newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המתנחלים כועסים על המשטרה, והפלסטינים משלמים את המחיר

מאות פלסטינים מחו בסוף השבוע נגד מאחז חדש שהוקם ליד אדמות חקלאיות של הכפר דיר ג'ריר, סמוך למקום שבו נהרג הנער אהוביה סנדק במהלך מרדף משטרתי. "מה לנו ולמריבה הזאת?" תהה תושב הכפר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאות פלסטינים מחו ביום שישי האחרון נגד מאחז חדש שהקימו מתנחלים סמוך למקום התאונה שבה נהרג הנער אהוביה סנדק במהלך מרדף משטרתי.

למחרת התאונה, ביום שני בשבוע שעבר, הגיעו מתנחלים למקום הסמוך לכביש אלון, ובליווי צבאי הקימו מאחז חדש שבו כמה אוהלים, מיכלית מים ועדר צאן – ליד אדמות הכפר דיר ג'ריר שבמחוז רמאללה.

מאחז שהוקם סמוך למקום התאונה שבה נהרג אהוביה סנדק. (צילום: אורן זיו)

מאחז שהוקם סמוך למקום התאונה שבה נהרג אהוביה סנדק (צילום: אורן זיו)

המפגינים התכנסו בשעות הבוקר בכפר, ומשם נסעו לדרך החקלאית המובילה למאחז. חיילים ושוטרי מג"ב ירו גז מדמיע לעבר המפגינים, אך כ-100 מהם הצליחו להגיע מטרים ספורים מהמאחז ולהתעמת עם המתנחלים שהיו במקום. מתנחל, ככל הנראה חייל בחופשה, שהיה חמוש ברובה פתח באש לעבר המפגינים, אך לא פגע בהם.

בהמשך עשו שוטרי מג"ב שימוש בכדורי גומי כדי להרחיק את המוחים. במקביל, קבוצה אחרת של מפגינים הצליחה לחסום את כביש אלון, וחיילים שהגיעו למקום עשו שימוש באש חיה כדי להרחיקם מהכביש.

ההפגנה נמשכה כמה שעות. במהלכה עשרות צעירים פלסטינים זרקו אבנים על שוטרי מג"ב, שירו כדורי גומי וגז מדמיע. נראה שגם בצבא ובמשטרה הופתעו מעוצמת ההפגנה. "לא באנו מוכנים, אין לנו מספיק גז", אמר אחד משוטרי מג"ב לחברו.

לאחר תפילת יום השישי עשו המפגינים ניסיון נוסף להתקרב למאחז, והמשטרה עשתה נגדם שימוש במכת"זית ובכדורי ספוג.

"המתנחלים כועסים על המשטרה בגלל התאונה, ואנחנו משלמים את המחיר", אמר אחד מתושבי דיר ג'ריר שהשתתף בהפגנה. "מה לנו ולמריבה הזאת? זו אדמה של הכפר שלנו".

המאחז הוקם על אדמות מדינה, ממש על הגבול של אדמות פלסטיניות פרטיות, כמה מאות מטרים ממקום התאונה. הבחירה המכוונת להקים את המאחז על אדמות מדינה לא היתה מקרית, ונועדה להקשות על פינויו. מה שעוד מחמיר את המצב היא העובדה שכמה עשרות מטרים מהמאחז נמצאים שדות חרושים של פלסטינים, וכמו במקרים אחרים בגדה המערבית, קיים חשש שעם הזמן תימנע מהחקלאים הפלסטינים האפשרות להשתמש באדמות, בין אם בגלל פחד מהמתנחלים או כי הצבא ימנע מהם להתקרב.

כבר ביום שישי בבוקר, לפני תחילת ההפגנה, היה ניתן לראות עדר צאן מהמאחז רועה בשדות של תושבי הכפר.

מאז התאונה שבה נהרג סנדק התרחשו מספר רב של מעשי יידוי אבנים בגדה המערבית. על פי ארגון יש דין, בשני מקרים מתנחלים נכנסו לכפרים פלסטיניים – ג'אלוד וכיפל חארס – ופגעו ברכוש.

פרט לכך, מדווחים ביש דין על שני אירועים שבהם מתנחלים זרקו אבנים על תושבים ובתים, בחווארה ותורמוסעיא; ועל אירוע שבו מתנחלים חסמו צמתים וזרקו אבנים לאורך כביש 60 מהצפון עד הדרום. באירוע אחר מתנחלים תקפו פלסטינים בצומת סינג'ל, והצבא, שנכח במקום, ירה רימוני גז לעבר הפלסטינים.

במקביל, מאז התאונה מתקיימת כמעט מדי יום פעולת מחאה מול מטה המשטרה במזרח ירושלים, ויותר מ-100 מפגינים כבר נעצרו במסגרת הפעולות. המוחים גם תקפו כלי רכב של פלסטינים שעברו במקום, שנמצא על הגבול של שכונת שייח ג'ראח.

המאחז החדש ממוקם כמה קילומטרים מהמאחז החווה של מיכה, שנגדו התקיימו הפגנות בשבועות האחרונים. בשבוע שעבר מתנחל פתח באש חיה לעבר מפגינים שהגיעו לגעבה הסמוכה למאחז. חיילים שהגיעו כעבור זמן קצר לא עיכבו את היורה והמשטרה לא פתחה בחקירה.

בתחילת החודש ירו חיילים בנער הפלסטיני עלי אבו עליא בכפר אל מוע'ייר והרגו אותו, בעימותים שהחלו לאחר שהצבא חסם את הכניסה לכפר כדי למנוע הפגנות נגד המאחז. על פי בדיקת "שיחה מקומית", אבו עליא נורה הרחק מכביש אלון, ולא באזור שיכל לסכן נהגים ישראלים, כפי שטענו בצבא.

הפגנה נגד מחאז שהוקם סמוך למקום התאונה שבה נהרג אהוביה סנדק. (צילום: אורן זיו)

הפגנה נגד מאחז שהוקם סמוך למקום התאונה שבה נהרג אהוביה סנדק (צילומים: אורן זיו)

הפגנה נגד מחאז שהוקם סמוך למקום התאונה שבה נהרג אהוביה סנדק. (צילום: אורן זיו)

הפגנה נגד מחאז שהוקם סמוך למקום התאונה שבה נהרג אהוביה סנדק. (צילום: אורן זיו)

מתנחלים מסתכלים על הפגנה נגד מאחז שהוקם סמוך למקום התאונה שבה נהרג אהוביה סנדק. (צילום: אורן זיו)

מאחז שהוקם סמוך למקום התאונה שבה נהרג אהוביה סנדק. (צילום: אורן זיו)

מאחז שהוקם סמוך למקום התאונה שבה נהרג אהוביה סנדק. (צילום: אורן זיו)

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
רוב הבוחרים בהן היו יהודים. וורדה סעדה (מימין) וחנאן א-סאנע במחאה בבלפור (צילום: דמוקרטית)

רוב הבוחרים בהן היו יהודים. וורדה סעדה (מימין) וחנאן א-סאנע במחאה בבלפור (צילום: דמוקרטית)

שתי נשים ערביות בצמרת ה"דמוקרטית": "כתובת לנפגעי השלטון"

חנאן א-סאנע ו-וורדה סעדה הגיעו לרביעייה המובילה בפריימריז שנערכו ב"דמוקרטית", המפלגה שנולדה ממחאת בלפור. המחאה, הן אומרות, עזרה לאנשים להבין שאין כאן דמוקרטיה. "יהודים בחרו בערביות להוביל", הן אומרות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf