקראינה. "האנשים האלה טרודים במלחמת הישרדות", הוא אומר; "הסוגיות אם יש חשמל או אין חשמל, אם יש מים או אין מים ואם בכלל יש קליטה באיזור – מעסיקות אותם הרבה יותר מהקורה בפוליטיקה הישראלית".

כך הגיעו לישראל, וכך עלה ביבי לטיסה שמח וטוב לב, כאילו הוא מקבל את פניהם של העולים הראשונים לפני 30 שנה. גלנט אפילו למד לומר "ברוכים הבאים". אלא מה, הוא למד לומר זאת באוקראינית, שפה זרה לתושבי האיזור שבו מדברים בכלל רוסית. "זה הרגיז אותי", מודה גרנקין, "לא אהבתי את היחס המזלזל הזה של אנשים שהגיעו למעמד מסוג זה לא מוכנים; זה כאילו לקבל את פניהם של פליטים פלסטינים בברכת 'ברוכים הבאים' במקום 'אהלן וסהלן'".

נתניהו עצמו החליף עמם כמה מילים נבוכות בעזרת מתורגמן. לנוחותו, איתרו עבורו נוסעת אחת דוברת אנגלית. "מאיפה את מגיעה"? שאל, והיא, מבולבלת מהשינוי הענק בחייה, השיבה "טוב", כאילו דרש בשלומה.

הפארסה לא ארכה הרבה זמן. נתניהו קיצר את התוכנית, חילק תעודות עולה לחמישה עולים בלבד ועזב את המקום. העולים התפזרו לדירות שהוכנו עבורם מראש. בעוד כחודש וחצי יגיעו לקלפיות להצביע. החוק מאפשר להם זאת מן הרגע בו דורכת כף רגלם על אדמת ארץ הקודש. נתניהו מן הסתם מקווה שיצביעו בשבילו.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
הסרבן שחר שורץ (בחולצה לבנה מימין) בבקו"ם. צילום: באדיבות רשת "מסרבות"

הסרבן שחר שורץ (בחולצה לבנה מימין) בבקו"ם. צילום: באדיבות רשת "מסרבות"

סרבן גיוס נשפט ל-10 ימי מאסר: "הצבא משמר את הסכסוך"

זוהי תקופת כליאה ראשונה לשחר שורץ, שהתייצב הבוקר בבקו"ם והודיע על סירובו להתגייס. בהצהרה שפרסם כתב: "הצעירים שמשרתים בצבא פוגעים בזכויות האדם של הפלסטינים בשטח, מדכאים את האוכלוסייה ומאפשרים את אלימות המתנחלים. אני מסרב לקחת בזה חלק"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf